injazanoonas | اینجا زنونس

آزمایش های لازم قبل از بارداری

آزمایش های لازم قبل از بارداری

آزمایش-های-لازم-قبل-از-بارداری

با آزمایش های لازم قبل از بارداری در بخش مادران سایت اینجا زنونس با ما همراه باشید.
علاوه بر آزمایش های در حین بارداری قبل از بارداری نیز نیاز به آزمایش های برای پیشگیری از برخی بیماری ها در حین بارداری و . . .است.
این آزمایش ها ضروری هستند و حتما بعد از مشورت با پزشک خود آنها را انجام دهید.

در این پست مطالب زیر را میخوانیم:


دلیل اهمیت چکاپ های قبل از بارداری

چکاپ قبل از بارداری برای اطمینان از اینکه مادر سالم است و آمادگی جسمانی برای پرورش و تحمل کودک را دارد، ضروری است. یک چکاپ قبل از بارداری برای زوج مهم است، زیرا می تواند امکان بارداری زن را افزایش دهد.

خطر ناتوانی های مادرزادی، بی قاعدگی ها یا سقط، در صورتی کاهش می یابد و مشخص می شود که یک چکاپ قبل از بارداری انجام شود. این امر به اجرای هر گونه مشکلات آتی که ممکن است در دوران بارداری به عنوان نتیجه مشکلات سلامتی موجود با مرد و زن به وجود آید، کمک می کند. همچنین می‌توانید مقاله نکات مهم قبل از بارداری را مطالعه کنید.


چکاپ های پیش از بارداری چیست؟

معاینه پیش از بارداری شامل مجموعه ای از آزمایش ها است که پزشک شما ممکن است بر روی شما و شریک زندگی تان انجام دهد، تا اطمینان حاصل کند که هر دوی شما از بیماری هایی که ممکن است شانس شما برای باردار شدن را از بین ببرند، آزاد هستید.

براساس نتایج این آزمایش ها، پزشک دستورالعمل هایی را برای دنبال کردن در زمینه هایی مثل ورزش کردن، رژیم غذایی، سبک زندگی و مکمل های لازم برای شما فراهم خواهد کرد. او همچنین تغییراتی در عادات خاص مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل برای داشتن یک بارداری ایمن و یک کودک سالم را توصیه می کند. 


آزمایش های قبل از بارداری چه چیزی را بررسی میکند ؟

در طی یک بررسی پیش از بارداری، پزشک شما آزمایش ها و تست های مختلفی را انجام خواهد داد، تا مطمئن شوید که برای بارداری آماده هستید.

بررسی وزن:

لازم است بدانید که وزن بدن شما باید برای اندازه و نوع بدن شما ایده آل باشد. اگر اینطور نیست, پزشک تغییرات خاصی را در رژیم غذایی شما توصیه خواهد کرد و یا داروهایی تجویز می کند که به آن ها کمک کند وزن خود را به حالت عادی برگرداند.

اگر وزن بدنتان درست باشد, پزشک توصیه می کند که باردار نشوید. شاخص توده بدنی (BMI) بین ۱۸٫۵ و ۲۲٫۹ برای زنان ایده آل است. 

غربالگری بهداشت روانی:

مشکلات روانی مانند اختلالات اضطراب، افسردگی و یا اختلالات تغذیه ای می تواند در هنگام آبستن شدن مشکل باشد.از آنجا که نوسانات خلقی عظیم وجود خواهد داشت، این ممکن است اختلالات را افزایش دهد و با لقاح مداخله داشته باشد.

برای کاهش خطر اختلالات روحی، غربالگری سلامت روانی قبل و حین حاملگی توسط پزشک شما در طول یا پس از چک آپ انجام خواهد شد. 

تست های ادرار:

بررسی ادرار برای وجود عفونت دستگاه ادراری و بیماری های کلیوی، بخشی از کنترل بارداری پیش از بارداری است. 


مراجعه به متخصص های لازم قبل از بارداری 

پزشک خانواده:

این شخص حرفه ای آموزش دیده توانایی درمان بیماری ها و مراقبت از شما را در طی و برای مسائل مربوط به دوران پس از بارداری دارد. 

ماما:

یک ماما یک فرد آموزش دیده و تحصیل کرده ای است که می تواند از زنان باردار یا غیر از آن ها صرف نظر از سن آن ها مراقبت کند. 

متخصص زنان و زایمان:

این یک پزشک است که برای مراقبت از زنان باردار و وضع حمل آموزش دیده است. 

متخصص جنین و مادر:

پزشکی که متخصص مراقبت از زنان با ریسک های بالا است. شما ممکن است در صورتی که شرایط سلامتی دارید، منجر به مشکلات در طول دوره بارداری یا بعد از بارداری شوید، در این صورت می توانید متخصص طب پیش گیری از زایمان داشته باشید.

پرستار خانوادگی:

این یک پزشک دارای صلاحیت های پرستاری است و به طور کامل واجد شرایط مراقبت از زنان باردار می باشد. 

متخصص پرستار و بهداشت زنان:

این فرد واجد شرایط مراقبت از زنان به طور ویژه است و برای این کار آموزش دیده است و در مورد مشکلات مربوط به بارداری آگاه است.

مراجعه به متخصص های لازم قبل از بارداری
آزمایش های لازم قبل از بارداری

آزمایش های لازم قبل از بارداری

با برخی از آزمایش های لازم قبل از بارداری آشنا شوید.

غربال گری زنان و زایمان:

این غربالگری برای کنترل سلول های رحمی، کیست ها، تومورهای خوش خیم، یا هر گونه بیماری های التهابی در لگن انجام می شود (PID).همچنین به دنبال دوره های بی قاعده و PCOS (سندرم پلی کیستیک تخمدانی) یا هر بیماری زنان و زایمان دیگر است که می تواند حاملگی را مختل کند.

معاینات سینه، لگن و شکمی:

تست لگن برای عفونت های مثل مخمر یا تریکومونیاز که ممکن است مشکلی ایجاد کند را چک می کند.شکم بررسی می شود که آیا هیچ ناهنجاری فیزیکی وجود دارد یا خیر.سینه ها برای بررسی توده هایی که ممکن است به توجه نیاز داشته باشند، بررسی می شوند. 

 فشار خون:

فشار خون برای شناسایی خیلی بالا یا خیلی کم BP چک می شود،زیرا هر دو ممکن است منجر به بروز مشکلات شوند. 

تست پاپ اسمیر:

تست پاپ اسمیر بخش مهمی از اولین بازدید شما از پزشک تان است. تست با قرار دادن یک اسپکولوم در واژن برای دیدن رحم انجام می شود. سپس پزشک یک پنبه را بر روی دهانه رحم قرار می دهد و سلول هایی را جمع آوری می کند که برای تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

این تست ارزیابی می کند که آیا شما آلوده به بیماری های جنسی (STD) مانند سوزاک، سیفیلیس، HIV یا هپاتیت B هستید یا خیر. اگر پزشک در طی این آزمایش سلول های غیر عادی پیدا کند، یک کولپوسکوپی انجام خواهد شد. 

با تست پاپ اسمیر در اینستاگرام ما بیشتر آشنا شوید.

برنامه ریزی برای بارداری

قبل از باردار شدن، درباره مراقبت های بهداشتی قبل از حاملگی با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما درباره تاریخچه سلامتی شما صحبتمی کند و هر گونه شرایط پزشکی که در حال حاضر دارید می تواند بر بارداری تاثیر بگذارد.

او همچنین در مورد مشکلات بارداری پیش از بارداری صحبت خواهد کرد، دارویی که شما در حال حاضر دارید، واکسیناسیون که ممکن است نیاز داشته باشید و گام هایی که می توانید قبل از حاملگی استفاده کنید تا از نقص های مادرزادی مشخص جلوگیری شود. 

چکاپ دندانی قبل از بارداری

معاینه دندان پزشکی کامل به اندازه چک آپ قبل از بارداری مهم است. با حذف خطر باکتری در لثه، شما مطمئن می شوید که باکتری ها از طریق مایع آمنیوتیک به کودک منتقل نمی شوند .
سپاس از همراهی شما با سایت اینجا زنونس !


زهرا میرزائی
دانشجوی رشته ی کامپیوتر دانشگاه تهران سابقه ی فعالیت در دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا ... علاقمند به طراحی سایت و گرافیک و کار با نرم افزار های کامپیوتری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *