injazanoonas | اینجا زنونس

۱۴ دلیل برای ترک همیشگی سیگار

۱۴ دلیل برای ترک همیشگی سیگار

14 دلیل برای ترک همیشگی سیگار

با ما در اینجا زنونس همراه باشید با ۱۴ دلیل برای ترک همیشگی سیگار . همه ما شنیده ایم که “سیگار کشیدن برای سلامتی شما خطرناک است”. با این حال، ما ممکن است متوجه نباشیم که چطور واقعا می تواند آن را خراب کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تاثیر دخانیات بر بدن و سلامتی خود با ما هنراه باشید.

آیا سیگار برای شما بد است؟

دود تنباکو حاوی بیش از ۵۰ مواد شیمیایی است که به طور بالقوه باعث ایجاد سرطان می شوند. سیگار معمولی می تواند امید به زندگی یک فرد را تا ۱۰ تا ۱۲ سال کوتاهتر کند. خواص بسیار اعتیاد آور نیکوتین، یک ماده شیمیایی موجود در تنباکو، برای سیگاری ها مانع از ترک آن می شود.

سیگار با بدن شما چکار می کند ؟

برای درک اینکه چرا تنباکو مضر است، مهم است بدانید که تقریبا هر عضو در بدن شما چه آسیبی می بیند. قلب، ریه ها، رگ های خونی، دهان و یا حتی پوست شما، هیچ یک از ارگان ها از اثرات منفی سیگار در امان نیستند. در زیر ۱۴ دلیل برای ترک همیشگی سیگار را بررسی کردیم.

سیستم قلبی عروقی

سیگار دارای عواقب فوری و بلند مدت برای سیستم قلبی عروقی است. مواد شیمیایی در تنباکو باعث آسیب به عضلات قلب و ایجاد رگهای خونی می شوند. این به این معنی است که افراد سیگاری زیر ۴۰ سال پنج برابر بیشتر از یک حمله سکته مغزی یا قلب دارند. مونوکسید کربن در دود تنباکو باعث می شود که کار خون برای حمل اکسیژن به اندام شما سخت تر شود.

سیستم ایمنی

استفاده از تنباکو نیز نشان داده است که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و توانایی شما برای مبارزه با عفونت کم می کند. این باعث می شود شما بیشتر به بیماری مبتلا شوید و منجر به بیماری های طولانی مدت و شدید تر در شما می شود. سیگاری ها دو تا چهار برابر احتمال ابتلا به پنومونی و دیگر عفونت های تنفسی را دارند.

عوارض سیگار -0

مغز

به نظر می رسد تنباکو، کاهش دهنده قشر مغز، حافظه، زبان و ادراک است. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که ممکن است ارتباط بین سیگار کشیدن و زوال عقل یا انقباض مغزی وجود داشته باشد (آتروفیس مغزی).

استخوان ها

علاوه بر دخالت در جذب کلسیم بدن ، مواد شیمیایی موجود در تنباکو می توانند به سلول های استخوانی آسیب برسانند. بدن سیگاری ها طول می کشد تا استخوان های شکسته را بهبود ببخشند و همچنین در معرض ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی قرار دارند.

ریه ها

سیگار کشیدن راه های هوایی و کیسه های هوا را در ریه های ، که به عنوان آلوئول شناخته می شود، از بین می برد. این می تواند به بیماری های بالقوه کشنده مانند پنومونی، سرطان ریه و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) منجر شود. مواد شیمیایی موجود در توتون و تنباکو در ریه ها ایجاد می شود، باعث تحریک و آسیب ریه می شود.

عوارض سیگار

دهان

استفاده منظم از تنباکو نیز شانس شخص را برای توسعه سرطان حنجره افزایش می دهد و همچنین ترویج بیماری دندان و بیماری لثه است. نیکوتین جریان خون را به دهان محدود می کند، به این معنی که هر زخم یا زخم دهانی دیرتر بهبود می یابند.

سیستم تناسلی

بر اساس تحقیقات، سیگار کشیدن می تواند مشکلات باروری در زنان و مردان ایجاد کند. در مردان، مواد شیمیایی موجود در توتون باعث صدمه به اسپرم می شود و ممکن است باعث اختلال در عملکرد نعوظ شود. در زنان، این مواد شیمیایی بر تولید استروژن، هورمون مسئول تخمک گذاری تاثیر می گذارد. علاوه بر این، سیگارها می توانند دوره های نامنظم و یائسگی اولیه را ایجاد کنند. به طور کلی، سیگاری ها ۶۰ درصد احتمال بیشتری دارند تا نابارور باشند.

سیستم گردش خون

مونوکسید کربن موجود در دود تنباکو متصل به هموگلوبین است و جریان اکسیژن از طریق خون خود را محدود می کند. این بدان معنی است که افراد سیگاری اغلب فشار خون بالا، آسیب به شریان ها، لخته شدن خون و سکته مغزی را تجربه می کنند.

عوارض سیگار -2

معده

با از بین بردن پوشش محافظتی، سیگار کشیدن باعث می شود که اسیدهای معده به مری باز گردند، باعث ایجاد سوزش سوزی و افزایش احتمال زخم معده می شوند. افراد سیگاری نیز در معرض ابتلا به سرطان معده و مری هستند.

پوست

مطالعات نشان داده اند که سیگاری ها دو برابر احتمال ابتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی، دومین نوع شایع سرطان پوست را دارا هستند. علاوه بر این، استفاده از تنباکو باعث افزایش سرعت روند پیری پوست می شود زیرا نیکوتین مانع از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی از سلول های پوست می شود.

سیستم عضلانی

ماهیچه های بدن شما نیز تحت تأثیر سیگار کشیدن قرار می گیرند. افراد سیگاری دارای قدرت عضلانی کم، توده عضلانی و حتی انعطاف پذیری هستند.

سطوح انرژی

اکثر افرادی که سیگار می کشند، سطح انرژی پایین تری دارند. این به خاطر اختلال در گردش خون و اکسیژن و مواد مغذی آن است.

عوارض سیگار -1

سلامت روان

مصرف طولانی مدت موجب افزایش اضطراب، استرس و افسردگی می شود. نیکوتین باعث آزاد شدن دوپامین در بدن می شود که هورمون احساس خوب است که مرکز پاداش مغز را فعال می کند. خوردن غذاهای شیرین یا تصفیه شده دارای اثر مشابهی است. با این حال، با گذشت زمان، مصرف دخانیات باعث می شود تا بدن توانایی تولید دوپامین خود را از دست دهد.

سلامت جسمانی

با توجه به اثرات مخرب بسیاری که سیگار کشیدن در اندام و سیستم های فردی بدن شما دارد، چند دهه تحقیق ارتباط آن با انواع مختلف سرطان را ثابت کرده است. آن ها شامل سرطان ریه، سرطان پانکراس، سرطان دهان و لب، سرطان مثانه و موارد دیگر است.


سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *