injazanoonas | اینجا زنونس

چگونه اتو را تمیز کنیم؟

چگونه اتو را تمیز کنیم؟

چگونه-اتو-را-تمیز-کنیم؟

شاید سوال خیلی از خانم های خانه دار این باشد که چگونه اتو را تمیز کنیم؟ از آن جایی که اتو وسیله ایی پر استفاده در هر خانه ای است و کثیف شدن آن نیز به مراتب بیشتر است پس با بهترین روش های تمیز کردن اتو با ما در سایت اینجا زنونس همراه باشید.

نکات مهم و کاربردی برای استفاده صحیح از اتو

  • اگر می‌خواهید بدانید که چگونه سوختگی کف اتو را تمیز کنید و لکه‌های آن را از بین ببرید، نکته‌ها و ترفندهای زیر را با دقت مطالعه کنید. ولی اگر وقت این کار را ندارید، راحت‌ترین راه اینه که پارچه‌ای تمیز را روی لباس قرار دهید و اتو را روی آن بکشید تا لباس شما کثیف نشود. سپس در موقعیتی مناسب می‌توانید کف اتوی خود را با روش‌های زیر تمیز کنید.
  • اگر اتوی بخار دارید، در مخزن آن آب جوشیده یا اب مقطر بریزید تا رسوب آب معمولی در گذر زمان باعث بسته شدن سوراخ‌های اتوی بخار شما نشود. در ضمن، همیشه اول لباس‌های ابریشم یا با الیاف مصنوعی مانند نایلون را که احتیاج به دمای کمتری برای صاف شدن دارند، اتوکشی کنید؛ سپس سراغ لباس‌های دیگر بروید.
  • بعضی پارچه‌های تیره، هنگام اتوکشی برق می‌افتد و ظاهری نامناسب پیدا می‌کند. برای جلوگیری از این حالت، یک پارچه رنگ روشن روی لباس تیره‌تان قرار دهید و سپس به اتوکشی اقدام کنید. از این روش می توانید برای اتوکشی پارچه‌های حساس و ظریفی مثل حریر هم استفاده کنید.

بهترین روش های تمیز کردن کف اتو بخار

استفاده از روزنامه

اگر اتو شما چسبناک شده و روی لباس گیر میکند یا کند حرکت میکند یک روزنامه بردارید ، بخار اتو را خاموش کنید و روزنامه را شروع به اتو کشیدن بکنید تا زمانیکه چسبندگی آن از بین برود . اگر چسبندگی آن از بین نرفت سپس از نک استفاده کنید.

جوش شیرین

برای این کار، تکه‌ای پارچه را به مخلوط مساوی آب و جوش شیرین که حالت خمیری دارد، آغشته کنید و آن را روی کف اتوی بکشید. جوش شیرین توانایی سایندگی ملایم و مؤثری دارد که باعث تمیز شدن کف اتو می‌شود.

نمک

در این روش یک عدد دستمال کاغذی ضخیم را روی حوله‌ای قرار دهید و روی آن مقداری نمک بریزید. و اتو را در بالاترین دما روشن کنید. و بخار اتو را قطع کنید و وقتی اتو خوب داغ شد، اتو را روی نمک ها قرار داده و آن را با حرکات دایره‌ای رو نمک بکشید. به این ترتیب کثیفی های کف اتو به خوبی تمیز خواهند شد.

پودر لباسشویی

شما می‌توانید برای تمیز کردن کف اتو از پارچه آغشته به پودر لباسشویی نیز استفاده کنید. برای این منظور، پارچه پودری را کف اتوی داغ بکشید تا پودر ذوب شود و کف اتو را تمیز کند. سپس دکمه بخار اتو را بزنید تا خروج بخار از محفظه‌های کف اتو، جرم‌های آن را نیز از بین ببرد.

استفاده از نمک و فویل آلومینیومی

برای پاک کردن لکه های نسبتا مقاوم و چسبندگی زیاد از این روش استفاده نمایید . روی یک عدد فویل آلومینیومی مقداری نمک روی آن ریخته و اتو را روی داغ ترین حالت قرار دهید سپس شروع به اتو کشیدن آلومینیوم کنید .

استفاده از آمونیاک

برای لکه های بسیار سخت از این روش استفاده کنید . بعد از استفاده کردن از مرحله قبل اتو را خاموش کنید سپس یک پارچه کهنه را به آمونیاک آغشته کنید و اتو را روی آن قرار دهید . حتما اتو را قبل از گذاشتن روی آمونیاک خاموش کنید.بیشتر بخوانید:
شما همچنین میتوانید با شیوه ی اتو کشیدن درست انواع پارچه هم آشنا شوید.

سرکه

درباره سوختگی‌ها و لکه‌های قدیمی کف اتو، باید گفت که مؤثرترین راه اینه که مقداری سرکه را روی حرارت قرار دهید و وقتی گرم شد، مقداری نمک به آن اضافه کنید.حالا صبر کنید تا مخلوط بجوشد؛ سپس بگذارید کمی سرد شود. حال با استفاده از تکه‌ای پارچه، این مایع را با حرکات دایره‌ای، کف اتو بکشید تا لکه های کف آن کامل تمیز شود.

استفاده از الکل صنعتی

برای از بین بردن لکه های سوختگی روی کف اتو، کافی است تکه ای پارچه را به محلول آب گرم و الکل صنعتی آغشته کنید و به کف اتو بکشید. هم چنین محلول سرکه و نمک نیز کمک کننده خواهد بود .

خمیر دندان

اگر اتوی شما سوختگی جزئی دارد می‌توانید با کمی خمیردندان آن را به راحتی برق بیندازید. تنها کافی است کمی خمیر دندان را به سطح اتو بمالید. ترجیحاً سطح اتو داغ باشد. اما نه خیلی داغ و بعد با یک پارچه نخی نم شده روی اتو بکشید؛ تا سوختگی های روی اتو برطرف شود.

روش ترکیبی جوش شیرین، سرکه و خمیردندان

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با حدود یک قاشق چای خوری خمیر دندان مخلوط کنید و به آن ها یک قاشق غذاخوری سرکه بزنید. اتو را روی بیشترین درجه قرار دهید تا داغ شود و بعد اتو را از برق بکشید و با این ترکیب و یک دستمال آن را تمیز کنید.

ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی

یک کاسه از آب گرم و مایع ظرفشویی معمولی را ترکیب کنید و با پارچه کتان کف اتو را تمیز کنید و سپس با یک پارچه مرطوب دیگر کف اتو را خشک کنید تا کف روی آن باقی نماند.

سمباده فلزی

از یک سمباده برای تراشیدن و پاک کردن جرم ها و لکه ها، هنگامی که اتو گرم است و مواد نرم شده اند استفاده کنید. اگر سطح اتو غیر چسبنده بود در انجام این کار احتیاط لازم را به خرج دهید تا اشتباها سطح آهن اتو را خراش ندهید بلکه فقط باید جرم ها را پاک کند.

پاک کردن پلاستیک چسبیده به اتو

اتو را کاملا سرد کنید ، اینکار را میتوانید با گذاشتن کف اتو روی مقداری یخ انجام دهید . سپس با چاقو یا کار اعتباری به سادگی پلاستیک کف اتو کنده خواهد شد .

استفاده از گوش پاک کن

در هر کدام از روشهایی که ذکر شد بهتر است از گوش پاک کن هم برای پاک کردن منافذ بخار در کف اتو هم استفاده کنید.

بهترین روش های تمیز کردن کف اتو بخار

بهترین روش برای جرم گیری اتو

سرکه

اگر سوراخ‌های کف اتوی بخار شما بسته شده است، مقداری سرکه را با همان مقدار آب جوشیده مخلوط کنید و آن را در مخزن آب اتو  بریزید. بهتر است اجازه دهید تا محلول به مدت ۲۴ ساعت در مخزن بماند تا جرم ها حسابی خیس بخورند، سپس  اتو را در حالت حداکثر میزان بخار تنظیم کنید و تمامی محلول را از طریق بخار از اتو خارج کنید. به این کار ادامه دهید تا زمانی که تمامی سوراخ‌های کف اتوی شما باز شوند.

سپس مقداری خمیر دندان را روی تکه‌ای دستمال کاغذی یا پنبه بمالید و آن را روی کف اتو بکشید. مراقب باشید که خمیر دندان داخل سوراخ‌های کف اتو نرود. صبر کنید تا خمیر دندان خشک شود؛ سپس با استفاده از پارچه‌ای مرطوب، کف اتو را تمیز کنید.

لیمو ترش

اگر حفره های موجود در کف اتو زنگ زده است یک لیمو را نصف کرده و روی زنگ ها بکشید تا بتوانید مقدار زنگ را کاهش دهید. اگر زنگ درون حفره ی بخار هست نکته ای که راجب پاک کردن جرم اتو و مخزن آب آن ذکر شد را انجام دهید تا زنگ ها خارج شود و بتوانید از اتو روی لباس ها استفاده کنید.

جلوگیری از کثیف شدن کف اتو

بهترین راه برای تمیز ماندن کف اتو استفاده از روکش برای کف اتو می باشد. اگر در هنگام اتوکشی از روکش کف اتو استفاده کنید هم از آسیب رسیدن به لباسها جلوگیری کرده اید هم کف اتوی شما تمیز خواهد ماند. همچنین می توانید بر روی میز اتو نیز یک روکش مناسب بکشید تا در زمانیکه لباسی دچار سوختگی می شود آسیبی به میز اتو وارد نشود .

بهترین روش برای جرم گیری اتو

سپاس از همراهی شما با مقاله ” چگونه اتو را تمیز کنیم؟ “در بخش خانه داری سایت اینجا زنونس.
خوشحال میشیم تجربیاتتون را با ما در میان بذارید.


زهرا میرزائی
دانشجوی رشته ی کامپیوتر دانشگاه تهران سابقه ی فعالیت در دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا ... علاقمند به طراحی سایت و گرافیک و کار با نرم افزار های کامپیوتری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *