injazanoonas | اینجا زنونس

راهکار های افزایش سرعت عمل

راهکار های افزایش سرعت عمل

راهکار های افزایش سرعت عمل

با راهکار های افزایش سرعت عمل در سایت اینجا زنونس همراه ما باشید .
داشتن سرعت عمل الزاماً به معنای توانایی بیشتر نیست، ولی خیلی از جاها این دو با یکدیگر مترادف‌اند. بخش از این توانایی به انجام کارهای بیشتر برمیگردد، بخشی دیگر به قدرت درونی‌ای که امکان انجام کارهای متفاوت را برای ما ممکن می‌کند.


چرا سرعت عمل را دوست داریم؟

دلایل زیادی برای این علاقه می‌توان ارائه داد. هم دلایل منطقی، و هم دلایل احساسی. و صد البته دلایلی وجود دارد که منحصر به افراد خاصی است و برای همگان عمومیت ندارد.

هیجانی درش نهفته است

جان مایه خیلی از این دوست داشتن‌ها، هیجانی است که در انجام سریع کار نهفته است. مثل سرعت عمل بالا در رانندگی، سرعت عمل در طی مسیر، اصلاً مسابقات بر همین اساس به وجود آمدند. مسابقه می‌دهیم تا ببینیم چه کسی سریع‌تر می‌دود، یا سریع‌تر طول استخر را شنا می‌کند یا ….

مغز ما دوست دارد، چون می‌خواهد انرژی کمتری صرف کند

ساختار مغز ما طوری است که به طرز چشم‌گیری سریع است،  همه افرادی که از سیستم اعصاب و مغز سالم برخوردارند، سریع عمل می‌کند، و این چیزی غیر از خود سرعت عمل است.

مثلاً هر شخصی که  دستش به جسم داغی بخورد، بی‌درنگ دستش را می‌کِشد، پیر یا کودک، معلول یا سالم، کندذهن یا نابغه هم ندارد، همه اینطوری هستند.

همین وجود سرعت عمل ذهنی طلب می‌کند که مغز انرژی زیادی مصرف کند و مصرف انرژی زیاد برابر است با محدود شدن فعالیت‌های ممکن. حالا فرض کنید شا تصمیم می‌گیرید که در روز ده تا کار انجام دهید، ناخودآگاه مغز می‌گوید: ببین، اگر می‌خوای برسی به انجام کارها، باید زود بجنبی

چرا؟ چون وقتی کاری را زودتر تمام کنید، مدت زمان کمتری به آن کار اختصاص داده‌اید، هم انرژی کمتری توسط مغز برای آن کار صرف شده و هم انرژی فیزیکی کمتری توسط اعضای بدن مصرف شده.

دوست داشتنی‌تر به نظر می‌رسیم

کسی هست که از دیدن افراد فرز و سریع خوشش نیاید؟ مثلاً بگوید من با کسی که تندخوان است، یا تایپ سریعی دارد حال نمی‌کنم. یا کمتر کسی است که اگر لقب شوماخر را به خاطر رانندگی خوب و سریعش به او بدهند بدش می‌آید.

در کل افرادی را که سریع دست به اقدام می‌زنند و به نتایج می‌رسند دوست داریم.

سرعت عمل را مساوی انجام کارهای بیشتر می‌دانیم

واقعاً هم همین‌طور است، وقتی کارها را سریع‌تر انجام می‌دهیم معلوم است که فرصت کافی برای انجام تعداد بیشتری از کارها داریم. کسی که یک ساعت تمام را صرف نوشتن یک مقاله می‌کند، در یک ساعت فقط یک کار انجام داده، ولی اگر مقاله را در ۲۰ دقیقه بنویسد، حداقل به انجام یک کار دیگر در زمان باقی مانده می‌رسد.

مدیران از همین خصلت کارمندان سریع خوششان می‌آید. حجم بیشتری از کارها را در طول ساعات کاری می‌توانند توسط این کارمندان انجام شده تلقی کنند، پس با جذب افراد با سرعت عمل بالاتر، در منابع خودشان صرفه جویی‌های مقابل ملاحظه‌ای می‌کنند.

تواناتریم

داشتن سرعت عمل الزاماً به معنای توانایی بیشتر نیست، ولی خیلی از جاها این دو با یکدیگر مترادف‌اند. بخش از این توانایی به انجام کارهای بیشتر برمیگردد، بخشی دیگر به قدرت درونی‌ای که امکان انجام کارهای متفاوت را برای ما ممکن می‌کند.

مثل دانشجویی که به جای ۸ ترم، در ۶ ترم تحصبلات کارشناسی خود را به پایان رسانده، این توانایی را داشته که خوب درس بخواند، نمرات بالا کسب کند و معدل بالایی داشته باشد، پس می‌تواند واحدهای بیشتری در هر ترم بگذراند. نتیجه نهایی این است که یک سال زودتر به پایان دوره می‌رسد.


راهکار های افزایش سرعت عمل

اهداف خود را مشخص کنید

تا زمانی که اهداف دقیق و مشخصی نداشته باشید بی خود و بی جهت وقت خود را از دست خواهید داد. از شاخه ای به شاخه ای دیگر پریدن نشانه نداشتن هدف مشخص است، به این ترتیب وقت شما تلف می شود. برای کارهای خود اهداف روزانه، ماهانه و سالانه مشخص کنید، می توانید آنها را در دفترچه روزانه خود یادداشت کنید.  اهدافی که مشخص می کنید باید دارای یک سری ویژگی ها باشد، که در این مطلب ما شما را با ویژگی های یک هدف خوب آشنا می کنیم.

مطالب مرتبط:
چگونه هدف گذاری کنیم ؟

زمان بندی کنید

 برای انجام سریع تر کارها باید زمان را تقسیم بندی کنید؛ برای هرکاری یک زمان مشخص را تعیین کنید و خود را متعهد کنید که در موعد مقرر آن را انجام دهید. بعد از مدتی می توانید برای افزایش سرعت کم کم از زمانی که برای یک کار اختصاص می دهید کم کنید اما یک باره زمان را کاهش ندهید که باعث کم شدن کیفیت یا عدم موفقیت در انجام کار شود.

اولویت بندی کارها

 کارها را نگاه کنید ترتیب های متفاوتی می توان برای انجام دادن آن ها در نظر گرفت؛ اما چند ترتیب محدود است که حالت بهینه دارد. ساعات ابتدایی شروع به کار را به مواردی که ضروری هستند اختصاص دهید و مواردی مثل قرار های کاری و تماس با مشتریان را در نیمه های روز انجام دهید.

افزایش مهارت ها

برای  افزایش سرعت در انجام کارها ابتدا باید تجربه و مهارت های لازم  برای انجام آن را داشته باشید. به مرور زمان با افزایش تجربه و مهارت ها سرعت عمل شما نیز بالا می رود.

بین کارها، کار دیگری انجام ندهید

برای همه به کرات پیش آمده که چندین کار را باهم انجام دهند به این خیال که می توانند همه را همزمان پیش ببرند. درست است که در ظاهر می توانید چندین کار را با هم انجام دهید، ولی در عمل سرعت انجام  تمام این کارها کاهش پیدا می کند. این کار باعث می شود تمرکز شما روی کارها کمتر شود.

انگیزه خود را تقویت کنید

هرچه انگیزه انسان قوی تر باشد، سرعت عمل او بیشتر می شود. از خودتان بپرسید که چرا این کار را انجام می دهید؟ و چه امتیازاتی برای شما دارد؟ برای کارهای کسل کننده نیز می توانید خلاقانه عمل کنید، می توانید با خودتان قرار بگذارید که در صورت انجام این کار از فلان پاداش بهره مند خواهید شد.

استفاده از ابزارها

گاهی اوقات استفاده از نرم افزار وابزارهای مختلف می تواند در سریع تر انجام دادن کارها به شما کمک کند. همچنین می توانید با ارتقا دادن ابزارهای درحال استفاده سرعت عمل آن را بالا ببرید.
سپاس از همراهی شما با سایت اینجا زنونس در بخش
روانشناسی !


زهرا میرزائی
دانشجوی رشته ی کامپیوتر دانشگاه تهران سابقه ی فعالیت در دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا ... علاقمند به طراحی سایت و گرافیک و کار با نرم افزار های کامپیوتری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *