injazanoonas | اینجا زنونس

علل، علائم و درمان بارداری شیمیایی

علل، علائم و درمان بارداری شیمیایی

علل، علائم و درمان بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی موجب از بین رفتن بارداری می شود. برای فهمیدن علل، علائم و درمان بارداری شیمیایی با مطلبی درباره ی بارداری شیمیایی با ما در اینجا زنونس همراه باشید.

فهرست تیترهای این مقاله


بارداری شیمیایی چیست؟

بارداری شیمیایی چیست؟

بارداری شیمیایی که به بارداری بیوشیمیایی نیز معروف است، موجب از بین رفتن بارداری قبل از پنجمین هفته بارداری می‌ شود. دلیل این که به این بارداری، بارداری شیمیایی می گویند ایت است که سطح هورمون گنادوتروپین بدن (HCG) در ابتدا بالا رفته و موجب مثبت شدن نتیجه تست بارداری می شود اما قبل از این که پزشک بتواند ساک حاملگی را در سونوگرافی مشاهده کند دوباره کاهش می‌ یابد.

از نظر پزشکی، بارداری شیمیایی بیشتر شبیه چرخه ای است که در آن حاملگی هرگز رخ نداده است تا سقط جنین اتفاق بیفتد. اما از نظر احساسی، این می تواند یک داستان بسیار متفاوت باشد. مهم نیست بارداری کی از دست می رود در هر صورت ناراحت کننده است.

نکته ی مهم این است که بدانید بارداری شیمیایی تقصیر هیچ کس نیست. همان طور که بسیاری از سقط جنین ها ناشی از حوادث کروموزومی هستند و هیچ کاری برای جلوگیری از آن ها نمی توان انجام داد.


علائم بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی معمولا بدون علامت است و بسیاری از خانم ها بدون آن که بدانند باردار هستند سقط جنین می‌ کنند. اما معروف ترین علت بارداری شیمیایی نتیجه مثبت تست بارداری است که در نهایت منفی است. این تست را می توان در خانه یا مطب پزشک انجام داد.

برخی از علائم بارداری شیمیایی عبارتند از:

 • لکه بینی یک هفته قبل از شروع دوره قاعدگی
 • گرفتگی خفیف عضلات شکمی
 • خونریزی واژن که نزدیک به زمان شروع دوره قاعدگی اتفاق می افتد

تحقیقات نشان می دهد حدود ۲۵ درصد بارداری‌ ها قبل از اینکه مادر متوجه علائم بارداری یا از دست رفتن قاعدگی شود، موجب سقط جنین می شود. هر چند علائمی که گفته شد ممکن است در بارداری سالم نیز دیده شود. نکته مهم درباره ی بارداری شیمیایی، این است که بارداری شیمیایی نیازی به مداخله پزشکی و درمان ندارد.


علل بارداری شیمیایی

در زمان لقاح، یک تخمک و یک اسپرم، کروموزوم ها را ترکیب می کنند تا یک زیتوت تشکیل دهند. رشد از طریق تقسیم سریع سلول ها اتفاق می افتد. در طی انجام این فرایند گاهی مواقع یک اشتباه رخ می دهد، کروموزوم های زیادی تولید می شوند و یا کروموزوم به قدر کافی تولید نمی شود. این اختلالات کروموزومی که به طور تصادفی اتفاق می افتد و می تواند برای هر کسی رخ دهد. ناهنجاری های کروموزومی علت اصلی سقط جنین در ماه های اول بارداری می باشد.

برخی دیگر از علل احتمالی بارداری شیمیایی عبارتند از:

 • بالا بودن سن مادر: باردار شدن و همچنین نگه داشتن جنین تا زمان زایمان برای زنان بالای ۳۵ سال ممکن است بسیار دشوار باشد.
 • ناکافی بودن سطوح هورمون: بدن مادران باردار برای رشد جنین نیاز به سطوح بالاتری از هورمون های خاصی مانند هورمون پروژسترون دارد.
 • ناهنجاری های رحم: وجود فیبروم رحم یا غیر طبیعی بودن پوشش داخلی رحم می تواند مانع از ایجاد جنین در رحم زنان شود.
 • شاخص توده بدنی پایین (BMI): احتمال سقط جنین در زنان مبتلا به کم وزنی با توجه به شاخص توده بدنی، بیشتر است.

درمان بارداری شیمیایی

علل، علائم و درمان بارداری شیمیایی
درمان بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی به این معنا نیست که شما دیگر قادر به بارداری سالم نیستید. معمولا درمانی برای بارداری شیمیایی وجود ندارد اما می توان از راه هایی برای داشتن باروری سالم استفاده کرد. اگر شما بیش از یک مرحله بارداری شیمیایی را تجربه کرده باشید، پزشک آزمایش هایی را برای تشخیص علل احتمالی انجام خواهد داد و اگر علت مشخص شود خطر ابتلا به بارداری شیمیایی مجدد نیز کاهش خواهد یافت.

اگر سقط جنین ناشی از عفونت باشد مصرف آنتی بیوتیک با از بین بردن عفونت شانس بارداری را تا حدود زیادی افزایش می‌ دهد. اما اگر سقط جنین به دلیل مشکلات رحمی باشد ممکن است با جراحی بتوان شانس بارداری را افزایش داد.

جالب است بدانید که تنها بارداری شیمیایی باعث بالا رفتن سطح هورمون HCG نمی شود، بلکه در بارداری خارج رحمی نیز این اتفاق می افتد.


پیشگیری از بارداری شیمیایی

اگر چه از دست دادن زود هنگام بارداری معمولا به روش های پزشکی نیازی ندارد، اما اگر فکر می کنید یکی از آن ها را تجربه کرده اید بهتر است به متخصص مراجعه کنید. متخصص باید قادر به تایید سقط جنین بر اساس عوامل مختلف، از جمله چگونگی خونریزی اخیر شما باشد.

همچنین اگر چند ماه است که تلاش می کنید تا باردار شوید، گاهی مواقع دوره قاعدگی شما به تاخیر می افتد و فکر می کنید آن چه فکر می کردید خونریزی قاعدگی بوده، اما ممکن است بارداری شیمیایی باشد. در این صورت باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تجربه یک یا دو مرحله بارداری شیمیایی ناراحت کننده است اما زنگ خطر نیست. اگر سه بار پشت سر هم بارداری شیمیایی داشته باشید، آن وقت پزشک معالج قبل از فرستادن شما نزد متخصص بارداری، آزمایشاتی را برای بررسی مشکلات پزشکی انجام می دهد. اگر یک بیماری موجب بارداری شیمیایی شما باشد احتمال درمان آن بالا است و می توانید یک نوزاد سالم را باردار شوید.


چه مدت بعد از بارداری شیمیایی می توان باردار شد؟

تقریبا بیشتر زنان بلافاصله بعد از سقط جنین می‌ توانند دوباره باردار شوند مگر آن که پزشک توصیه دیگری داشته باشد. به گفته متخصصین ممکن است حتی دو هفته بعد از سقط جنین تخمک گذاری انجام شده و بارداری امکان پذیر باشد.

اگر خانمی در گذشته بارداری شیمیایی را تجربه کرده باشد این به آن معنا نیست که او در آینده دچار مشکل بارداری خواهد شد. در حقیقت بارداری شیمیایی به این معناست که جنین به مرحله تکامل و رشد نرسیده است. این یک نشانه مثبت است که می تواند در آینده دوباره باردار شود.

با توجه به تحقیقات گذشته زنانی که در دوره اول IVF دچار بارداری شیمیایی شدند، احتمالا بارداری موفق بعدی با IVF در آن ها بیشتر است.


میزان شیوع بارداری شیمیایی چه مقدار است؟

میزان شیوع بارداری شیمیایی چه مقدار است؟

برای زنانی که در سنین باروری قرار دارند احتمال سقط جنین ۱۰ الی ۲۵ درصد است. بارداری های شیمیایی شایع بوده و ۵۰ الی ۶۰ درصد در اولین بارداری بروز می‌ کنند. حدود ۵۰ الی ۷۵ درصد از همه سقط جنین‌ ها ممکن است به علت بارداری شیمیایی باشد.

 • سن مادر بر احتمال سقط جنین اثر می‌ گذارد.
 • در زنان زیر ۳۵ سال، ۱۵ درصد احتمال سقط جنین وجود دارد.
 • در زنان ۳۵ الی ۴۵ سال، ۲۰ الی ۳۵ درصد احتمال سقط جنین وجود دارد.
 • در زنان بالای ۴۵ سال نیز حدود ۵۰ درصد احتمال سقط جنین وجود دارد.
 • زنانی که قبلا سقط جنین داشتند به احتمال ۲۵ درصد ممکن است دوباره دچار سقط جنین شوند.

آیا این خونریزی لقاح است یا بارداری شیمیایی؟

 • اگر بعد از آزمایش حاملگی مثبت خونریزی یا لکه بینی سبک داشته باشید، لزوما به این معنی نیست که بارداری شیمیایی دارید (در حقیقت، خونریزی خفیفی که بعضی از خانم ها تجربه می کنند، نشانه ای از بارداری است). از سوی دیگر، خونریزی شدید، گرفتگی عضلات مانند پریودی و خروج بافت از واژن، نشانه های بارداری شیمیایی است.
 • در هر صورت، اگر بعد از آزمون مثبت حاملگی خونریزی داشته باشید، با پزشک خود مشورت کنید.


سپیده آقائی
سپیده آقائی
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *