injazanoonas | اینجا زنونس

فقدان قاعدگی یا آمنوره در زنان چیست؟

فقدان قاعدگی یا آمنوره در زنان چیست؟

فقدان-قاعدگی-یا-آمنوره-در-زنان-چیست؟

فقدان قاعدگی یا آمنوره در زنان چیست؟ این سوال اکثر زنانی است که با مشکل قاعدگی نامنظم و یا عدم قاعدگی مواجه می شوند. با ما در اینجا زنونس همراه باشید با توضیحاتی جامع در باره ی مشکل فقدان قاعدگی یا آمنوره.

در این مقاله از سایت اینجا زنونس به بررسی مطالب زیر می پردازیم:


تعریف فقدان قاعدگی

فقدان قاعدگی

یکی از اختلال های دوران قاعدگی زنان آمنوره یا فقدان قاعدگی است و به حالتی گفته می شود که در آن خونریزی ماهیانه شخص به مدت ۳ ماه یا بیش تر متوقف شود.

فقدان قاعدگی می تواند در طول دوران بلوغ یا بعد از آن اتفاق افتد. آمنوره یک بیماری محسوب نمی شود اما ناشی از بیماری های خطرناک است.


انواع فقدان قاعدگی

فقدان قاعدگی اولیه: 

شرایطی که در آن فرد تا سن ۱۶ سالگی هیچ گونه دوره قاعدگی نداشته باشد. در آمنوره اولیه شخص هرگز دچار خونریزی قاعدگی دوران بلوغ نمی شود.

فقدان قاعدگی ثانویه: 

در بیش تر موارد به دلیل یک عامل جسمى اتفاق مى‌افتد. در آمنوره ثانویه، دوره‌هاى قاعدگی که در ابتدا طبیعى و منظم بوده‌اند، به مرور غیرطبیعى، نامنظم و قطع مى‌شوند. البته برخی از افراد ممکن است آن را با یکی از نشانه های وقوع بارداری اشتباه بگیرند.

همچنین عدم وجود دوره قاعدگی در خانم های حامله و خانم های شیرده آمنوره به حساب نمی آید.


علائم فقدان قاعدگی

مهم ترین نشانه ی فقدان قاعدگی ندانشتن دوره قاعدگی است. اما بسته به نوع اولیه و ثانویه بودن آمنوره، نشانه ها متفاوت است.

علائم فقدان قاعدگی اولیه:

نداشتن هیچ گونه دوره قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی.

علائم فقدان قاعدگی ثانویه:

قطع دوره قاعدگی به مدت ۳ الی ۶ ماه یا همان ۳ الی ۶ مرحله.

سایر علائم فقدان قاعدگی:

دیگر علائم فقدان قاعدگی بسته به نوع اولیه یا ثانویه بودن آن عبارتند از:

 • بروز بیماری هیرسوتیسم
 • درد در نواحی سر
 • ترشحات شیری از سینه
 • ریزش مو
 • تغییرات در بینایی

علل فقدان قاعدگی

فقدان قاعدگی

علل فقدان قاعدگی نیر مانند علائم آن به دلیل بودن دو نوع فقدان قاعدگی اولیه و ثانویه، در هر یک متفاوت است. در ادامه برخی از علل فقدان قاعدگی برای هر دو نوع را بررسی کردیم.

فقدان قاعدگی اولیه:

مهم ترین علل فقدان قاعدگی اولیه عبارتند از:

ختلالات کروموزومی

اختلالات کروموزومی می تواند مانع بروز چرخه قاعدگی در شخص شود.

مشکلات هیپوتالاموس

ورزش زیاده از حد، اختلالات خوردن و استرس های فیزیکی یا احساسی می تواند منجر به بروز مشکلات در عملکرد طبیعی هیپوتالاموس شوند. تومور نیز به مقدار ناچیز روی عملکرد طبیعی هیپو تالاموس تاثیر گذار است.

نقایص مادرزادی

گاهی در حین رشد جنین مشکلاتی ایجاد می شود که منجر به بروز نقص های مادر زادی در بخش های دستگاه تناسلی کودک می شود و سبب می شود تا او چرخه قاعدگی را تجربه نکند.

مشکلات ساختاری واژن

وجود انسداد در واژن می تواند جلوی بروز قاعدگی را بگیرد. وجود یک دیواره درون واژن می تواند مانع خروج خون از رحم و دهانه رحم شود.

مشکلات هیپوفیز

هیپوفیز یکی از غده های موجود در مغز است که در تنظیم دوره قاعدگی نقش دارد. وجود یک تومور می تواند توانایی غده هیپوفیز را در انجام وظیفه اش مختل کند.

فقدان قاعدگی ثانویه:

فقدان قاعدگی ثانویه

مهم ترین علل فقدان قاعدگی ثانویه عبارتند از:

یائسگی زودرس

یائسگی زودرس یعنی شما زودتر از سن ۴۰ سالگی یائسه شوید. تغییرات هورمونی و عدم عملکرد تخمدان ها موجب عدم خونریزی و پایان دوران قاعدگی شما می شود. یائسگی زودرس می تواند ناشی از عوامل ارثی یا بیماری های خود ایمنی باشد اما در بیش تر موارد دلیل قطعی برای آن وجود ندارد.

دوران بارداری و شیردهی

گرچه در طول باروری و شیردهی تخمک گذاری انجام می شود اما قاعدگی ممکن است رخ ندهد.

روش های جلوگیری از بارداری

استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری ممکن است بر روی چرخه قاعدگی تاثیرگذار باشد و سبب شود تا شخص دوره قاعدگی نداشته باشد. همچنین توقف استفاده از این قرص ها نیز ممکن است باعث شود تا ۳ الی ۶ ماه تخمک گذاری و قاعدگی به تعویق بیفتد. روش های پیشگیری تزریقی یا کاشتنی مانند دستگاه های داخل رحمی حاوی پروژسترون می توانند فقدان قاعدگی ثانویه را ایجاد کنند.

سندرم تخمدان پرکیست

سندرم تخمدان پرکیست به جای وضع نوسانی هورمون های طبیعی که در چرخه قاعدگی دیده می شوند، باعث بروز سطح نسبتا بالا و ثابتی از هورمون استروژن و آندروژن گردد. سندرم تخمدان پرکیست باعث کاهش هورمون های هیپوفیزی که سبب تخمک گذاری و قاعدگی می شوند، خواهد شد.

ورزش های سخت و شدید

شرکت در ورزش های نیازمند فعالیت های سخت و شدید مانند دو و باله و ژیمناستیک، ممکن است باعث قطع قاعدگی شوند. علت این موضوع می تواند استرس، مصرف زیاد انرژی و چربی کم بدن باشد.

استرس

استرس های روحی می توانند به طور موقت عملکرد هیپوتالاموس را مختل کنند و در نتیجه تخمک گذاری و قاعدگی ممکن است متوقف شوند. درصورت کاهش و قطع استرس های روحی دوره قاعدگی ها منظم می گردد.

دارو

استفاده از برخی داروهای خاص می توانند موجب توقف دوران قاعدگی شوند. برای مثال داروهای ضد جنون، داروهای ضد افسردگی، داروهای شیمی درمانی و دارو های ضد استروئیدی خوراکی می توانند باعث بروز فقدان قاعدگی شوند.

مشکلات تیروئید

وجود تیروئید کم کار منجر به نامنظم شدن دوره قاعدگی از جمله فقدان قاعدگی می شود. همچنین اختلالات تیروئید می تواند باعث افزایش یا کاهش ترشح هورمون پرولاکتین شوند و تغییر سطح پرولاکتین می تواند بر هیپوتالاموس تاثیر بگذارد و چرخه قاعدگی را با مشکل مواجه کند.

کمبود وزن شدید

کمبود وزن شدید می تواند عملکرد بسیاری از هورمون ها را در بدن با مشکل مواجه کند و تخمک گذاری را متوقف نماید. افرادی که به اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی مبتلا هستند، اغلب به دلیل تغییرات غیر طبیعی هورمونی با فقدان قاعدگی مواجه می شوند.

تومور خوش خیم هیپوفیز

وجود تومور خوش خیم در هیپوفیز می تواند باعث افزایش ترشح هورمون پرولاکتین شود. زیاد بودن پرولاکتین نظم دوره قاعدگی را با مشکل مواجه می کند. تومور خوش خیم در هیپوفیز با دارو قابل درمان است اما در شرایطی نیاز به عمل جراحی دارد.

سندرم آشرمن

سندرم آشرمن، وضعیتی است که در آن بافت زخمیاد در مخاط رحم ساخته می شود گاهی می تواند بعد از انجام اقدامات داخل رحمی مانند کورتاژ، سزارین و درمان فیبروییدهای رحمی اتفاق بیفتد. زخمیاد های رحمی از ساخته شدن و ریزش طبیعی مخاط رحم جلوگیری می کنند که می توانند منجر به خونریزی بسیار سبک رحمی یا فقدان قاعدگی شود.


درمان فقدان قاعدگی

 • هورمون درمانی
 • قرص هاى خوراکى ضد باردارى
 • رژیم غذایى مناسب

توجه کنید که درمان قطع قاعدگى براساس موارد زیر توسط پزشک شما تعیین مى شود:

 • وضعیت سلامت جسمانی
 • سابقه پزشکى
 • سن
 • وسعت بیمارى
 • نوع بیمارى اولیه یا ثانویه
 • تحمل بیمار نسبت به دارو ها و روش های درمان

عوارض فقدان قاعدگی

برخی از عوارض فقدان قاعدگی ناشی از نوع ثانویه آن عبارتند از:


سپیده آقائی
سپیده آقائی
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *