injazanoonas | اینجا زنونس

توصیه هایی برای تصمیم گیری درست

توصیه هایی برای تصمیم گیری درست

توصیه هایی برای تصمیم گیری درست

با توصیه هایی برای تصمیم گیری درست در سایت اینجا زنونس همراه ما باشید .
هر فردی برای رسیدن به موفقیت نیاز دارد تا تصمیم های درستی را در این راه بگیرد و با گرفتن تصمیم های اشتباه امکان دارد علاوه بر اینکه به هدفش نرسد از راه اصلی خود نیز دور شود پس تصمیم گیری درست خیلی اهمیت دارد .

تصمیم‌هایتان را اولویت بندی کنید

کارهایی را که انجام دادن آن‌ها برایتان اهمیت بالایی دارد، بنویسید و به آن‌ها خوب فکر کنید. برای خود مشخص کنید که هدف شما از انجام آن کار‌ها، چیست. با خود صادق باشید و تعیین کنید که منشاء علاقه برای انجام فعالیت مورد نظر شما درونی است یا به عوامل بیرونی مانند تلقین و تبعیت از نظرات دیگران بستگی دارد. تصمیم‌هایی که فقط به خاطر دلایل بیرونی گرفته می‌شود، احتمال موفقیت در آن‌ها کم می‌شود.

چند تصمیم را با هم اجرایی نکنید

چند تصمیم را همزمان با یکدیگر آغاز نکنید. از بین چند فعالیت، کاری را که نسبت به دیگر کار‌ها انگیزه بیشتری برای انجام آن دارید و در شما نشاط و رضایت بیشتری ایجاد می‌کند انتخاب کنید و برای آن زمان بندی داشته باشید. سپس در اولین فرصت برای انجام برنامه‌های دیگرتان برنامه ریزی کنید.

با اهل فن مشورت کنید

بهتر است قبل از شروع هر فعالیتی از افراد آگاه، متخصص و با تجربه که از توانایی‌ها و علایق شما باخبرند، مشورت بگیرید و آن‌ها را از تصمیمات خود مطلع کنید.

تکلیف کارهای نیمه تمام را مشخص کنید

تکلیف کارهای نیمه تمام خود را مشخص کنید. از آن‌ها برای خود فهرست نسازید و به تجربیات تلخ گذشته بیش از حد بها ندهید. فکر کردن بیش از حد به تجربیات ناموفق در گذشته بعد از بررسی دلایل آن، به شما کمکی نمی‌کند.


یکی از مهمترین تصمیم های زندگی تصمیم گیری برای ازدواج است.
اگر چنین تصمیمی دارید به شما پیشنهاد میکنم خواندن این مقاله را ازدست ندهید
مشاوره قبل از ازدواج چه اهمیتی دارد ؟


واقع بین باشید

محدودیت‌هایتان را بشناسید، واقع بین باشید و کمال گرایی افراطی نداشته باشید؛ به طور مثال، اگر شما دانش آموز هستید، نمی‌توانید نیمی از روز را به فعالیت تخصصی در رشته‌ای ورزشی اختصاص دهید. شما باید با توجه به اهمیت تحصیل، در کنار آن و با برنامه ریزی مناسب به هر دو فعالیتتان ادامه دهید.

تصمیمات هیجانی نگیرید

وقتی هیجان زده هستید، تصمیم به انجام کاری نگیرید. در این مواقع، سعی کنید هیجان‌های خود را مدیریت و کنترل کنید تا تصمیمات منطقی تری بگیرید. همچنین در مواقعی که عصبانی هستید هم تصمیم به انجام کاری نگیرید. به طور مثال، بعد از قبول نشدن در کنکور، به یکباره تصمیم نگیرید که وارد بازار کار شوید. بگذارید چند روز از اعلام نتایج بگذرد و در یک فرصت مناسب، برای آینده‌تان تصمیم بگیرید.

پیامدهای مثبت و منفی تصمیمتان را بررسی کنید

سعی کنید قبل از اجرای هر تصمیمی پیامدهای مثبت و منفی آن را بررسی کنید و به آن‌ها امتیاز بدهید. سپس نکات مثبت و منفی را بررسی کنید تا به یک جمع بندی مناسب برسید. نگاه مثبت همراه با تفکر و شناخت باعث می‌شود که تصمیم‌های درست‌تر و منطقی‌تر بگیرید.

بد گمان و ناامید نباشید

سستی و تنبلی را کنار بگذارید و از روبه رو شدن با حقایق زندگی و مشکلات گوناگون آن نترسید. اراده خود را تقویت کنید و بدانید بدگمانی و ناامیدی، قدرت تصمیم گیری شما را کم می‌کند؛ بنابراین به شما توصیه می‌شود که با اراده‌ای آهنین به جنگ سستی و تنبلی بروید. افکار منفی و تحقیر کننده را از خود دور کنید و آن‌ها را با افکار صحیح جایگزین کنید. با خود‌شناسی و دور کردن تردید و دودلی، اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش دهید و مسئولیت عواقب تصمیم‌های خود را بپذیرید.

توانمندی‌هایتان را باور کنید

به خودتان تلقین کنید که من از بقیه چیزی کم ندارم. نقاط مثبت خود را مدام به خودتان یادآوری کنید. بهتر است فهرستی از چند عبارت که بیانگر ویژگی‌های مثبت شخصیت شماست، تهیه کنید و هر روزدر مقابل آینه آن‌ها را برای خود تکرار کنید.

در انتخاب دوست دقت کنید

در انتخاب دوست دقت کنید تا با انسان‌های منظم و با برنامه دوست شوید و ارتباط داشته باشید. سپس سعی کنید از آن‌ها الگو بگیرید و با تلاش و پشتکار از زندگی خود لذت ببرید.
سپاس از همراهی شما با سایت اینجا زنونس در بخش
روانشناسی !


زهرا میرزائی
دانشجوی رشته ی کامپیوتر دانشگاه تهران سابقه ی فعالیت در دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا ... علاقمند به طراحی سایت و گرافیک و کار با نرم افزار های کامپیوتری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *