injazanoonas | اینجا زنونس

همه چیز درباره ی ورزش زومبا (سومبا)

همه چیز درباره ی ورزش زومبا (سومبا)

همه چیز درباره ی ورزش زومبا (سومبا)

با ما با همه چیز درباره ی ورزش زومبا (سومبا) در سایت اینجا زنونس همراه باشید.
یکی از سبـکهای تنـاسب اندام به همـراه شـادی و نشاط حاصـله از آن ورزش زیبا و ریتمیک زومـبا ( سـومبا ) می باشد . ورزش ریتمـیک زومبا ( سومبا ) برگرفته از انواع حرکتهای موزون کشور آفریقا و آمریکای لاتین می باشد .

فهرست تیتر های مقاله

ورزش زومبا چیست؟
دلایل برای یادگیری زومبا
زومبا و لاغری
انواع کلاس‌های زومبا
چه وسایلی برای زومبا لازم می باشد؟
نکاتی برای مبتدیان زومبا از زبان یک مدرس
فواید ورزش زومبا

ورزش زومبا چیست؟

 یکی از سبکهای تنـاسب اندام به همـراه شادی و نشاط حاصله از آن ورزش زیبا و ریتمیک زومبا ( سـومبا ) می باشد .ورزش ریتمـیک زومبا ( سومبا ) برگرفته از انواع حرکتهای موزون کشور آفریقا و آمریکای لاتین می باشد . از تلفیق چهـار سبک ریتم های میرنگه، رگی تون،سالسا، کالیبسو و کومبیا حرکت موزون و ورزش ریتمیــک زومبا ( سومبا ) پدید می آید .

در این ورزش حرکتها و تکنیک ها کاملا حســـاب شده است و تآثیر و توجه مستقیمی بــرروی اندامـــهای مختلف ( دست، پا، بازو، ران و ستون فقرات ) شده است . تمامی ماهیچه های حــرکتی ساق پا، رانـها و بازوها و حتـی وریدهای شکمی تحت تآثیر این ورزش وریتـم آن قرار گرفته و از افزایش چربی دراطراف این قسمتها جلوگیری  می کند .

حرکات و تکنیــک های حرکتی موجب کشــش ماهیچــــه ای شده و شــکل و فرم زیبا و جوانی را با توجـه به  اسـکلت و استخوان بندی افراد موجب می گردد .

 این حرکـــات با ریلکســـی کامــل و نشاط سرشار حاصل از دم و بازدم مناســــب و فرصـــت کافی برای انجام درست  حرکات، موجب چربی سوزی آهسته ولی مستمر گشته و تبدیـل انرژی به جای از دست دادن آن را حاصل می گردد .

ناگفته نماند که انجام درست حرکــات و فراگیـــری پایه ای و اساسی این سبک، هنــرجو را قــادر مــی سازد که با  انــواع سبــکها و ریتمها ارتباط نزدیــک برقرار کرده ضــمن شناخت اندامهای خود، براحـتی هر نوع سبــک دیگری  را با اعتماد به نفس کامل انــجام دهد .


دلایل برای یادگیری زومبا

۱- زومبا  موثرین شکل  تمرین مقاومتی است. نه تنها به شما کمک  میکند که ماهیچه های خود را فعال نگه دارید، بلکه به شما کمک می کند تا  چربی بسوزانید ،  عضلات بدن  را تقویت کنید

۲- یادگیری زومبا نیز بسیار آسان است.حرکت زومبا پیچیده نیست و در واقع در یک راه است که هر کسی میتواند آنرا دنبال کند

۳- زومبا  نه تنها بدن بلکه ذهن را تیز تقویت میکند .  ورزش ذهنی  و مغزی  خوبی است .هنگامی که شما  زومبا انجام می دهید ، فعالیت ذهنی شما نیز افزایش میابد و برای مغز فوق العاده مفید است

۴- در حالی که  در ورزشگاه ضربه میزنید  رشد عضلانی باعث بهبود هماهنگی بین ارگان های مختلف بدن  می شود . زومبا، در مقابل، هماهنگی شما را بهبود می بخشد و در حال حاضر بازوها و پاهای خود را  با هماهنگی بیشتری  با ماهیچه ها حرکت می کنند

۵- با این ورزش شما بتدریج لاغر خواهید شد ، زومبا بهترین گزینه برای کاهش وزن است در حالی هم سرگرم میشوید و هم لاغر می شوید  . در هر جلسه از  زومبا،  بیش از ۱۰۰۰ کالری مصرف میکنید. با زومبا، کاهش وزن آسان می شود!

۶-  در زومبا  هر بخشی از بدن فعالیت خاصی دارد و مانند ورزش بر یک جا تمرکز ندارد. زومبا  تمرین شدید به تمام نقاط بدن  است  و برهمه اعضای بدن فایده دارد  حتی عضلات بدون چربی، عضلات شکم  و هرچیزی   که باعث می شود تا یک بدن بطور کامل فعالیت داشته باشد

۷- زومبا  بیشتر سرگرم کننده است و به  ورزش شباهت ندارد  . موسیقی بازی در طول زومبا جاذب  است و قادر به بالا بردن خلق و خوی  ساخت احساس شماست و در پایان جلسه شما احساس شادی خواهید کرد

۸- حتی اگر رژیم غذایی نداشته باشید  زومبا هم شمارا شادتر و هم سریع به تناسب اندام میرساند


ورزش زومبا برای لاغری

کالری‌سوزی زومبا حدود ۹ کیلوکالری در دقیقه است. این مقدار کالری رکورد بسیار خوبی در ورزش‌های هوازی دارد.

دکتر زهرا علیزاده، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به محبوبیت روز افزون ورزش زومبا در جامعه گفت: «این ورزش در واقع نوعی رقص یا حرکات موزون است و به همین علت شرکت‌کنندگان بیش از اینکه احساس کنند که مشغول ورزش هستند، حس تفریح خواهند داشت.»

وی ادامه داد: «این ورزش در دسته ورزش‌های هوازی طبقه‌بندی می‌شود هر چند که قدرت عضلات، تعادل و انعطاف‌پذیری نقش زیادی در انجام حرکات آن دارند.»

این متخصص پزشکی ورزشی با تاکید بر بالا بودن کالری‌سوزی ورزش زومبا افزود: «کالری‌سوزی این ورزش حدود ۹کیلوکالری در دقیقه است. به‌عنوان مثال اگر شما ۳۰ دقیقه از این ورزش را انجام دهیدحدود ۳۰۰ کالری می‌سوزانید. این مقدار کالری رکورد بسیار خوبی در ورزش‌های هوازی دارد.»

وی به کسانی که می‌خواهند به این ورزش بپردازند، توصیه کرد موقع انجام این فعالیت بدنی حتما از کفش‌های مناسب استفاده کنند و در این زمینه توضیح داد: «به‌علت حرکات جانبی مکرر، کفش‌های مخصوص دویدن یا کفش‌های با کفی سفت مناسب ورزش زومبا نیستند، بلکه باید کفش نسبتا نرمی برای این ورزش تهیه کنید.»

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه به احتمال بروز آسیب ‌پا در کسانی پرداخت که به طور مداوم مشغول ورزش زومبا هستند. به گفته وی به علت حرکات پرشی و جانبی احتمال آسیب بالایی در مچ پا، ساق پا و خلف ران وجود دارد.

او ادامه داد: «گرفتگی عضلانی پس از ورزش شایع است. به دلیل شدت بالای زومبا، اگر سابقه بیماری قلبی -عروقی یا متابولیک مثل دیابت دارید، قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.»

 علیزاده در پایان به بیمارانی که مشکل مفصلی یا دیابت دارند توصیه کرد که زومبا گلد یا زومبا در آب را امتحان کنند چون به‌علت تعدیل حرکات احتمال بروز آسیب برایشان کمتر خواهد بود هرچند فرد کالری کمتری می‌سوزاند.


انواع کلاس‌های زومبا

۱ زومبا استپ

زومبا استپ، ترکیبی از حرکات استپ ایروبیک و زومبا بوده که با هدف افزایش قدرت عضلانی و چربی‌سوزی ایجاد شده است. اگر به دنبال پاهای خوش‌فرم و زیبا هستید، حتماً در این کلاس‌ها شرکت کنید.

۲ زومبا تونینگ

این نوع ورزش زومبا، یک تمرین هوازی کامل است که با استفاده از وزنه، حرکات ریتمیک زومبا را دنبال می‌کنید. در این کلاس، تمامی عضلات ران‌ها، بازوها و شکمتان درگیر خواهد شد.

۳ زومبا آبی

بدون شک کلاس‌های این نوع برای افرادی است که عاشق آب و آب‌تنی هستند. کافی است تصور کنید ورزش‌کردن و تحرک‌داشتن داخل آب استخر تا چه حد نشاط‌آور خواهد بود. البته تنها فایده زومبا در آب، نشاط آن نبوده، بلکه در حین ورزش‌کردن داخل آب، مقاومت آب هم به شدتِ تمرینات، اضافه شده و بدنتان با سرعت بیشتری روی فرم خواهد آمد.

۴ زومبا طلایی

طلایی یا همان گلد، مختص افراد میان‌سال و کهن‌سال است. در این کلاس‌ها سبک آهنگ، سرعت انجام و نوع حرکات، همه و همه براساسِ سلیقه و نیاز میان‌سالان و کهن‌سالان انتخاب می‌شود تا با انجام این تمرینات، تعادل و هماهنگی بدنشان را بهبود ببخشند.

۵ زومبا کودکان

این کلاس با هدف تناسب اندام و نشاط کودکان ۷ تا ۱۱ سال طراحی شده تا کودکان، سبک زندگی سالم‌تری را در پیش گرفته و زندگی بانشاط‌تری داشته باشند. این کلاس باعث می‌شود تا کودکانتان اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند و از طریق بازی و ورزش، بدنشان به هماهنگی بیشتری برسد.


چه وسایلی برای زومبا لازم می باشد؟

تمرینات زومبا به وسایل و تجهیزات خاصی برای پوشیدن نیاز ندارد اما این موضوع باعث لذت نبردن افراد و خوشگذرانی نمی شود . بهترین نکته درباره تمرینات زومبا این است که این تمرینانت برای موثر بودن به تجهیزات زیادی نیاز ندارند . یعنی شما برای اجرای راحت حرکات تنها نیاز دارید که لباس های مناسب و راحت بپوشید . این بخش شما را راهنمایی می کند که بهتر است چه لباسی بپوشید و چه وسایلی همراه خود داشته باشید تا در کلاس زومبا راحت باشید .

لباس

  تمرینات زومبا در لباسهایی که شما در آنها احساس راحتی می کنید به بهترین شکل اجرا می شوند  . شما می توانید لباس های ورزشی مرسوم را بپوشید همانگونه که برای کلاس های یوگا یا دیگر کلاس های تناسب اندام آنها را می پوشید  . 
با توجه به اینکه چقدر خانم ها در این نوع لباس ها احساس اعتماد بنفس کنند بعضی از بانوان دوست دارند تا برای نشان دادن شکم خود تاپ نیم تنه بپوشند . هم چنین انواع لباس های رنگی وجود دارد که برای زومبا مناسب می باشد و توسط خالق زومبا انتشار یافته است اما برای انجام زومبا الزامی نمی باشد . 

کفش

 کتانی ها همیشه بهترین انتخاب برای زومبا نیستند چون ممکن است هنگام انجام حرکات با سرعت بالا بر روی سطح نرم سالن رقص لیز بخورند  . به جای کتانی معمولی ، کفش های مخصوصی  مناسب هستند که برای رقص طراحی شده اند و  به هنگام انجام حرکات مختلف لیز نمی خورند . 

وزنه مخصوص زومبا

  این وزنه ها مانند دمبل های مرسوم می باشد اما دارای تفاوت های مهمی می باشد . علاوه بر طراحی گرد آنها ، تفاوت اصلی این می باشد که این وزنه ها با شن پر شده اند  . این وسیله جالب نه تنها موجب تناسب و هماهنگی شما می شود بلکه به عنوان وسیله موزیکال نیز از آن استفاده می شود  . این وزنه ها هیجان زومبا را بالا می برند چون شما باید آنها را با موسیقی تکان دهید و خوش بگذرانید .
زنجیرهای منگوله ای زومبا:  این زنجیرها بیشتر از هر چیز دیگری برای دکور می باشد . حقیقت این است که انها در هنگام رقص تق تق کرده و سروصدا می کنند و شما را تشویق می کنند تا به موقع حرکت را انجام دهید و واقعا موزیک را احساس کنید . 


بازوبند کشی ، هدبند و مچ بندهای مخصوص: شما برای انجام زومبا بازوبند های کشی حوله ای  متفاوت تری پیدا خواهید کرد . این مدل بازویندهای حوله ای برای این طراحی شده اند که شما به دور بازوهایتان ببندید .و زمانی که شما عرق می کنید این بازوبندها عرق را از صورت شما پاک می کنند و باعث می شوند شما احساس راحتی کنید . جایگزین دیگر آن بستن هدبند و مچ بندها برای پاک کردن عرق می باشد . 
کمربند زومبا برای تمرینات: اگر ترجیح می دهید تا تمرینات زومبا را در داخل خانه خود انجام دهید پس باید کمربند تناسب اندام را بپوشید تا هنگام حرکات موزون از آن استفاده کنید. اگر چه شاید شما از کینکت استفاده میکنید اما شما به این کمربند تناسب اندام نیاز خواهید داشت تا کنترل کننده خود را حس کنید و بدانید که چگونه حرکت می کنید .


نکاتی برای مبتدیان زومبا از زبان یک مدرس

شاید دویدن راحت ترین، و تاثیرگذارترین تمرین  برای تقویت قلب  و ریه ها باشد ، اما اگر یکنواختی شما را خسته کند و باعث شود دست از دویدن بکشید، این نوع تمرین نمیتواند در سوزاندن کالری به شما کمک کند. پس باید زومبا را امتحان کنید، البته اگر فکر میکنید به چیزی که بیشتر سرگم کننده و شبیه یک جشن شبانه با دوستانتان باشد نیاز دارید . زومبا آنقدر محبوبیت پیدا کرده است که میتوانید در اکثر باشگاهها کلاسهای آن را بیابید، پس یک شانس به زومبا بدهید . بیایید در مورد آنچه میتوانید از اولین کلاس خود انتظار داشته باشید صحبت کنیم .


فواید ورزش زومبا

با هم با فواید ورزش زومبا آشنا شویم.

کالری‌سوزی و چربی‌سوزی

در این کلاس‌های، به دلیلِ ترکیب تمرینات ایروبیک و تناوبی، بیشترین کالری‌سوزی را خواهید داشت. یک فرد با وزن متوسط، در هر جلسه تمرین زومبا، حدوداً ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری می‌سوزاند که در نوع خود فوق‌العاده است. اگر از یک تمرین با ریتم تند به یک‌باره به ریتم آرام رسیدید و شروع به انجام حرکت اسکوات یا حرکت شنا با استفاده از دیوار کردید، اصلاً تعجب نکنید.

بهبود هماهنگی بدن

یکی از بهترین نکات در مورد تمرینات زومبا این است که باعث افزایش هماهنگی بدن خواهد شد. این هماهنگیِ بیشتر بدن در سنین بالا و زمانی‌که وارد میان‌سالی می‌شوید، بسیار کمک حالتان خواهد بود.

تمرین کل بدن

ورزش زومبا، علاوه‎بر فوایدی که بر سلامتی قلب دارد، تمام عضلات بدن، از عضلات سر و گردن گرفته تا عضلات انگشتان پا را درگیر خواهد کرد.

فواید هوازی

زومبا، بسیار ساده‌تر از آن چیزی که فکرش را بکنید، ضربان قلبتان را بالا خواهد برد. با آهنگی که در هنگام تمرینِ ورزش زومبا پخش می‌کنید، سرعت انجام حرکاتتان بیشتر خواهد شد. اگر به‌دنبال تمرین برای افزایش استقامت بدنتان هستید، بهترین پیشنهاد همین تمرینات زومبا خواهد بود.

حالتان خوب می‌شود

زومبا ورزش بسیار فوق‌العاده‌ای برای رهایی از استرس‌ها و نگرانی‌های روزمره است. انجام تمرینات با شدت بالا، سبب ترشح اندروفین شده و تمامی نگرانی‌ها و اضطرابتان با ریتم موزیک از بین خواهد رفت.

فواید بی‌هوازی

چون ریتم زومبا کمی سریع‌تر از ورزش‌های دیگر است، تنها با چندبار انجام تمرینات این ورزش، استقامت بدنتان بیشتر شده و بسیار سریع‌تر وارد فاز بی‌هوازی خواهید شد. فقط کافی است چندین جلسه در کلاس‌های زومبا شرکت کنید تا حداکثر اکسیژن مصرفی (VO2) در حین تمرینات شدت بالا افزایش یابد.

اجتماعی‌تر می‌شوید

کلاس‌های این ورزش، به‌خاطر سبک خاصی که دارد، همه را سر شور و شوق خواهد آورد. در این کلاس‌ها می‌توانید دوستان جدید پیدا کنید و اجتماعی‌تر شوید.

افزایش اعتماد بنفس

با شرکت در کلاس‌های زومبا، فرم بدنتان بهتر شده و به هماهنگی خواهد رسید. همین تغییراتِ به ظاهر کوچک، باعث می‌شود تا نسبت به خودتان احساس خیلی بهتری داشته باشید. همین احساس خوب نیز سبب بالارفتنِ اعتمادبه‌نفس در شما می‌شود.

عاشق زومبا خواهید شد

ورزش زومبا تا حدی هیجان‌انگیز و مفرح است که برخلاف کلاس‌های ورزشی دیگر، هر هفته برای شروع کلاس‌هایتان لحظه‌شماری خواهید کرد.


سپاس از همراهی شما با مقاله “همه چیز درباره ی ورزش زومبا (سومبا)” در بخش ورزش و تناسب اندام سایت اینجا زنونس!


زهرا میرزائی
زهرا میرزائی
دانشجوی رشته ی کامپیوتر دانشگاه تهران سابقه ی فعالیت در دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا ... علاقمند به طراحی سایت و گرافیک و کار با نرم افزار های کامپیوتری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *