injazanoonas | اینجا زنونس

علل، علائم و درمان عرق سوز شدن بین سینه ها

علل، علائم و درمان عرق سوز شدن بین سینه ها

علل،-علائم-و-درمان-عرق-سوز-شدن-بین-سینه-ها
Reading Time: 4 minutes

اگر شما عزیزان از مشکل عرق سوز شدن بین سینه های خود رنج می برید با ما در اینجا زنونس با مطلبی جامع در باره ی علل، علائم و درمان عرق سوز شدن بین سینه ها همراه باشید.


فهرست تیترهای این مقاله


علل عرق سوز شدن بین سینه‌ ها

علل،-علائم-و-درمان-عرق-سوز-شدن-بین-سینه-ها

علل عرق سوز شدن بین سینه‌ ها عبارتند از: 

تعریق

تعرق اصلی‌ ترین و شایع ترین دلیل عرق سوز شدن است. خصوصا زمانی که سینه بند بسته باشید، بیشتر ممکن است بین سینه‌ ها عرق سوز شود. تعریق همچنین ناحیه بین سینه ها را مرطوب کرده و این امر می‌ تواند سبب ایجاد بوی بد، سوزش و خارش در بین سینه‌ ها شود. بیشنهاد می شود تا حد امکان از لباس‌ های گشاد استفاده کنید.

سینه بند نامناسب

یکی دیگر از علل عرق سوز شدن بین سینه‌ ها پوشیدن سینه بند نامناسب است. امروزه بیشتر خانم‌ ها تمایل دارند تا از سینه‌ بند‌های پروتز دار یا اسفنجی استفاده نمایند. این نوع از سینه‌ بندها احتمال عرق سوز شدن بین سینه ها را افزایش می‌ دهند. 

شیردهی

شیردهی نیز به دلیل وجود مخمر در شیر می‌ تواند موجب عرق سوز شدن بین سینه‌ های مادران شیرده شود.

حساسیت های غذایی

خارش و عرق سوز شدن می‌ تواند ناشی از مصرف بیش از حد بعضی از غذا‌ها باشد. به عنوان نمونه: مصرف بیش حد آووکادو یا بادام زمینی می‌ تواند موجب عرق سوز شدن در فرد مصرف کننده شود. خارش و عرق سوز شدن ناشی از آلرژی غذایی بعد از مدتی از بین می‌ رود، اما بهتر است مواد غذایی که نسبت به آن آلرژی دارید را بشناسید و مصرف آن را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. 

عفونت قارچی

سطح پایین بهداشت و عدم مراقبت کافی از ناحیه قفسه سینه ممکن است موجب ایجاد قارچ در آن ناحیه شود که همین عامل یکی از دلایل عمده عرق سوز شدن بین سینه ها است. پوشیدن یک سینه بند در چند مرحله بدون این که شسته و تمیز شود، باعث آلودگی در ناحیه‌ ی قفسه سینه شده و می‌ تواند موجب بروز قارچ شود.

عفونت مخمری

عفونت مخمری که با نام مخمر کاندیدا نیز شناخته شده است یکی از دلایل عمده در عرق سوز شدن بین سینه‌ ها است. اگر برای درمان آن اقدامات کافی انجام نگیرد، می‌ تواند موجب بروز یک عفونت پوستی شود. برخی از عواملی که موجب بروز عفونت مخمری می‌ شوند، عبارتند از:

 • رطوبت ایجاد شده بین سینه‌ ها
 • استفاده از سینه بند‌های نامناسب، خصوصا در فصل تابستان
 • سایش بین سینه ها و حساسیت ناشی از اضافه وزن

علائم عرق سوز شدن بین سینه‌ ها

علائم-عرق-سوز-شدن-بین-سینه‌-ها
 • بوی نامطبوع: استشمام بوی نامطبوع از بین سینه‌ ها خبر از عرق سوز شدن بین سینه ها می دهد.
 • التهاب بین سینه ها: التهاب و تورم یکی دیگر از علائم عرق سوز شدن بین سینه ها است.
 • احساس سوزش: فردی که عرق سوز می شود، ممکن است احساس سوزش ناگهانی داشته باشد و گاهی سوزش در تمام قفسه سینه گسترش می‌ یابد و احساس می شود. 
 • احساس خارش: داشتن احساس خارش پیوسته بسیار آزار دهنده است و در مکان‌ های عمومی احساس ناراحتی زیادی را در فرد ایجاد می کند. 

درمان عرق سوز شدن بین سینه‌ ها

درمان-عرق-سوز-شدن-بین-سینه‌-ها

در بیشتر مواقع، درمان عرق سوز شدن بین سینه ها دو هفته طول می کشد. طولانی شدن دوره درمان نشانه ی خوبی نیست و توصیه می شود هر چه زودتر با یک پزشک مشورت شود. برخی از درمان های عرق سوز شدن عبارتند از:

استفاده از پنبه

به کمک پنبه، رطوبت موجود در ناحیه سینه‌ ها و قفسه سینه خود را خشک کنید. رطوبت بین سینه‌ ها ساییدگی بین سینه‌ ها را افزایش می‌ دهد. خشک کردن ناحیه بین سینه‌ ها بعد از حمام، تاثیر زیادی در درمان ناحیه عرق سوز شده دارد.

استفاده از کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد باعث خنک شدن ناحیه عرق سوز شده و کاهش درد و قرمزی دارد. مقداری یخ را در پارچه نخی بپیچید و آن را به مدت ۱۲ دقیقه بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و این کار را بعد از گذشت ۵ الی ۶ ساعت تکرار کنید. توصیه می شود حداقل سه مرحله در روز این کار را انجام دهید.

استفاده از روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتری است. از این روغن می‌ تواند به عنوان یک درمان خانگی برای کاهش ناراحتی ناشی از خارش و عرق سوز شدن بین سینه‌ ها مفید باشد. همچنین چرب کردن بین سینه‌ ها با روغن نارگیل اصطکاک بین آن ها را کاهش می‌ دهد.

روغن نارگیل یکی از انواع روغن های عالی است که به پوست کمک می‌ کند تا بافت صاف و هموار خود را دوباره به دست آورد. برای استفاده از روعن نارگیل کافی است دوش آب گرم گرفته و پس از خشک کردن ناحیه آسیب دیده، روغن نارگیل را روی آن بزنید. برای درمان عرق سوز شدن بین سینه‌ ها، این عمل را ۲ الی ۳ مرحله در روز تکرار کنید.

استفاده از روغن آرگان

قرن هاست که مراکشی ها از روغن آرگان برای درمان عفونت های پوستی استفاده می کنند. امروز، متخصصان زیبایی به این نتیجه رسیده اند که روغن آرگان باعث کاهش تعریق و سوزش بین سینه ها می شود.

استفاده از زردچوبه

زردچوبه با خواصی که دارد موجب درمان عرق سوز شدن بین سینه‌ ها می‌ شود. زردچوبه یک ضد عفونی کننده است و به درمان التهاب کمک می‌ کند. برای این کار، زردچوبه را با شیر و یا آب مخلوط کنید و روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. حواستان باشده که ناحیه آسیب دیده باید تمیز و خشک باشد. این مخلوط را حداقل برای مدت ۳۰ دقیقه در ناحیه مورد نظر بگذارید.

استفاده از آلوئه‌ ورا

آلوئه‌ ورا به دلیل خواص ضد التهابی، تسکین‌ دهندگی و خنک‌ کنندگی که دارد برای درمان عرق سوز شدن، مناسب است. برگ آلوئه‌ ورا را از وسط برش زده و ژل آن را خارج کنید، سپس ژل را روی نواحی عرق‌ سوز شده بگذارید و اجازه دهید که به‌ مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بماند. در نهایت حمام آب سرد بگیرید. برای اثر بخشی این روش، حداقل ۲ مرحله در روز این کار را انجام دهید.


جلوگیری از عرق سوز شدن بین سینه ها

جلوگیری-از-عرق-سوز-شدن-بین-سینه-ها
 • اولین قدم برای پیشگیری از عرق سوز شدن انتخاب سینه بند مناسب و اندازه است. اگر سینه های بزرگی دارید از بستن سینه بند‌ های فاقد پروتز استفاده کنید.
 • در فصول گرم سال، به ویژه فصل تابستان از لباس‌ های آزاد و گشاد استفاده کنید.
 • اگر شما جزو افرادی هستید که زیاد عرق می کنند و عرق سوز می شوند، بهترین کار برای جلوگیری از تعریق قرار نگرفتن در محیط های گرم است.
 • چاقی و اضافه وزن یکی از فاکتور های مهم در عرق کردن است، شما می توانید با رسیدن به اندام منتاسب و کاهش وزن از این مشکل جلوگیری کنید.

سپیده آقائی
سپیده آقائی
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *