injazanoonas | اینجا زنونس

نظریه ها و تئوری های عجیب غریب

نظریه ها و تئوری های عجیب غریب

نظریه ها و تئوری های عجیب غریب

نظریه‌ هایی وجود دارند که به مسائل بزرگ و پیچیده در جهان اشاره دارند. اگر این نظریه‌ ها درست باشند دنیای اطراف ما چیزی جز توهم نیست.

در این پست از اینجا زنونس میخواهیم نظریه ها و تئوری های عجیب غریب را بررسی کنیم.

با ما همراه باشید.

جهان ماتریکسی یا ماتریسی

متخصصان فناوری و فیزیکدان‌ های بسیاری وجود دارند که معتقدند فیلم نمادین “‌ماتریکس‌“‌ ساخته‌ی ۱۹۹۹، در حقیقت یک فیلم علمی تخیلی نیست.

طرفداران این نظریه ادعا می‌ کنند آن‌ چه به عنوان واقعیت تجربه می‌ کنیم، در حقیقت، شبیه‌ سازی رایانه‌ ای عظیمی است که توسط هوش بسیار پیچیده‌ تری در سطح بسیار بالا آفریده شده است.


book-banner

سفر در زمان

ایده‌ ی سفر در زمان، قرن‌ ها است که انسان را مسحور کرده است، و برخی فیزیکدان‌ های مدرن باور دارند، این ممکن است حقیقتا عملی شود.

برخی دانشمندان ناسا به این مسئله اشاره می‌ کنند که شاید سفر در زمان از طریق “‌کرم چاله‌های‌“‌ خاصی که در نقاط مختلف فضا – زمان ایجاد شده‌ اند، ممکن باشد.

خورشید سرد

ستاره شناس آلمانی – بریتانیایی، ویلیام هرشل، به خاطر کشفیات فراوان و برجسته‌ اش شهرت زیادی دارد، ولی وی خالق نظریه‌ های علمی فراوانی نیز هست که امروزه کاملا احمقانه به نظر می‌ رسند.

برای مثال، وی معتقد بود سطح خورشید سرد و کاملا قابل سکونت، و مملو از موجودات بیگانه‌ ای است که سرهای‌ شان با میزان عظیم نوری که در سطح خورشید گسترده است، خو گرفته و هماهنگ شده است.

سفید‌ چاله‌‌ ها

می‌ دانیم که سیاه‌چاله‌ ها همه‌ چیز را به درون خود می‌ کشند؛ اما در طرف مقابل سفید‌ چاله‌ ها قرار دارند که برخلاف سیاه‌ چاله‌ ها، همه‌ چیز را به بیرون پرت می‌ کنند.

با اینکه وجود سفید‌ چاله‌ ها هرگز اثبات نشده است، اما برخی از دانشمندان به وجود آنها اعتقاد دارند.

کاهش عمر جهان

پروفسور لاورنس کراوس (Lawrence Krauss) چندی پیش اظهار داشت که با هر بار نگاه کردن ما به ماده تاریک، جهان را یک‌ قدم به نابودی‌ اش نزدیک می‌ کنیم.

بهتر است بدانید که فیزیک‌ دانان اعتقاد دارند که ۷۰ درصد از کل هستی توسط ماده تاریک احاطه‌ شده است.

بر طبق این تئوری ما با مشاهده کردن هرچند کم ماده تاریک، جهان را بی‌ ثبات می‌ کنیم و از عمر آن می‌ کاهیم.

کاهش عمر جهان

جهان سه بعدی نیست.

بر طبق این تئوری ما در یک برنامه‌ ی کامپیوتری پیشرفته (مانند ماتریکس) قرار نداریم؛ در عوض ما در جهانی هولوگرامی زندگی می‌ کنیم که توسط خود هستی به وجود آمده است.

بر این اساس، زمانی که ما به آسمان خیره می‌ شویم و به ستارگان می‌ نگریم، در اصل به دیواری نگاه می‌ کنیم که عکس ستاره‌ ها و کهکشان‌ ها بر روی آن قرار دارد.

فکر کردن برابر است با یک جهان دیگر

این تئوری رویکردی متفاوت با سایر تئوری‌ ها در خصوص تک جهانی و چند جهانی دارد.

بر این اساس ما خود با افکار و تئوری‌ هایی که ارائه می‌ دهیم یک دنیای جدید می‌ سازیم. این ما هستیم که واقعیت را به وجود می‌ آوریم.

برخورد جهان با جهان‌ های همسایه‌ ی خود

بر اساس تئوری Clashing Branes، پوسته‌ ی دنیای ما که در یک بعد بالاتر از فضا قرار دارد، به‌ طور مرتب با جهان‌ های همسایه برخورد می‌ کند.

به‌ این‌ ترتیب هر از چند گاهی این برخوردها یک Big Bang را منجر می‌ شوند که خود به خلق جهان‌ های جدیدتری می‌ انجامد.

حیات بر روی زباله‌ ها

این تئوری یکی از خنده‌ دارترین تئوری‌ های جهان شناخته می‌ شود. بر طبق این تئوری، حیات موجود بر روی زمین از زباله‌ هایی پدید آمده که میلیاردها سال پیش توسط موجودات فضایی در زمین رها شده است.

جهان کامپیوتری

پیش‌ تر در خصوص تئوری زندگی کردن ما در یک برنامه‌ ی شبیه به ماتریکس صحبت کردیم؛ اما بر طبق این تئوری، خود جهان یک کامپیوتر است.

در اصل سیاه‌چاله‌ ها، کهکشان‌ ها، ستاره‌ ها و هر چیزی که در هستی وجود دارد به‌ نوعی یک بخش از یک کامپیوتر بسیار عظیم است.

جهان کامپیوتری

تئوری باغ وحش ( Zoo )

بر اساس این تئوری عجیب و غریب ، موجودات فضایی وجود دارند، اما هرگز خود را به انسان‌ ها نشان نمی‌ دهند و به‌ این‌ ترتیب در روند پیشرفت انسان‌ها تاثیری ندارند.

نام این تئوری از آنجا آمده است که ما انسان‌ ها همانند حیوانات باغ وحش هستیم.

موجودات فضایی با ما ارتباطی نخواهند داشت تا زمانی که ما به یک حد بالایی از پیشرفت برسیم.

نظریه‌ ی پان اسپرمیا

یکی از قدیمی‌ ترین نظریه‌ های علمی این فهرست، نظریه‌ ی پان اسپرمیا است که نخستین بار در قرن پنجم پیش از میلاد، در یونان باستان مطرح شد، و از آن زمان به بعد، توسط دانشمندان بسیاری پذیرفته شد و توسعه داده شد.

طبق این فرضیه، زندگی در سراسر کیهان وجود دارد و توسط شهاب‌ واره‌ها، سیارک‌ ها، دنباله‌دار ها، و سایر اجسام فضایی، به شکل ورود ناخواسته‌ ی میکروارگانیسم‌ ها، منتشر می‌ شود.

جمجمه شناسی یا جمجمه خوانی

فرنولوژی یا جمجمه شناسی، که زمانی “‌تنها علم واقعی در زمینه‌ی ذهن‌”‌ نامیده می‌شد، از نظریه‌های منحصر به فرد فیزیکدان اهل وین، فرانتس یوزف گال، در ۱۷۹۶ سرچشمه گرفت.

جمجمه شناسی، بر اساس این تصور که مغز ساختار بیولوژیک ذهن است، ادعا کرد می‌ توان با اندازه‌ گیری و معاینه‌ ی جمجمه، خصوصیات فکری و شخصیتی آدم‌ ها را تعیین کرد.

بره‌ ی گیاهی

یکی از مسخره‌ ترین نظریه‌ های متعلق به دانشمندان دوران قرون وسطی در اروپا، بره‌ ی گیاهی بود که بر اساس آن، عده‌ ای معتقد بودند موجودی متشکل از بخشی حیوان و بخشی گیاه وجود دارد.

می‌ توان رشته‌ های نرم و سفیدی از آن به‌ دست آورد که مانند نوعی پشم باکیفیت است.

شاید این نظریه بر اساس مشاهدات‌ شان از یک گیاه واقعی ایجاد شده بود، که روزگاری فقط به صورت بومی در مناطق آفریقا و آسیا رشد می‌ کرد؛ یعنی همان گیاه پنبه!

دوقلوهای کیهانی

نظریه (تئوری) دوقلوهای کیهانی بر اساس این ایده شکل گرفت که تنها شمار معینی از ترکیبات ممکن برای ذرات وجود دارد.

چنان‌ چه جهان به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد (آن‌چنان که به نظر لایتناهی می‌ رسد)، به احتمال بسیار زیاد، نسخه‌ های مشابهی از هر کدام از ما، در نقطه‌ ای از کیهان وجود دارند.


book-banner

نظریه‌ ی ریسمان

حدود چند دهه پیش، نظریه‌ ی ریسمان به عنوان امیدوار کننده‌ ترین چشم‌انداز برای نظریه‌ ی میکروسکوپی گرانش پا به عرصه گذاشت.

این نظریه (تئوری)، که نخستین بار در اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰ بر روی آن مطالعه شد، تلاش می‌ کند توصیف کامل، یکپارچه، و استواری از ساختار بنیادین کیهان فراهم کند.

ایده‌ی اصلی پشت این نظریه این است که همه چیز از ریسمان‌ های ریز و تک بعدی تشکیل شده است.

اثر ماندلا

اثر ماندلا که بر اساس وجود جهان‌ های موازی شکل گرفته است، نظریه‌ ای شبه علمی است که تفاوت‌ های میان خاطرات آدم‌ ها را با جهان واقعی، از طریق تغییرات ایجاد شده بر رویدادهای گذشته در خط زمانی، توضیح می‌ دهد.

به این دلیل نام نلسون ماندلا را بر روی این نظریه گذاشته‌ اند که بسیاری از آدم‌ها هنوز، به اشتباه، فکر می‌ کنند وی در دهه‌ی ۱۹۸۰ در زندان مرده است، در حالی‌که در ۲۰۱۳ و در خانه‌ اش دیده از جهان فرو بست.

ذهن زنان باردار

زمانی متخصصان زنان و زایمان قدیمی باور داشتند، زنان باردار قادر هستند از طریق فکر، برخی ویژگی‌ ها را به کودک داخل شکم‌ شان انتقال دهند.

بنابراین، با استناد بر این نظریه (تئوری)، شماری از بیماری‌‌ ها و نقص‌ های نوزاد، و هم‌ چنین افسردگی در جوانان را توجیه می‌ کردند.

آهسته بودن حرکت کیهان

طبق نظریه‌ ی بیگ بنگ، کیهان توسط نیروی اسرارآمیزی به نام انرژی تاریک با سرعت روزافزونی در حال از هم گسستن است.

با وجود این، مطالعات جدید بر روی ابر نو اخترها (سوپرنوا) و موقعیت‌ شان در فضا نشان می‌ دهند، شتاب گسترش کیهان ممکن است در واقع آن‌ چنان سریع نباشد.

نظریه‌ ی مرکزیت خورشید

امروزه، شاید نظریه‌ ی مرکزیت خورشید تنها مدل ستاره‌ شناسی پذیرفته شده در جهان باشد و هیچ بحثی پیرامون آن وجود نداشته باشد.

ولی هنگامی که نیکلاس کوپرنیک این نظریه را در ۱۵۴۳ مطرح، و ادعا کرد زمین و سایر سیارات به دور خورشید می‌ چرخند، جامعه‌ ی علمی آن زمان را در بهت و حیرت فرو برد.

 خواب دیدن از موضوعاتی است که از گذشته تا به حال در زمینه های مختلفی ذهن انسان را درگیر خود کرده است. 
ما در اغلب خواب هایمان قادر به انجام کارهایی هستیم که در بیداری نمی توانیم انجام دهیم. 
همینطور خواب ها می توانند حامل نیرو و پیام های جالبی برای ما باشند.
در مطلب زیر ما نکات عجیب و قابل توجهی را در مورد خواب دیدن که شاید تا به حال نشنیده باشید برایتان بازگو می کنیم. 

ماده‌ ی تاریک

ماده‌ ی تاریک ماده‌ ای فرضی است که برخی اعتقاد دارند در کیهان وجود دارد.

ماده‌ ی تاریک هرگز مشاهده یا شناسایی نشده است، و هیچ مدرک دقیقی نیز مبنی بر وجود واقعی آن یافته نشده است، ولی برخی دانشمندان باور کرده‌ اند این ماده‌ ی اسرارآمیز بیش از ۷۰ درصد از کیهان را تشکیل می‌ دهد.

تراجهش (تغییر شکل) گونه‌ ها

نظریه‌ ی ترا جهش گونه‌ ها که توسط زیست‌ شناس طبیعت‌ گرای فرانسوی، ژان باتیست لامارک، در کتاب‌ اش تحت عنوان فلسفه‌ ی زیست‌ شناسی در ۱۸۰۹ معرفی شد، به عنوان نخستین شکل علمی نظریه‌ ی تکامل شناخته می‌ شود.

این نظریه (تئوری) که ادعا می‌ کند گونه‌ های جدید از طریق ترا جهش (تغییر شکل) سایر گونه‌ ها ایجاد شده‌ اند، بعدها توسط نظریه‌ ی تکامل داروین و قوانین ژنتیک مندل منسوخ شد.

نظریه‌ ی گایا

بر اساس نظریه‌ ی گایا، تمام موجودات زنده و محیط پیرامون غیر زنده‌ ی‌ شان به مثابه‌ ی یک سامانه‌ ی زنده‌ ی واحدی در حال تکامل هستند که تا حد زیادی بر وضعیت شیمیایی و شرایط زمین تاثیر می‌ گذارد.

برخی دانشمندان معتقدند این سامانه دمای جهانی، محتوای اتمسفری، میزان نمک اقیانوس‌ ها و سایر عوامل را به صورت “‌خودکار‌” تنظیم می‌ کند.

 در مطلب زیر مجموعه ای از شگفت انگیزترین های دنیا را برایتان جمع آوری کردیم. پیشنهاد میکنیم حتما مشاهده کنید.

اثر پروانه‌ ای

اثر پروانه‌ ای، به عنوان بخشی از نظریه‌ ی بی‌نظمی، بر این مفهوم استوار است که علت‌ های ناچیز می‌ توانند اثرات عظیم داشته باشند.

نام این نظریه علمی (تئوری علمی) بر اساس مثالی شکل گرفت که در نظریه‌ ی بی‌ نظمی از آن استفاده شده بود:

“‌گفته می‌شود، چیزی به کوچکی به هم خوردن بال‌ های یک پروانه می‌ تواند در نهایت در نقطه‌ ی بسیار دوری در جهان باعث طوفان شود.‌”‌

جزیره‌ ی کالیفرنیا

یکی از مشهورترین اشتباهات نقشه‌ نگاری در دنیا به مسئله‌ ی کالیفرنیا مربوط می‌شود که نخستین بار در قرن شانزدهم به عنوان یک جزیره در نقشه‌ ها ظاهر شد.

این اشتباه تا ده‌ ها سال بعد در نقشه‌ های اسپانیایی گسترش یافت، تا این‌که فردیناند ششم، پادشاه اسپانیا، در ۱۷۴۷ با صدور حکم سلطنتی رسما اعلام کرد “‌کالیفرنیا جزیره نیست‌”‌.

گونه های تیره‌ ی شخصیتی

نظریه‌ ی صفات تیره‌ ی شخصیت یک مفهوم روانشناختی است که بر سه خصوصیت فردی منفی تمرکز دارد: خودشیفتگی، ماکیاولیسم، و سایکوپتی.

طبق مشاهدات، آدم‌ هایی که از آزمون این سه‌ گانه‌ ی شخصیتی امتیاز بالایی دریافت کنند، به احتمال زیاد مجرمانی بی‌ رحم، حیله‌ گر، و سنگ‌ دل هستند.

اصل هولوگرافیک جهان

وقتی اصل هولوگرافیک جهان برای نخستین بار در دهه‌ی ۱۹۹۰ مطرح شد، به عنوان یک داستان علمی تخیلی احمقانه تلقی شد.

با وجود این، تحقیقات اخیر در زمینه‌ ی بی‌ قاعدگی در تابش زمینه‌ ی کیهانی نشان می‌دهند این نظریه (تئوری) ممکن است آن‌ چنان که به نظر می‌ رسد غیر واقعی نباشد.

ترا استرالیس ( سرزمین ناشناخته‌ ی جنوبی )

ترا استرالیس به معنی “‌سرزمین جنوبی‌“‌، قاره‌ ای خیالی بود که در روزگار گذشته، فکر می‌ کردند باید جایی در نیمکره‌ ی جنوبی زمین باشد.

هیچ مدرکی مبنی بر وجود این قاره در دست نبود، ولی برخی دانشمندان دوره‌ ی رنسانس ادعا می‌ کردند تمام سرزمین‌ های شناخته شده در نیم کره‌ ی شمالی باید با سرزمین‌ های نیم‌ کره‌ ی جنوبی برابر باشد.


book-banner

پردیس صلواتی
من پردیس صلواتی دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع در دانشگاه تهران هستم. تخصص‌ها و سوابق کاری من در زمینه‌های "تولید محتوا، ترجمه ، عکاسی، طراحی گرافیک، سئو سایت، مدیریت شبکه های اجتماعی و تبیلغات آنلاین" است. من همیشه تلاش می‌کنم تا به مسائل جهان اطرافم خلاقانه نگاه کنم و به دنبال کسب تجربه های جدید و ماجراجویانه هستم.

یک دیدگاه ارسال شده!

  • بابک گفت:

    خیلی ممنونم خانم از مقاله مفیدتون🙏
    فقط لطفا از کادر های تبلیغاتی استفاده بهتری بکنید و بهتر جایگذاری کنید.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *