injazanoonas | اینجا زنونس

استرس پیش از ازدواج

استرس پیش از ازدواج

استرس پیش از ازدواج

آیا می دانید دلایل استرس پیش از ازدواج چیست و چگونه می توان از بروز آن پیشگیری کرد؟ برای پی بردن به پاسخ این سوال با این مطلب از بخش روانشناسی وب سایت اینجا زنونس با ما همراه باشید.


در دوران پیش از مراسم ازدواج انواع متفاوتی از تصمیمات، هزینه ها، انتظارات و نقش‌ های جدید جود دارند که می توانند باعث بروز استرس شوند که به این نوع از استرس ها، استرس پیش از ازدواج گفته می شود. ما در این مطلب، به بررسی مهم ترین دلایل استرس‌ زا مربوط به پیش از ازدواج می پردازیم و روش هایی را برای مقابله با آن‌ ها ارائه می‌ دهیم.

دلایل استرس‌ های پیش از ازدواج

دلایل استرس‌ های پیش از ازدواج
دلایل استرس‌ های پیش از ازدواج

دو مورد از مهم ترین دلایل استرس‌ های پیش از ازدواج عبارتند از:

۱) پرسیدن این سوال از خود: آیا او همسر مناسبی برای من است؟

در جامعه ما، دختران تصور می‌ کنند که در بزرگسالی عاشق کسی می‌ شوند، سپس با او ازدواج کرده و ازدواجشان با طرف مقابل ابدی خواهد بود! با این حال، زندگی واقعی بسیار متفاوت‌ تر از این رویا است. تحقیقات در جوامع مختلف نشان می‌ دهند که تنها در یک‌ پنجم موارد ازدواج‌ ها دوام داشته و زوجین تا آخر عمر به یکدیگر پایبند بوده اند! به عبارتی، مسائلی همچون پذیرش مسئولیت زندگی، وفاداری همسر به زندگی مشترک و … نیز از جمله مواردی هستند که منجر به ایجاد استرس در افراد می‌ شوند. به طور کلی، زوج ها در دوران پیش از ازدواج با مسائلی همچون تغییر دیدگاهشان به زندگی و پذیرش نقش همسر مواجه بوده و بدیهی است که دچار برخی تنش‌ ها و اضطراب‌ ها می‌ شوند.

به علاوه، در دوران پیش از ازدواج، زوج ها شروع به سنجش یکدیگر می‌ کنند. آن‌ ها به دنبال پاسخ به برخی پرسش‌ هایی هستند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • اگر همسر مناسبی برای من باشد، آیا توانایی خوشحال کردن من را خواهد داشت؟
  • آیا می‌ توانم با او زندگی شادی را تجربه کنم؟

سوالاتی از این دست موجب فشار و استرس به زوج ها می‌ شوند. نتیجه این فشارهای روانی ایجاد تردید و دودلی در تصمیم ازدواج خواهد بود.

۲) پرداختن بیش‌ از حد به جزئیات

همان‌ طور که از موضوع این بخش مشخص است، بررسی تمامی مسائل پیش از ازدواج با پرداختن به کوچک‌ترین جزئیات می‌تواند منجر ایجاد تنش و استرس در افراد و حتی موجب آزار طرف مقابل شود. برای مثال، مسائل ساده‌ای مانند مدل لباس عروس، رنگ نیمکت در روز عروسی و غیره تبدیل به معضلی بزرگ شده و منجر به دعوایی شدید مابین زوجین می‌شوند.

با این حال، افراد ممکن است فکر کنند که همه این مسائل بسیار مهم هستند در حالی که پرداختن به تمامی مسائل موجب ایجاد استرس می‌شود. بنابراین، نیاز است تا در جهت کاهش مشاجره، استرس و تنش‌های پیش از ازدواج خود اقدام کنید و به خاطر داشته باشید که هر دوی شما افرادی با نظرات و سلایق مختلف هستید و ممکن است برخی مواقع با یکدیگر اتفاق‌نظر نداشته باشید. به عبارتی، با رعایت آنچه که در بالا بدان اشاره کردیم می‌توانید ازدواجی ایده‌آل داشته و با استرس‌های احتمالی مقابله کنید.

همچنین دوران عقد و نامزدی یکی از بهترین و شگفت‌انگیزترین دوران زوج‌های جوان است، اما این در حالی است که استرس، تنش و فشار روانی روی زوجین می‌تواند با نزدیک شدن به روز عروسی این روزها را به روزهایی پر از اضطراب و تنش تبدیل کند. به طور کلی، جدا شدن افراد از زندگی مجردی و ورود به دنیای ناشناخته متأهلی، تغییر خصوصیات افراد و مواجهه با برخی ویژگی‌ها و اختلاف‌نظرهای همسر از جمله مواردی هستند که ذهن زوجین را به خود مشغول کرده و موجب ایجاد استرس در افراد می‌شوند.

با توجه به موارد گفته شده، می‌توان گفت که تا حدودی استرس دوران نامزدی امری طبیعی است و با همدلی زوجین با یکدیگر می‌توان به مقابله با آن پرداخت. در ادامه، به بررسی برخی راه‌کارهای مقابله با استرس پیش از ازدواج می‌پردازیم.


روش های پیشگیری از استرس های پیش از ازدواج

روش های پیشگیری از استرس های پیش از ازدواج
روش های پیشگیری از استرس های پیش از ازدواج

شاید یکی از دشوارترین جنبه های دوران پیش از مراسم ازدواج، ناهمخوانی میان استرس همراه آن از یک سو و انتظار فرد مبنی بر این که این دوران باید از شادترین برهه های زندگی وی باشد، از سوی دیگر است. کمال گرایی درباره برنامه های مراسم ازدواج که در میان زوج های جوان بسیار رایج است می تواند یکی از منابع اصلی استرس باشد.

دیگر منابع استرس که از قبل وجود داشته داشته اند نیز تنها به این دلیل که شما در حال ازدواج هستید، خود به خود از بین نمی روند. این عوامل استرس زا با استرس قبل از مراسم ازدواج ترکیب شده و بر شدت فشاری که شما تجربه می کنید می افزایند. برخی از روش های پیشگیری از بروز این استرس ها عبارتند از:

۱) منشا استرس‌ ها را شناسایی کنید

یکی از مواردی که موجب ایجاد تنش‌های پیش از ازدواج می‌شود، عدم توافق بین زوجین و انتظاراتی است افراد قادر به درکشان نیستند. از جمله دیگر مواردی که ممکن است موجب افزایش استرس در افراد شود، تغییراتی است که با نزدیک شدن به زندگی متاهلی در زندگی شخصی افراد اعمال می‌ شود. برای مثال، می‌ توان به تلاش برای شناخت اخلاقیات طرف مقابل، کنار آمدن با اختلاف‌ نظرهای جزئی، پذیرش مسئولیت زندگی مشترک، تغییر نگرش‌ های مربوط به زندگی مجردی و … اشاره کرد.

بنابراین برای کاهش استرس پیش از ازدواج نیاز است تا منشا آن را شناسایی کرده و در جهت رفع مسائل مذکور اقدام کنید. با این حال، برخی از عوامل استرس‌ زا قابل‌ کنترل بوده و برخی از کنترل افراد خارج است. برای مثال، می‌ توان مسئله‌ ای همچون نحوه برگزاری مراسم عروسی را کنترل کرد اما سایر مواردی همچون بیماری و اتفاقات غیر منتظره دیگر از کنترل انسان خارج هستند. باید نسبت به تمامی مسائل خارج از کنترل بی‌ اهمیت بوده و آن‌ ها را رها کرد.

۲) علائم استرس ها را شناسایی کنید

برای درمان استرس، اضطراب و تنش‌ های احتمالی نیاز است تا به خوبی با علائم آن آشنا باشید. برای مثال، برخی از نشانه‌ های استرس پیش از ازدواج عبارتند از درد معده، سردرد، اختلال خواب، تمرکز کم، خستگی و افکار مشوش.

 3) بعضی از کارهای روز عروسی را به دیگران بسپارید

در این مورد می‌ توانید تنها انجام کارهایی را خودتان بر عهده بگیرید که به راحتی قادر به انجام آن‌ ها هستید و استرسی برای پذیرفتن مسئولیتشان ندارید. در واقع، سپردن برخی کارها به همسر، دوست، آشنا یا موسسات برگزاری مراسم عروسی تا حدودی منجر به کاهش استرس شما شده و به شما کمک می‌ کند تا بتوانید راحت‌ تر از عهده سایر امور برآیید.

۴) از میزان حجم کارهای خود بکاهید

یکی از راهکارهایی که می‌ تواند منجر به کاهش اضطراب زوجین شود، کاهش حجم کارهای مرتبط با شغل حرفه‌ ای است. به عبارتی، با گرفتن مرخصی و کاهش بار کاری خود می‌ توانید به کارهای مربوط به پیش از ازدواج رسیده، خودتان آرامش بیشتری داشته و زمان بیشتری را در کنار همسر خود بگذرانید.

۵) به خودتان برسید

همچنین یکی دیگر راهکارهای کاهش استرس انجام کارهای شخصی همچون ورزش، خواب کافی، رعایت وعده‌ های غذایی سالم، گذراندن زمان با همسر خود و انجام تمرین‌ های افزایش آرامش مانند مِدیتیشن، یوگا و … است که موجب کاهش استرس فرد شده و به داشتن دورانی کم استرس برای زوجین کمک می‌ کند.


امیدواریم موارد ذکر شده در بالا برای شما مفید و کاربردی باشد و از این که تا پایان این مطلب از سایت اینجا زنونس با ما همراه شدید از شما سپاس گذاریم برای خواندن سایر مطالب بخش روانشناسی همراه ما باشید.


سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *