injazanoonas | اینجا زنونس

راه های شناخت کودک درون و درمان آن

راه های شناخت کودک درون و درمان آن

راه های شناخت کودک درون و درمان آن

با راه های شناخت کودک درون و درمان آن در سایت اینجا زنونس با ما همراه باشید.
درون همه ی ما کودکی وجود دارد که گاهی زخم خورده و ازار دیده است و ما برای فراموش کردن دردی که به وی تحمیل کرده ایم، تلاش می کنیم کودک درون خود را فراموش کنیم. ولی سخت اشتباه می کنیم. کودک درون ما در ناخودآگاه مان زندگی میکند و روی تصمیماتی که در زندگی می گیریم اثر می گذارد.

کودک درون چیست؟

کودک درون مبحثی مهم در روانشناسی است که در درمان رفتارهای ناهنجار، عادت ها و استرس های بجامانده از زمان بچگی به روانشناسان کمک میکند . کودک درون، قسمتی از وجود ماست که گاهی ناسازگار است و گاهی دوست دارد کودکی کند و مثل یک کودک پرنشاط و شاداب دست به هیجاناتی بزند که ظاهرا با منطق و دلیل سازش ندارد.

کودک درون عاشق بازی، شادمانی، شوخی و سبکسری است ولی بیش تر وقت ها والد آگاه، جدّی و دارای رفتار تکلیف گرا بر وی مسلط میشود و اجازه نمی دهد خود را آشکار کند که در این صورت بلوغ عاطفی فرد رشد نمی کند.

مشاهده کودک درون 

برای این که کودک درون خود را شناسایی کنید خود را در موقعیتی ارام قرار داده و چشم هایتان را ببندید، ۳۰ دقیقه خود را در کودکی بین سه تا هشت سال تصور کنید. خود را شکل این کودک و ابتدا در تبادل با اعضای خانواده و بعد در رابطه با هم بازی های تان که در همسایگی یا مدرسه شما هستند، ببینید.

توجه کنید چطور به اعضای خانواده واکنش نشان می دهید و با دوست ها و هم بازی های خود کنار می آیید و از بازی با آن ها لذت می برید یا نه. در آخر خود را در محیط خانواده تصور کنید. آیا شما شاد و پرانرژی و شگفت زده هستید و از زندگی لذت می برید و یا اینکه آیا شما جدّی، ناراحت و مایوس از زندگی هستید؟

درصورتی که کودکی ناراحت و جدّی هستید تلاش کنید آخرین تجربه خوشحالی را که بعنوان یک کودک داشتید، به یاد آورید. این آخرین خاطره از شما بعنوان کودک شاد( کودک درون) است که در درون شما وجود دارد تا از عهده استرس برآید. ما می توانیم به کودک درون خود بگوییم در زندگی خیلی جدّی و مشکل پسند نباشد و به اشتباهاتش بخندد و تلاش کند از چیزهای کوچک در زندگی لذت ببرد.

جایگاه کودک درون 

کودک درون در هر فرد بالغ و بزرگ سالی وجود دارد . در حافظه یا ناخودآگاه ما وجود دارد برای این که هر یک از ما خاطره های ناخوشی از قبل داریم که انگیزه فعلی و آینده ما را شکل میدهد . او به رویاها یا تصور بسیاری از ما می‌اید . ما می توانیم به وضوح مجسم کنیم که این کودک چه شکلی است، چه احساسی دارد و چطور عمل میکند .

کودک درون در رابطه با دنیای روحی ما است، برای این که بیش تر در قلمروی روح ما قرار دارد تا در قلمروی رفتار آگاهانه. ترکیبی از ارزش کنونی و سیستم اعتقادی ما است اگر چه ما از تأثیر آن بر تصمیم گیری های خود خبر نداریم.

علل وجود کودک درون این است که هنگامی که ما کوچک بودیم قانون های خانوادگی ما ایجاب میکرد که ما بعنوان یک خانواده شاد و تندرست خود را نشان دهیم بدین ترتیب ما کودک درون خود را تحت فشار قرار می دادیم تا مسئول تر، جدّی تر و موفق تر به نظر برسد.

از بزرگ شدن در یک خانواده آسیب دیده، بلوغ عاطفی از رشد بازمی ماند و موجب کامل نشدن کار کودک درون میشود . همین مسئله موجب میشود افراد سریع رشد کرده و تبدیل به بزرگسالان کوچکی شوند و بی اندازه مسئول یا ایده آلیست شده و از نظر عاطفی اسیب پذیر شوند.


گاهی نیاز است وقتی کودک درون ما فعال میشود ذهن خود را مدیریت کنیم تا کار هایی که نباید بکنیم را نکنیم!
بهتر است مقاله بهترین روش های مدیریت ذهن را در این باره مطالعه کنید !


چه طور با کودک درون مان کنار بیاییم؟

قبل از هر چیز باید نسبت به وجود کودک درون آگاه بشوید. واقف نبودن به حضور آن موجب میشود که کنترل رفتارهایتان به دست این کودک بیفتد. در گام بعدی باید کودک درون خود را جدّی بگیریم و برقراری ارتباط با او را آغاز کنیم.

باید به او گوش بدهیم تا احساساتش را شناسایی کنیم و ببینیم که به چه چیزهایی احتیاج دارد. نیازهای این کودک( عشق، پذیرش، حمایت، درک، مراقبت) درست مثل نیازهای ما در کودکی مان است. در بزرگ سالی هم دوست داریم تمام این مراقبت ها از ما به عمل آید و در تلاشی مذبوحانه سایرین را مجبور به انجام این روش ها می کنیم.

آنچه در بچگی از والدین و دیگران نگرفته ایم، اینک به شکل نیازی زنده و پابرجا در زندگی مان وجود دارد . تمام ناراحتی ها، ناامیدی ها و بیماری افسردگی های قبل ، با ما همراه هستند. با بزرگ شدن تمام تجربه های ناخوش‌آیند زندگی مثل قرصی تلخ از طرف ما بلعیده میشود .

مهم نیست که چه قدر باذکاوت، جذاب یا معنوی و خوب هستیم. به هرجهت با بزرگ شدن تمام آن تجربه های ناخوش‌آیند که نتیجه ی قصور والدین و مراقبین مان در کودکی بوده اند، ما را همراهی خواهند کرد.

گذشته ها گذشته

چیزی که باید درنظر داشته باشیم، این است که گذشته ها گذشته است. نباید در بزرگ سالی به دنبال تحمیل وظایف انجام نشده والدین مان به سایرین باشیم و طلبکار اطرافیان فعلی مان بشویم. باید بپذیریم که دردهایی وجود دارد که میراث قبل هاست و حال برای رفع و رسیدگی به دردها و کودک درون مان احتیاج به مسوولیت پذیری داریم.

در رشته روانشناسی با یادگیری تلاش در مرتفع ساختن مشکلات میشود .در این مورد هم روانشناسی به بزرگسالان پیشنهاد میکند تا نحوه ی نگهداری از کودک درون خود را یاد بگیرند. باید یاد بگیرند که درست مثل یک مراقب آگاه از کودک درون خود مراقبت کنند. ساختارها، چارچوب ها، مرزها و محدودیت هایی برای آن تعیین کنند و در کنار این نظم تربیتی به عشق ورزی و نگهداری پایه های اساسی زندگی بچه درون را بنا کنند.

برای این که رابطه درستی بین کودک درون و بزرگ سال مورد نظر شکل بگیرد، احتیاج به شکل گیری و خلق گفت وگویی درست و خالق بین آن ها وجود دارد .

شیوه های شفای کودک درون

بعضی از روان شناسان بر این اعتقاد هستند که این کودک ، قسمت شاد درون ما است. قسمتی که به زندگی ما روح و شادابی جدید  می بخشد و سبب میشود از زندگی لذت بیشتری ببریم. متأسفانه امروزه گرایش بی اندازه به مادیات سبب شده است که ما رفته رفته از این کودک فاصله بگیریم. ولی خوشبختانه این کودک همیشه در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارند و ما می توانیم سریعا آن را تقویت کنیم. در ادامه به شیوه های شفای کودک درون می پردازیم.

مغز کودکان دارای خاصیت پلاستیکی است. به این معنی که هر لحظه به نسبت زیاد در جستجوی ارتباطات تازه میباشد . به همین علت یکی از شیوه های شفای کودک درون، تقویت خاصیت پلاستیکی است که این مساله با قرار گرفتن در وضعیت نا اشنا و انجام فعالیت های تازه صورت می گیرد.

  • از شیوه یادگیری ماجراجویانه استفاده کنید.
  • به خلاقیت و نو آوری بپردازید.
  • با کودکان بازی کنید.
  • کارها را با تمرکز انجام دهید.
  • برای تزئین اتاق تان از وسایل مورد علاقه خود استفاده کنید.
  • طلوع و غروب افتاب را تماشا کنید.
  • دوچرخه سواری را در برنامه های خود داشته باشید.
سپاس از همراهی شما در بخش
روانشناسی سایت اینجا زنونس !


زهرا میرزائی
دانشجوی رشته ی کامپیوتر دانشگاه تهران سابقه ی فعالیت در دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا ... علاقمند به طراحی سایت و گرافیک و کار با نرم افزار های کامپیوتری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *