injazanoonas | اینجا زنونس

اشتباهات رایج در دوران آشنایی

اشتباهات رایج در دوران آشنایی

اشتباهات رایج در دوران آشنایی

برای شناخت اشتباهات رایج در دوران آشنایی با ما در اینجا زنونس با مقاله ای درباره ی اشتباهات رایج در دوران آشنایی از بخش روانشناسی همراه باشید.


اشتباهات رایج در دوران آشنایی

دوران آشنایی یکی از مهم ترین دوران ها در طول زندگی هر شخص است که بروز اشتباهی هر چند کوچک در آن ممکن است منجر به پشیمانی شود. پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از این اتفاق مطالب زیر را مطالعه کنید.

۱) تغییر دادن خود به‌ منظور جلب رضایت شخص مقابل

بعضی از افراد به خاطر این که بتوانند علاقه طرف مقابل را به خود جلب کنند، سعی می‌ کنند بعضی از رفتارهایشان را تغییر دهند. البته تغییر دادن رفتار فی‌ نفسه کار بدی نیست، اما اگر قصد ما این باشد که فقط در دوران آشنایی این کار را انجام داده و بعد از ازدواج به روال خود برگردیم، یا به عبارتی برای مدتی نقش بازی کنیم، این کار ما نوعی فریب محسوب شده و بعدها موجب بروز مشکلات بزرگی در زندگی مشترک می‌ شود. پس بهتر است ما در مدت آشنایی خودِ واقعی‌مان را نشان دهیم تا طرف مقابل بتواند انتخاب آگاهانه‌ ای داشته باشد.

۲) بعد از ازدواج مشکلات کم می‌شود

از آن جا که شما و نامزدتان تازه با هم آشنا شده‌ اید، طبیعی است که در مورد بعضی از مسائل زندگی با هم کمی تعارض و اختلاف نظر داشته باشید، اما مهم این است که هیچ مشکلی با گذشت زمان خود به‌ خود حل نمی‌ شود. درست است که شما با گذشت زمان به اخلاق و روحیات نامزدتان بیش تر آشنا می‌ شوید، اما آشنایی به‌ تنهایی برای حل مسائل کافی نیست، تنها در صورتی که از همین حالا شیوه‌ های حل تعارض را با نامزدتان تمرین کنید، می‌ توانید به داشتن یک زندگی مشترک موفقیت‌ آمیز امیدوار باشید.

۳) ابراز نکردن عقاید

گاهی اوقات به‌ ویژه در ابتدای آشنایی، ما به‌ خاطر این که به طرف مقابلمان نشان دهیم که چقدر با هم تفاهم داریم، بسیاری از نظرها و عقاید خود را ابراز نمی‌ کنیم یا به خاطر خشنود کردن او با کار یا نظری موافقت می‌ کنیم که به آن اعتقاد قلبی نداریم. البته احترام گذاشتن به نظر دیگران کار بسیار خوبی است، اما اگر این مسئله یک طرفه باشد و زیاد تکرار شود، می‌ تواند مشکلاتی به بار آورد.

۴) اعتقاد به تغییر کردن طرف مقابل

گاهی اوقات هم ما با این تصور که در آینده می‌ توانیم او را تغییر دهیم‌، بعضی از جنبه‌ های مهم رفتاری و شخصیتی وی را نادیده می‌ گیریم. تغییر‌ کردن کار راحتی نیست و شرط اصلی آن، خواست خود فرد است.

۵) طولانی‌ کردن دوران آشنایی

همان‌ طور که داشتن دوران آشنایی کوتاه‌ مدت توصیه نمی‌ شود، طولانی‌شدن دوران آشنایی هم تبعات منفی‌ دارد که از مهم‌ ترین آن ها می‌ توان به از دست دادن تمایل و انگیزۀ طرفین ‌برای ازدواج، احتمال افزایش دخالت والدین و حساس شدن طرفین و به تبع آن افزایش توقعات و تعارض‌ ها اشاره کرد.

۶) نیاموختن زبان مشترک

بسیاری از مشکلات دوران آشنایی تنها به این دلیل رخ می‌ دهند که دو طرف هنوز زبان مشترکی پیدا نکرده‌ اند. طرف مقابل شما چیزی می‌ گوید و برداشتی که شما از حرف او می‌ کنید، آن‌ قدر ناخوشایند است که تا چند شب خواب به چشمتان نیامده و حتی در مورد انتخابتان دچار تردید می‌ شوید، در صورتی که وی هیچ منظوری نداشته است. بهترین راه برای از بین بردن این مشکل، این است که زمانی‌ که او حرفی می‌ زند، به جای این که برداشتتان را در ذهنتان نگه دارید، با او در میان بگذارید تا ببینید که آیا به‌ خوبی متوجه منظور او شده‌ اید یا خیر.

۷) کنار گذاشتن خانواده و دوستان قدیمی

ممکن است شما تصور کنید آشنا شدن با فرد ایده‌ آلتان برای خوشبختی شما کافی است و دیگر نیازی نیست که زمانی را به خانواده یا دوستانتان اختصاص دهید، شاید هم دخالت خانواده و دوستان در مورد رابطه ی شما و نامزدتان باعث شده چنین تصمیمی اتخاذ کنید. به هر حال، دلیل این تصمیم هرچه که باشد، دلیل درستی نیست.

افراد به‌ ویژه در اوایل زندگی مشترک برای حل مشکلات خود به یک شبکه حمایت اجتماعی قوی نیاز دارند؛ شبکه‌ ای که اعضای خانواده و دوستان قدیمی از مهم‌ ترین اعضای آن به شمار می‌ روند. شما با تقسیم وقت خود و اختصاص دادن بخشی از آن به خانواده و دوستانتان به آن ها نشان می‌ دهید که هنوز هم برای شما مهم هستند و به آن ها در کنار آمدن با این تغییر کمک می‌ کنید.

۸) اولویت تفاهم بر علاقه

گاهی بدون این که هیچ‌ گونه علاقه‌ ای به طرف مقابل داشته باشید، به فکر ایجاد تفاهم هستید و ممکن است فکر کنید با ازدواج، علاقه ایجاد می‌ شود. همان‌ طور که تنها با علاقه نمی‌ توان تفاهم ایجاد کرد، تنها با تفاهم هم نمی‌ توان انتظار علاقه و جذابیت داشت. تفاهم مهم است اما علاقه‌، تعهد و تفاهم هستند که در کنار هم یک عشق کامل را ایجاد می‌ کنند.

۱۱) افشای همه ی مسائل محرمانه

درست است که ما باید با همسر آینده‌ مان روراست باشیم، اما دلیلی ندارد که وی بداند مثلاً پسرخاله ی ما شش سال پیش از ما خواستگاری کرده و یا ما در سن هفده سالگی به دختر همسایه‌ مان علاقه‌ مند شده بودیم. البته اگر مسئله ی جدی‌ ای مانند آشنایی قبلی وجود داشته حتماً باید عنوان شود، اما مطرح کردن موارد عاطفی که اهمیت چندانی ندارد تنها موجب بی‌ اعتمادی طرف مقابل می‌ شود و ممکن است وی از این مسئله به عنوان نقطه ضعف شما استفاده کند.

۱۲) ایجاد تعهد

همچنین گاهی افراد پیش از این که از همدیگر شناخت پیدا کنند، قول ازدواج می‌ دهند و برای خود تعهد ایجاد می‌ کنند. برخی اوقات حتی اگر طرف مقابل درخواست زمان بیشتر برای آشنایی را از آن ها بکند، او را متهم به زیر پا گذاشتن تعهد می‌ کنند.

۱۳) تاثیر پذیری از حرف مردم

گاهی افراد دوره آشنایی را طی می‌ کنند ولی علیرغم وجود مشکلات آن ها را نادیده گرفته و در ازدواج عجله می‌ کنند چراکه به قول خودشان حرف مردم برایشان مهم است و آن قدر از قضاوت منفی مردم در مورد خود‌ ترس دارند که‌ ترجیح می‌ دهند بدبخت باشند اما مردم آن ها را خوشبخت بدانند.


امیدواریم موارد ذکر شده در بالا برای شما مفید و کاربردی باشد و از این که تا پایان این مطلب از سایت اینجا زنونس با ما همراه شدید از شما سپاس گذاریم، برای خواندن سایر مطالب بخش روانشناسی همراه ما باشید.


سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *