injazanoonas | اینجا زنونس

خود را بشناسید

خود را بشناسید

خود را بشناسید

یکی از راه های رسیدن به موفقیت خود شناسی است از این رو با ما در بخش روانشناسی وب سایت اینجا زنونس با مطلب “خود را بشناسید” همراه باشید.


برای خودشناسی به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

برای خودشناسی به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

در زیر شش عامل اصلی و کلیدی، برای خودشناسی معرفی می‌ شود که سقراط آن ها را برای خودشناسی معرفی کرده است.

۱)ارزش‌ ها

ارزش‌ هایی مانند کمک کردن به دیگران، خلاق بودن، سلامتی، امنیت مالی و موارد مشابه، راهنمای ما در تصمیم‌ گیری و ایجاد انگیزه برای حرکت در مسیر اهداف‌ مان هستند. تحقیقات نشان می‌ دهد که فقط فکر کردن و نوشتن ارزش‌ ها باعث می‌ شود گام‌ های بهتر و درست‌ تری در زندگی خود بردارید.

همان‌ طور که پژوهش‌ های روانشناسی نیز نشان می‌ دهند باور داشتن به یک‌ سری اصول و ارزش‌ ها به شما انرژی بیش از حدی می‌ دهد تا با وجود سختی‌ ها و خستگی‌ ها، با قدرت بیشتری به سوی اهداف خود در زندگی حرکت کنید. پس اگر می‌ خواهید در زندگی انگیزه داشته باشید،‌ ارزش‌ هایی که برای‌ شما مهم‌ هستند را شناسایی و اولویت‌ بندی کنید.

۲)علایق

علایق به احساسات، سرگرمی‌ ها و چیزهایی گفته می‌ شود که در یک بازه‌ی زمانی خاصی توجه شما را به خود جلب کنند. برای شناخت بهتر علایق خود، بهتر است این سؤالات را از خودتان بپرسید:

  • چه چیزی توجه من را به خود جلب می‌کند؟
  • در مورد چه موضوعاتی کنجکاو هستم؟
  • چه چیزهایی باعث نگرانی من می‌ شود؟

پاسخ این سؤالات و تمرکز شما بر آن ها، مسیر زندگی شما را ترسیم می‌ کند. مسیری که موجب افزایش رضایتمندی شما از زندگی می‌ شود.

مردم بیشتر در حوزه‌ ای فعالیت می‌ کنند که به آن علاقه‌ ی ‌بیشتری دارند. برخی اتفاقات که گاهی ممکن است در ابتدا تلخ و ناراحت‌ کننده باشند، در زندگی باعث می‌ شوند شناخت بیشتری از خودمان پیدا کنیم.

۳)فطرت

با ویژگی‌ ها و خصوصیات فردی خود آشنا شوید. برای این منظور باید سوال های زیر را از خود پرسیده و به آن پاسخ دهید.

  • آیا فردی درون‌ گرا هستید یا برون‌ گرا؟
  • آیا راهبر هستید یا دنباله‌ رو؟
  • آیا تصمیمات زندگی شما بیشتر احساسی است یا منطقی؟
  • آیا جزئیات یک ایده بیشتر برای‌ شما اهمیت دارد یا دریافت ایده‌ ی کلی آن کفایت می‌ کند؟

پاسخ این سؤالات شما را به سمت شکوفایی بیشتر استعدادها و توانایی‌ هایتان سوق می‌ دهد. جالب است بدانید که در دهه‌ ی ۶۰، خودشناسی بیشتر از برنامه‌ ریزی دارای اهمیت بود.

شما می توانید برای فهمیدن جواب سوالات فوق مطلب تست شخصیت شناسی MBTI را از سایت اینجا زنونس مطالعه کنید.

۴)روش زندگی

روش زندگی شما چگونه است؟ برای مثال شما از آن دسته افرادی هستید که صبح زود از خواب بیدار می‌ شوند یا از آن دسته افرادی هستید معمولا شب‌ها دیر به خواب می‌ روند؟ در چه ساعتی از روز انرژی بیشتری دارید؟ بهتر است برای خود یک برنامه‌ ی زمانی بگذارید و مشخص کنید در چه ساعتی از روز انرژی بیشتری دارید. همیشه به یاد داشته باشید که این شما هستید که باید تصمیم بگیرید چگونه از زندگی خود لذت ببرید، پس انرژی و وقت خود را در مسیری هزینه کنید که از آن لذت می‌ برید.

۵)اهداف و ماموریت ها

آیا تاکنون این سوال را از خودتان پرسیده اید که چه اتفاقی بیشترین تأثیر را بر زندگی شما گذاشته است؟ این سؤال باعث می‌ شود به بخش‌ هایی از شخصیت و هویت درونی خودتان پی ببرید که تا به حال کمتر به آن توجه کرده‌ اید، یافتن پاسخ درست می‌ تواند رضایتمندی شما از زندگی را افزایش دهد.

۶)نقاط قوت

نقاط قوت تنها محدود به توانایی‌ ها، مهارت‌ ها و استعدادهای شما نمی‌ شود، بلکه ویژگی‌ هایی چون وفاداری، احترام به دیگران، شوق یادگیری، هوش هیجانی و عدالت نیز می‌ تواند از نقاط قوت شخصیت شما محسوب شود. شناخت نقاط قوت یکی از پایه‌ های اصلی اعتماد به نفس است، اگر نتوانید این نقاط قوت شخصیت‌ شما را درست بشناسید، عزت نفس‌ شما پایین می‌ آید.

به تعریف و تمجید دیگران از خودتان و استعدادهایتان توجه بیشتری کنید و یاد بگیرید چگونه به این تعریف‌ ها پاسخ مناسب دهید. برای مثال اگر یکی از دوستانتان از هوش شما تعریف کند، شما چگونه از تعریف وی قدردانی می‌ کنید؟ از طرف دیگر شناخت نقاط ضعف‌ نیز به شما کمک می‌ کند با خودتان صادق و رو راست باشید و تصمیماتی برای از بین بردن یا کم‌ رنگ کردن این نقاط ضعف بگیرید.


مزایای خودشناسی

مزایای خودشناسی

برخی از مزایای خود شناسی عبارتند از:

۱)شور و نشاط زندگی

شناخت عمیق فرد از خود باعث می‌ شود فرد احساس شادی و سر زندگی بیشتری داشته باشد و لذت بیشتری از زندگی خود ببرد. وقتی بتوانید همان‌ طور که هستید خودتان را نشان دهید، احساس شادی بیشتری می‌ کنید. شناخت خود یعنی گام برداشتن در مسیر تحقق آرزوهایتان. هر چه بیشتر خود را بشناسید تصویر روشن‌ تری از آرزوهایتان به دست می‌ آورید.

۲)خود کنترلی

زمانی که خودتان را بشناسید، می‌ توانید رفتارهایی را که در شما انگیزه ایجاد می‌ کنند، شناسایی کنید و بر عادت‌ های بد خود غلبه و رفتارها و عادات خوب‌ خود را تقویت کنید. در واقع خودشناسی موجب می‌ شود تا ارزش‌ ها و اهدافی که نیروی اراده‌ ی شما را تقویت می‌ کنند، بهتر بشناسید.

۳)تصمیم‌ گیری بهتر

زمانی که خودتان را بهتر بشناسید، انتخاب‌ های بهتری در زندگی خواهید داشت، از انتخاب‌ های کوچک و شاید بی‌ اهمیتی مثل خرید فلان مدل لباس تا تصمیمات بزرگ زندگی مثل انتخاب شریک زندگی. وقتی خودتان را بشناسید، چارچوب‌ هایی برای زندگی خود مشخص می‌ کنید که می‌ توانند در حل مشکلات مهم زندگی راه‌ گشا باشند.


امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید. برای خواندن سایر مقالات بخش روانشناسی با ما در اینجا زنونس همراه باشید.


سپیده آقائی
سپیده آقائی
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *