injazanoonas | اینجا زنونس

مهم ترین ویژگی های رهبر موفق

مهم ترین ویژگی های رهبر موفق

مهم ترین ویژگی های رهبر موفق

با ما در بخش روانشناسی وب سایت اینجا زنونس با مطلبی جامع درباره ی شناخت مهم ترین ویژگی های رهبر موفق و دلایل اهمیت هر یک همراه باشید.


مهم ترین ویژگی های رهبر موفق

رونالد ریگیو، روانشناس و کارشناس رهبری می گوید: “پژوهش ها به وضوح نشان می دهند که رهبران تحول گرا، که مثبت اندیش ، الهام بخش و قدرتمند هستند و از هر جهت از پیروان خویش پشتیبانی می کنند رهبران بهتری هستند.

آن ها در بین پیروان خود از ارزش زیادی برخوردارند و دارای تیم هایی با عملکرد بالاتر می باشند. بنابراین سوالی که پیش می آید این است که شما چطور می توانید از ویژگی های رهبری ارزشمند برخوردار شوید و به یک رهبر قوی و با نفوذ تبدیل گردید؟ رهبران تحول گرا معمولا به عنوان رهبرانی مشتاق، پرشور، واقعی و پر انرژی توصیف می شوند. این رهبران فقط به دنبال این نیستند که به گروه خود در دستیابی به اهداف نهایی اش کمک کنند بلکه آن ها به هر یک از اعضای گروه کمک می کنند تا به پتانسیل کامل خود دست یابد.

مهم ترین ویژگی های رهبر موفق
مهم ترین ویژگی های رهبر موفق

لذا در این مطلب بعضی از مهم ترین ویژگی ها در رابطه با تبدیل شدن به یک رهبر فوق العاده ذکر شده است.

۱)با درک سبک رهبری خود شروع می کنند

درک سبک رهبری فعلی، امری فوق العاده ضروری است. شما باید بدانید که نقاط قوتتان چه چیزهایی هستند؟ کدام بخش ها نیاز به پیشرفت دارند؟ یکی از راه های شروع ارزیابی مهارت های خود این است که سبک رهبری تان را تست کرده و بدانید که چگونه باید تیمی را رهبری کنید. پس از تکمیل تست های لازم، در مورد ویژگی های اصلی سبک غالب رهبری تان مطالعاتی را انجام دهید. آیا ویژگی هایی که دارید به سبک رهبری شما کمک می کند یا مانع آن می شوند؟ هنگامی که دریافتید کدام بخش ها نیاز به کار بیشتری دارند، می توانید راه هایی را برای بهبود توانایی های رهبری خود جستجو کنید.

۲)انگیزه بخش برای پیروان خود هستند

رهبران موفق، انگیزه الهام بخشی را برای تشویق پیروان خود فراهم می کنند و سبب می شوند تا آن ها اقداماتشان را به نحو بهتری انجام دهند. البته الهام بخش بودن همیشه آسان نیست. همه ی ما انسان ها برای تحریک شدن به سخنان انگیزشی نیاز داریم. برخی ایده های موجود برای تبدیل شدن به رهبری الهام بخش شامل صحبت در مورد ایده ها یا اهداف پر شور، کمک به پیروان برای مشارکت در فرایند و به رسمیت شناختن، ستایش و پاداش دادن به دستاوردهای مردم است.

۳)پیروان خود را تشویق می کنند

تحریک ذهنی یکی از ویژگی هایی است که رهبر موفق را تعریف می کند. پیروان باید تشویق شوند تا خلاقیت خود را بیان کنند. رهبران پر نفوذ باید برای دستیابی به اهداف پیروان و اهداف غایی خود، چالش های جدیدی را ارائه دهند. یکی از راه های ارتقاء خلاقیت این است که به اعضای گروهی چالش هایی را ارائه کنید تا اطمینان حاصل کنند که اهداف در سیطره ی توانایی های هایشان قرار دارند. هدف از این نوع تمرین این است که افراد را از محدودیت های شان آگاه سازیم اما از دلسرد شدن آن ها توسط موانع موفقیت جلوگیری نماییم.

۴)علاقه مند و پی گیر هستند

آیا واقعا کسی که به اهداف گروه اهمیت نمی دهد می تواند آن را هدایت کرده و به سر لوحه ای برای افراد خود تبدیل شود؟ البته که نه! رهبران بزرگ نه تنها بر انجام وظایف اعضای گروه تمرکز می کنند؛ بلکه در پروژه هایی که بر روی آن ها کار می کنند علاقه مند و پی گیر می باشند.

شما می توانید ویژگی های رهبری خود را با تفکر در مورد شیوه های مختلفی که به واسطه ی آن ها می توانید اشتیاق خود را ابراز کنید، گسترش دهید. اجازه دهید مردم بدانند که به پیشرفتشان اهمیت می دهید. هنگامی که یکی از اعضای گروه چیزی را با بقیه ی گروه به اشتراک می گذارد، از او قدردانی کنید و به او بگویید که از این کارش هیجان زده شده اید.

۵)به دنبال چیزهای جدید هستند

اگر فکر می کنید که رهبری یک رابطه ی یک طرفه است سخت در اشتباهید. همان طور که در حال تلاش برای بهبود ویژگی های رهبری خود هستید، فراموش نکنید که نظرات پیروان خود را جویا شده و از آن ها الهام بگیرید. چیزهایی که در گذشته موثر بوده اند را به ذهن بسپارید و همیشه در جست و جوی روش های جدیدی برای الهام گرفتن، ایجاد انگیزه و ارائه ی پاداش به اعضای گروه باشید.

۶)شناخت موثر و ارائه پاداش

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک رهبر خوب، شناخت موثر و ارائه پاداش مناسب است. این کار سبب می شود که پیروان از مشارکت در اهداف استقبال کرده و خوشحال تر باشند. علاوه بر این بهتر است بدانید که افراد خوشحال برای دستیابی به موفقیت بیشتر تلاش می کنند. به گفته محققان، رهبران می توانند به کمک اعضای گروه، موانع موفقیت را از بین ببرند و تلاش های گروه را با ارائه پاداش های خوب جبران نمایند.

۷)با دیگران ارتباط برقرار می نمایند

یکی دیگر از ویژگی های مهم رهبر موفق برقراری ارتباط یک به یک با اعضای گروه است. رهبران خوب نسبت به اعضای گروه خود احساس مسئولیت کنند و به صورت لغوی و غیر مستقیم مراقب آن ها هستند. رهبران تحول گرا با داشتن خطوط ارتباطی باز، می توانند اطمینان حاصل کنند که اعضای گروه قادر به مشارکت و درک دستاوردهای خود هستند.

۸)نگرش مثبتی دارند

رهبران موفق نگرش خوش بینانه و مثبتی دارند که می تواند به عنوان یک منبع الهام بخش برای پیروان به کار گرفته شود. اگر رهبران دلسرد یا بی تفاوت به نظر آیند، اعضای گروه نیز ناخودآگاه همین طور رفتار خواهند کرد. حتی زمانی که همه چیز در حال زوال و فروپاشی است و پیروان احساس ناراحتی می کنند، سعی کنید مثبت باشید. این بدان معنا نیست که ساده لوح و سرسری رفتار کنید بلکه به سادگی به معنای حفظ حس خوش بینی و امید می باشد.

۹)یک الگو ایده آل هستند

تاثیر به عنوان یک الگوی ایده آل، یکی دیگر از مولفه های اصلی رهبر موفق است. رهبران پر نفوذ دارای رفتار و ویژگی هایی هستند که پیروان را تشویق می کنند تا همانند آن ها رفتار کنند. این رهبران زمانی که لازم است راه می روند و زمانی که لازم است صحبت می کنند. در نتیجه اعضای گروه آن ها را تحسین می کنند و سعی می کنند رفتارشان را به این رهبران شبیه کنند. اگر می خواهید یک رهبر برتر باشید، بر روی ویژگی هایی که می خواهید در اعضای تیم خود ببینید، بیشتر کار کنید.

سخن پایانی

لازم است بدانید همه رهبران مدیر نیستند، اما بسیار ضروری است که همه مدیران رهبر باشند؛ آن هم رهبری خوب و برجسته! اگر بخواهیم تفاوت مدیریت و رهبری را به صورت ساده و کوتاه توضیح دهیم باید بگوییم: رهبران بیش‌ تر با چرایی در ارتباط هستند و به اعضای تیم انگیزه و الهام می‌بخشند، اما مدیران علاوه بر انجام وظایف رهبری، ارتباط مستقیم با چگونگی انجام کارها و آموزش فنی دارند.

اگر این مطلب را تا پایان خوانده‌اید و قصد دارید بر کیفیت ویژگی رهبری خود بازنگری کنید به شما تبریک می‌گوییم. اما در نظر داشته باشید تبدیل شدن به یک رهبر خوب، آسان و یک‌ باره نیست. هرچه با چالش‌های پیش‌ رو مواجه شوید و تجربه کسب کنید، رشد بیش‌تری خواهید داشت و پیشرفت خواهید کرد. در واقع هرچه نسبت به یادگیری مثبت بیندیشید موفق‌تر خواهید بود. توجه داشته باشید علاوه بر ویژگی‌های رهبران خوب و برجسته، باید قوانین رهبری را نیز به خوبی فرا گیرید.


سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *