injazanoonas | اینجا زنونس

تغییرات بینایی در بارداری

تغییرات بینایی در بارداری

تغییرات بینایی در بارداری

تغییرات بینایی در بارداری شامل تغییرات تاری دید یا خشک شدن چشم ها و ممکن است به دلیل دیابت بارداری یا پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) است.برای اطلاعات بیشتر با ما در بخش مادران سایت اینجا زنونس همراه باشید.

مطالبی که در این مقاله ” تغییرات بینایی در بارداری” با هم میخوانیم:

تأثیر بارداری در بینایی

زمانی که آب واردشده به بافت‌های بدن، بیشتر از آب برگشتی به خون باشد، شرایط احتباس آب در بافت‌ها به وجود می‌آید. این موضوع می‌تواند باعث افزایش خفیف انحنا و ضخامت قرنیۀ چشم شود. این یک تغییر کوچک است، اما می‌تواند بر روی شمارۀ عینک یا میزان بینایی شما تأثیر بگذارد. به همین علت است که جراحی لیزر چشم در دوران بارداری یا تغییر لنز توصیه نمی‌شود.

برخی از زنان در دوران بارداری متوجه نزدیک‌بین شدن بیشتر چشم‌هایشان شده‌اند. اگر از عینک استفاده می‌کنید، معمولاً نیازی به تغییر شمارۀ عینک ندارید، اما این به معنی غیرممکن بودن این تغییر نیست. همچنین ممکن است متوجه شوید که در طول بارداری چشم‌های شما خشک‌تر و تحریک‌پذیرتر شده‌اند. این موضوع ممکن است در مدت شیردهی نیز ادامه داشته باشد. این مشکل به همراه تغییرات جزئی در شکل و ضخامت قرنیه ممکن است منجر به بروز برخی مشکلات برای استفاده از لنزها شود که قبل از دوران بارداری وجود نداشتند.

تغییرات بینایی در دوران بارداری احتمالاً خفیف و موقتی است و در عرض چند ماه بعد از زایمان رفع خواهد شد ولی اگر فکر می‌کنید که بینایی شما تغییر قابل توجهی کرده است، به پزشک مراجعه کنید.


تغییرات بینایی در بارداری به دلیل دیابت بارداری

گر مبتلا به دیابت هستید، قبل از بارداری و در اوایل آن برای بررسی و غربالگری آسیب به عروق خونی شبکیۀ چشم به چشم‌پزشک مراجعه کنید. این مشکل رتینوپاتی دیابتی نام دارد که اغلب در دوران بارداری وخیم‌تر می‌شود. بنابراین شما در دوران بارداری و پس از زایمان به معاینۀ مکرر چشم نیاز خواهید داشت.

دیابت بارداری، نوع موقت این بیماری است که بر بانوان باردار تاثیر می گذارد. از جمله علائم و نشانه های آن، افزایش خطر آسیب دیدن چشم ها است. افزایش میزان قند خون بر رگ های خونی درون چشم تاثیر گذاشته و باعث تار شدن دید می شود.

درمان: پزشک متخصص زنان و زایمان، ماما یا متخصص غدد باید میزان قند و فشار خون بانوان باردار را به کرات کنترل کنند. تغییر رژیم غذایی و ورزش کردن بهترین روش های کنترل دیابت بارداری هستند، اما در برخی از موارد به دارو درمانی نیاز است.


تاری یا انحراف دید در دوران بارداری

بارداری می تواند عامل افزایش بیش از اندازه مایع و تغییر ضخامت قرنیه چشم شود که نتیجه اش تاری یا انحراف دید است. این مشکلات بالافاصله پس از تولد نوزاد یا در طول دوران شیردهی از میان می روند.

درمان تاری یا انحراف دید

بهبود نیافتن علائم و نشانه های تاری و انحراف دید نگران کننده نیست، اما اگر تغییرات بینایی تشدید شود باید به پزشک اطلاع داد.


تغییرات بینایی در بارداری به دلیل پره اکلامپسی

ایجاد تغییرات بینایی در دوران بارداری ممکن است از جمله علائم و نشانه های پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) باشد. مسمومیت بارداری در سه تا پنج درصد بارداری ها بروز می کند. با این وجود، این مشکل به صورت بلقوه می تواند مشکلات جدی برای زنان باردار ایجاد کند. علائم و نشانه های بروز پره اکلامپسی عبارتند از: افزایش فشار خون و وجود پروتئین در ادرار.

درمان: مراجعه به پزشک بالافاصله پس از بروز علائم و نشانه های فوق ضروری است. درمان نشدن پره اکلامپسی می تواند سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد.


حساس و خشک شدن چشم ها در دوران بارداری

حساس و خشک شدن چشم ها و حس کردن جسم خارجی در صورت استفاده از لنز از جمله تغییرات بینایی در دوران بارداری هستند.

درمان خشک شدن چشم ها

پیش از چکاندن اشک مصنوعی در چشم ها باید با متخصص زنان و زایمان و چشم پزشک مشورت کرد. از سالم بودن لنزهایی که استفاده می کنید مطمئن شوید.

خشک-شدن-چشم-ها-در-دوران-بارداری
سپاس از همراهی شما با سایت اینجا زنونس !
خوشحال میشیم نظراتتون رو درمورد این مطلب با ما به اشتراک بذارید.


زهرا میرزائی
زهرا میرزائی
دانشجوی رشته ی کامپیوتر دانشگاه تهران سابقه ی فعالیت در دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا ... علاقمند به طراحی سایت و گرافیک و کار با نرم افزار های کامپیوتری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *