injazanoonas | اینجا زنونس

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب
Reading Time: 7 minutes

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب به محافظت بهتر پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب کمک میکند.
با ما در سایت اینجا زنونس همراه باشید.

فهرست تیتر های مقاله


چرا از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

همه جا می‌خوانیم و می‌شنویم که از ضد آفتاب استفاده کنید اما واقعا چرا؟ کرم ضد آفتاب از پوست در برابر چه چیزی محافظت می‌کند؟ هیچ کس دلش نمی‌خواهد تمام تابستان را در سایه بماند و البته ما به نور آفتاب احتیاج داریم. نور آفتاب کمک می‌کند بدن ما ویتامین D بسازد که ما واقعا بهش احتیاج داریم. نور آفتاب خیلی بیشتر از اینکه برای ما مفید است، می‌تواند خطرناک باشد. اشعه‌های فرابنفش خورشید یا UV در ۳ موج فرستاده می‌شود. UVA، UVB و UVC. امواج UVC از لایه اتمسفر زمین عبور نمی‌کند پس ما باید فقط مراقب امواج UVA و UVB باشیم.

امواج UVA رابطه مستقیم با پیری پوست دارد و دلیل عمده پیری پوست است. یو وی ای روی خاصیت کشسانی پوست تاثیر می‌گذارد و چروک‌ها را ایجاد می‌کند. البته به جز چروک علائم دیگر پیری پوست مثل ضمخت شدن پوست که حالت چرمی به پوست می‌دهد و همچنین لکه‌های قهوه‌ای را ایجاد می‌کند. امواج UVA از شیشه هم عبور می‌کند و خیلی بیشتر از امواج UVB به عمق پوست نفوذ می‌کند. محافظ UVA موجود در کرم ضدآفتاب این امواج را دفع می‌کند و از پیری پوست و سرطان جلوگیری می‌کند.

امواج UVB موجود در اشعه‌های خورشید دلیل آفتاب سوختگی و همینطور ایجاد نوعی سرطان پوست می‌شود. یک کرم ضدآفتاب با میزان SPF بالا می‌تواند از پوست در برابر این اشعه محافظت کند و به ما کمک می‌کند که بدون اینکه پوستمان آسیب ببیند از نور آفتاب بهره ببریم.


SPF چیست؟

SPF مخفف “sun protection factor” به معنای عوامل محافظت از خورشید است. همچنین معیاری برای اندازه‌گیری مدت زمانی که فاکتورهای موجود در کرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه خورشید محافظت می‌کند. اینکه شما چه زمانی و چه اندازه کرم ضد آفتاب را روی پوست خود پخش کنید در میزان محافظت آن تاثیر گذار است. با فرض اینکه شما پوست معمولی داشته باشید، بعد از ۲۰ دقیقه در معرض تابش خورشید قرار گرفتن، پوست شما دچار آفتاب سوختگی می‌شود. اما اگر شما روی پوست خود را با یک لایه مناسب از کرم ضد آفتاب بپوشانید، SPF 30 تا حدود ۱۰ ساعت از پوست شما محافظت می‌کند. این عدد حدودی است چراکه هم میزان شدت اشعه ماورای بنفش در طول روز متفاوت است و هم میزان SPF محصولات مختلف.

نکته مهمی که در مورد میزان تاثیرگذاری لوسیون یا کرم ضد آفتاب باید بدانید، هیچ ضد آفتابی صد درصد از امواج UV محافظت نمی‌کند. SPF 30 تا ۹۷درصد ، SPF 50 تا ۹۸درصد و SPF 100 تا ۹۹درصد از پوست در برابر اشعه‌های خطرناک جلوگیری می‌کند. با توجه به این تحقیقات پزشکان استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF کمتر از ۳۰ را توصیه نمی‌کنند. همچنین کرم ضد آفتاب را انتخاب کنید حتی اگر قرار نیست که شنا کنید. تعریق پوست در مقابل خورشید بسیار بیشتر است و لوسیون و کرم ضد آفتاب ضد آب در مقابل تعریق مقاوم است و شسته نمی‌شود. شما می‌توانید میزان ضد آب بودن را بر روی جعبه پیدا کنید؛ این عدد باید بین ۴۰ تا ۸۰ دقیقه باشد.

اگر اهل آفتاب گرفتن و برنزه شدن هستید، می‌توانید از کرم یا لوسیون ضد آفتاب به جای روغن آفتاب استفاده کنید. این کار باعث می‌شود پوستتان کمتر آسیب ببیند.

SPF چیست؟

بهترین محافظت در برابر آفتاب

تحقیقات نشان داده است کسانی که تنها از کرم ضد آفتاب برای محافظت در زیر نور خورشید استفاده می‌کنند، بیشتر دچار آفتاب سوختگی می‌شوند تا کسانی که در سایه می‌‌مانند و از عینک و لباس آستین بلند استفاده می‌کنند. به همین دلیل در سفر و روزهای آفتابی سعی کنید از ایستادن زیر آفتاب شدید ( از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعداز ظهر) خودداری کنید. همچنین لباس مناسب (لباس نخی روشن) و البته کلاه لبه‌دار استفاده کنید.


طرز استفاده صحیح از کرم ضدآفتاب

کرم ضد آفتاب همانند وسایل آرایشی دیگر نحوه ی استفاده ی بخصوصی برای خود دارد.

۱- تکانش دهید

 شاید روی محصول ننوشته باشد که قبل از مصرف تکان دهید ولی شما با این کار به پخش شدن مواد فعال درون ضد آفتاب کمک می‌کنید.

۲- به اندازه استفاده کنید 

همیشه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه، پوست‌تان را به ضد آفتاب آغشته کنید. اگر می‌خواهید بدانید هر روز چقدر ضد آفتاب باید استفاده کرد، پاسخ شما اینجاست: به اندازه یک قاشق چای‌خوری برای هر عضو یا قسمتی از بدن؛ یعنی یک قاشق چای‌خوری از لوسیون ضد آفتاب برای صورت و گردن، یک قاشق چای‌خوری برای هر بازو، یکی برای هر ران پا، یکی برای هر ساعد دست و هر ساق پا و یکی برای قسمت سینه و شکم، یکی برای پشت و پشت گردن. اما برای اسپری ضد آفتاب، باید به اندازه‌ای استفاده کنید تا بتوانید به خوبی با دست آن را پخش کنید. از هر نوع اسپری ضد آفتابی که استفاده می‌کنید باید بعد از هر ۲ ساعت آن را تمدید کنید و البته بعد از هربار شنا کردن.

۳- از اسپری ضد آفتاب با احتیاط استفاده کنید

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده‌ است در حال تحقیق در مورد خطرات تنفس اسپری ضد آفتاب است. تا زمانی که تحقیقات به پایان برسد، متخصصان توصیه می‌کنند که برای کودکان از اسپری ضدآفتاب استفاده نکنید و هیچوقت محصول را مستقیم روی صورت خود اسپری نکنید. در عوض می‌توانید اسپری را کف دستتان اسپری کنید و بعد روی صورت‌ خودتان و یا بدن بچه‌ها پخش کنید. اسپری‌ها قابل اشتعال هستند، پس قبل از اینکه آن‌ها را نزدیک آتش یا حرارت کنید خشک‌شان کنید.

با توجه به وارد شدن به فصل گرما سفر به شهرهای ساحلی، توصیه می‌کنیم حتما از کرم ضد آفتاب مناسب برای خودتان و اطرافیان استفاده کنید. پوست ما خصوصا در کودکان در برابر آفتاب بسیار آسیب‌پذیر است و استفاده از کرم ضد آفتاب برای بچه‌ها مسئولیت مهم ماست. برای بزرگسالان نیز فراموش نکنید تاثیرات مضر خورشید بر پوست ممکن است بعد از چند سال در پوست ظاهر شود. پس ندیدن علائم ظاهری دلیل بر آسیب ندیدن پوست شما نیست.

طرز استفاده صحیح از کرم ضدآفتاب

نکات مهم برای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

برای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب به یک سری از نکات باید توجه کنید و آن‌ها را نادیده نگیرید.
در زیر ما به این نکات پرداخته ایم.با ما در سایت اینجا زنونس همراه باشید.

کرم‌های طیف گسترده (broad spectrum) بخرید


کرم‌های ضد آفتاب طیف گسترده، به محصولاتی گفته می‌شود که پوست ما را هم در برابر اشعه UVA و هم در برابر اشعه UVB محافظت می‌کنند. این اشعه‌ها با تخریب سلول‌های پوستی، باعث ابتلا به پیری زودرس پوست، آفتاب‌سوختگی و در موارد شدیدتر هم سرطان پوست، می‌شوند. برخی از کرم‌های ضد آفتاب، پوست ما را تنها در برابر اشعه UVA محافظت می‌کنند و از این رو، خیلی مهم است که هنگام خرید این محصولات، حتما عبارت «broad spectrum» را روی آنها ببینید.

SPF‌های ۱۵تا ۵۰را انتخاب کنید

معمولا بیشتر افراد فکر می‌کنند که هرچه SPF یک کرم ضد آفتاب بالاتر باشد، قدرت اثر آن در برابر اشعه‌های مضر نور آفتاب هم بیشتر خواهد بود. این در حالی است که میزان SPF، نشان‌دهنده قدرت محافظت پوست در برابر نور افتاب است. به طور متوسط، ضد آفتاب‌هایی با SPF ۲۵حدود ۹۶درصد و ضد آفتاب‌هایی با SPF ۱۰۰حدود ۹۹درصد از پوست در برابر نور آفتاب محافظت می‌کنند. می‌بینید که درصد این تفاوت، به اندازه‌ای نیست که نیازی به خرید ضد آفتاب‌هایی با SPF های بالا داشته باشیم. فقط حواس‌تان باشد که همیشه تمام ضد آفتاب‌ها را هر ۳تا ۴ساعت یکبار روی پوست خود تجدید کنید تا بیشترین اثر ماندگار را از آنها بگیرید.

فاقد چربی‌ها را امتحان کنید

خیلی از افراد به بهانه چرب بودن کرم‌های ضد آفتاب و ابتلا به آکنه در اثر استفاده از آنها، دور این محصولات را خط می‌کشند و سلامت پوست‌شان را به خطر می‌اندازند. این در حالی است که چنین افرادی می‌توانند بدون دغدغه از محصولات فاقد چربی یا oil freeکه به وفور هم در بازار وجود دارند، استفاده کنند.

اگر دچار آکنه های پوستی هستید پیشنهاد میکنم این مطلب ” ۱۲ درمان خانگی قوی برای آکنه ” را از دست ندهید.

رنگی‌ها را متهم نکنید

برخی از افراد هم هستند که علاقه‌ای به استفاده از ضد آفتاب‌های بی‌رنگ ندارند و به‌همین دلیل هم به‌طور کلی دور مصرف تمام آنها را خط می‌کشند. از طرف دیگر، چنین افرادی معتقدند که کرم‌های ضد آفتاب رنگی، همان کرم‌پودرهایی هستند که نمی‌توانند اثر محافظتی چندانی در برابر نور آفتاب داشته باشند. بهتر است بدانید که قدرت اثر ضد آفتاب‌های رنگی و ساده، هیچ تفاوتی با هم ندارد و این رنگدانه‌ها، تنها برای جلب نظر مشتری و زیباتر جلوه داده شدن پوست به برخی از کرم‌های ضد آفتاب اضافه می‌شوند.

قدرت اثر ضد آفتاب‌های رنگی و ساده، هیچ تفاوتی با هم ندارد

ترکیبات این محصولات را نادیده نگیرید

بهتر است که هنگام خرید کرم‌های ضد آفتاب، نگاهی هم به برچسب مواد تشکیل‌دهنده آنها بیندازید. محصولات حاوی زینک، دی‌اکسید تیتانیوم و مکسوریول، گزینه‌های مناسب‌تری محسوب می‌شوند. به‌طور کلی، بهتر است برای بچه‌ها هم فقط محصولاتی را خریداری کنید که حاوی زینک اکساید و دی‌اکسید تیتانیوم باشند. ضمن اینکه ضد آفتاب باید بعد از ۶ماهگی برای بچه‌ها استفاده شود.

با مشورت پزشک بخرید

ضد آفتاب‌ها جزو محصولات بدون نسخه هستند و در ۹شکل لوسیون، کرم، روغن، استیک، پماد، ژل، مایع، اسپری و پد در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند. بهتر است درباره انتخاب نوع ضد آفتاب مناسب برای پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.

حساسیت پوستی‌تان را نادیده نگیرید

اگر دارای پوست حساسی هستید، ممکن است با استفاده از ضد آفتاب‌های رنگی یا معطر دچار التهاب و تشدید حساسیت پوستی‌تان شوید. از این رو، توصیه می‌شود که در صورت بروز علایم حساسیت مانند قرمزی، خارش یا التهاب در اثر استفاده از یک ضد آفتاب جدید، حتما مصرف آن را قطع کنید و پزشک خود را در جریان بگذارید.

در دوران بارداری و شیردهی هم ضد آفتاب بزنید

با اینکه برخی از خانم‌های باردار و شیرده نسبت به استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در این دوران مردد هستند، اما هنوز نتیجه هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که استفاده از ضد آفتاب‌ها در دوران بارداری و شیردهی، ضرر دارد. اگر خانم‌های باردار و شیرده بتوانند از ضد آفتاب‌های فیزیکی که حاوی زینک‌اکساید هستند، استفاده کنند، بهتر است؛ زیرا ترکیبات موجود در این محصولات جذب پوست و بدن نمی‌شوند.

ضد آفتاب مقاوم به آب بخرید

از آنجایی که تعریق یا شستن صورت می‌تواند اثر ضد آفتاب ما را به‌سادگی از بین ببرد، بنابراین توصیه می‌شود که محصولات مقاوم در برابر آب را خریداری کنید.

جنس پوست‌تان را در نظر بگیرید

اگر پوست چربی دارید، ضد آفتاب‌هایی بر پایه ژل یا الکل بخرید. اگر پوست‌تان خشک است، محصولات بر پایه چربی را انتخاب کنید. اگر هم پوست حساسی دارید، ضد آفتاب مخصوص پوست‌های حساس، بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

ساعت ضد آفتاب را نادیده نگیرید

ضد آفتاب‌های حاوی اسید آمینوبنزوئیک، لیسادیمات، پادیمات و روکسادیمات را ۱ساعت قبل از خروج از منزل استفاده کنید؛ دیگر ضد آفتاب‌ها را نیم ساعت قبل. ضد آفتاب‌های مربوط به لب را هم باید ۴۵دقیقه تا ۱ساعت قبل به کار برد.

بلوک‌های نور خورشید را نخرید

شرکت‌های سازنده اجازه ندارند بر روی محصولات خود از عبارات SUN BLOCK (بلوک‌کننده نور خورشید) یا ALL DAY (تمام روز) استفاده کنند. چون هیچ ضد آفتابی نمی‌تواند تمام پرتوهای فرابنفش را بلوک کند و از طرف دیگر، هیچ ضد آفتابی نمی‌تواند تمام روز را در برابر نور خورشید دوام بیاورد.

سپاس از همراهی شما با مقاله “انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب” در بخش زیبایی چهره و اندام سایت اینجا زنونس!


زهرا میرزائی
زهرا میرزائی
دانشجوی رشته ی کامپیوتر دانشگاه تهران سابقه ی فعالیت در دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا ... علاقمند به طراحی سایت و گرافیک و کار با نرم افزار های کامپیوتری...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *