injazanoonas | اینجا زنونس

۱۵ نشانه ی افراد دروغگو

۱۵ نشانه ی افراد دروغگو

15 نشانه ی افراد دروغگو

سایت اینجا زنونس در این مطلب قصد دارد تا شما را با ۱۵ نشانه ی افراد دروغگو آشنا کند. با خواندن این مطلب ما را در بخش روانشناسی همراهی کنید.

معمولا خیلی از افرادی که ما در طول روز با آن ها سر و کار داریم در لابه لای حرف هایشان به ما دروغ می گویند. یک سری از دروغگوی خیلی خوبی نیستند و به راحتی خود را لو می دهند ولی برخی از آن ها در دروغ گفتن بسیار ماهر هستند و دم به تله نمی دهند. ولی اکثر آدم های دروغگو خصوصیات رفتاری و فیزیکی مشابهی با یکدیگر دارند که می توان با استفاده از آن ها به صحت حرف هایشان شک کرد. ما در این قسمت ۱۵ مورد از آن ها را برای شما بیان کرده ایم.

۱) سخنان زیبا

آدمهای دروغگو همیشه سعی می کنند حرفهای زیبا و جذاب به زبان بیاورند و با این کار می خواهند امکان کشف حقیقت را از ما سلب کنند.

۲) صدای خیلی زیر یا خیلی بم

این ما نیستیم که صدا را کنترل می‌کنیم بلکه مغز ماست که بر اساس احساساتی که داریم آن را به شکل اتوماتیک تنظیم می‌کند. وقتی دروغ می‌گوییم، می‌ترسیم رسوا شویم. به همین علت معمولا تن صدا تغییر می‌کند و خیلی زیر یا خیلی بم می‌شود.

۳) خنده های بی دلیل

دروغگویان برای اینکه حواس شما را پرت کنند و یا آرامش درونی خود را به رخ شما بکشند سعی می‌کنند گاه و بیگاه الکی بخندند و گاهی هم قهقهه بزنند. با این کار سعی دارند به شما نشان بدهند که هیچ موضوع پنهانی و نگران کننده ای در میان نیست و آنها در کمال آرامش و درستی می‌خندند و اوضاع روبه راه است.

۴) اتهام بی اعتمادی

اگر قدری به صحبت آنها شک کنید شما را متهم به بی اعتمادی می کند و خیلی سریع با این کار به بحث خاتمه می دهد.

۵) یک مطلب را بیش از حد توضیح می دهند

وقتی کسی شروع به صحبت کرده و بدون آنکه از او جزئیات را بخواهید بیش از حد در مورد آن مساله توضیح می‌دهد به احتمال زیاد دروغ می‌گوید. این کار به این دلیل است که فرد دروغ‌گو سعی دارد با آوردن دلایل زیاد و توضیح بیش از حد طرف مقابل را قانع کند.

۶) حالت و حرکت چشم ها

چشمان کسانی که دروغ می گویند یا بازتر از حد معمول است یا دائما چشمهای آنان به نقاط مختلف حرکت می کند. در عین حال آنها معمولا از نگاه مستقیم به شما پرهیز می کنند و سعی می کنند مستقیما به شما نگاه نکنند.

۷) پا هایی بی قرار دارند

یادتان باشد در یک گفت و گوی رسمی و اداری یادوستانه و عاشقانه صحنه‌ی رقص نیست که آدم‌ها مدام پاهایشان را تکان دهند! این حرکات اضافی پا و بی‌قراری ها می‌تواند یک دلیل مهم داشته باشد و آن این است که فرد در آن موقعیت ناراحت است و دلش می‌خواهد آن وضعیت را ترک کند.

۸) طرز نفس‌کشیدن فرد

معمولا وقتی کسی در حال دروغ‌گفتن است، نفس‌کشیدن او سنگین می‌شود. این یک عکس‌العمل غیر ارادی است. بعد از آن‌که طرز تنفس فرد تغییر کرد به احتمال زیاد بلافاصله شانه‌ها را بالا برده و تن صدای کم‌عمقی پیدا می‌کند. درواقع تغییر حالت نفس‌کشیدن به علت بالارفتن ضربان قلب و افزایش جریان خون اتفاق می‌افتد. درست مانند زمانی که شما عصبی هستید و یا دچار احساس تنش شده‌اید؛ یعنی همان دروغ‌گفتن. دروغ سنج طبیعی شما به راحتی این رفتار را تشخیص می دهد.

۹) لمس کردن بینی و دهان

این یکی از رایج ترین نشانه های فرد دروغگو است، این یک عمل غیر عادی است، که می تواند نشان دهد که فرد در هر حال فکر کردن است.”من لبهایم را به خاطر دروغ هایی که می گویم ؛ می پوشانم.” یا اینکه” نمی خواهم وقتی حقیقت را پنهان میکنم ، به لبهایم نگاه کنند.” وقتی شخصی اجبارا بینی اش را لمس میکند و این به دلیل حساسیت یا سرماخوردگی نیست، ممکن است به دلیل افزایش آدرنالین در مویرگهای بینی باشد که به دلیل برانگیختگی و استرس ناشی از دروغ گفتن است.

۱۰) عرق کردن

ینکه فردی در شرایط ناراحت عرق کند ،طبیعی است. ممکن است بگویند ” اینجا خیلی گرم است” حتی وقتی که تصفیه هوا روشن است یا زمستان است. اندازه گیری میزان عرق کردن فرد یکی از پارامترهایی است که به وسیله ی دستگاه دروغ سنج تجزیه و تحلیل می شود. اگر کف دست فرد یا لباسهایش بر اثر عرق کردن خیس است ، ممکن است به این دلیل باشد که راست نمیگوید.

۱۱) کف دست هایشان را پنهان می کنن

اگر ذهن آدم دروغگو متوجه شود که مخاطب حرف‌های‌اش را باور کرده است، کارهای زیادی انجام می‌دهد تا بتواند این داستان دروغین را بهبود ببخشد، و شاخ و برگ بهتری به آن بدهد. بنابراین، حرکات دست‌ها و بدن که در حالت طبیعی باید پیش از بیان یک مطلب مشاهده شوند، در مورد یک دروغگو بعد از صحبت‌های وی دیده خواهند شد. به علاوه، وقتی آدم‌ها در حرف‌های‌شان صداقت ندارند، معمولا سعی می‌کنند کف دست‌های‌شان را از دید مخاطب پنهان کنند. این یک نشانه‌ی غیر ارادی است که آدم‌ها هنگام تردید در ابراز اطلاعات و هیجان‌ها، یا حتی دروغگویی از خود نشان می‌دهند. بنابراین، آدم‌های دروغگو دست‌های‌شان را در جیب‌شان یا حتی زیر میز پنهان می‌کنند.

۱۲) گاز گرفتن لب ها به صورت غیر عادی

یکی دیگر از نشانه های زبان بدن دروغگو فشار دادن و گاز گرفتن غیر ارادی لب است. فرد دروغگو معمولا از وضعیت خود اطمینان ندارد و چون در لحظه صحبت کردن بزاق دهانش کم می شود و گلویش خشک می‌شود باعث می‌شود ناخودآگاه لب هایش را می‌جود و فشار می‌دهد

۱۳) خاراندن گوش و گردن

وقتی یک فرد دروغ می‌گوید کنترل احساساتش کمی سخت می شود بنابراین بدنش مدام سیگنال های مختلفی می‌فرستد و او برای آنکه خودش را از آن وضعیت ناخوشایند برهاند دوستدارد حواس‌اش را از هیجانات منفی دور کند. عموم دروغگوها از خاراندن گردن و گوش به عنوان ابزاری برای آرام کردن خودشان بهره می‌برند.

۱۴) استفاده ی بیش از حد از انگشت اشاره

دروغگوها اغلب حالت دفاعی و خصمانه دارند. برای همین مدام انگشت اشاره‌شان به سمت دیگران است زیرا این انگشت معمولابرای تهدید به کار می رود و دروغگوها دوست دارند با مغلوب کردن سایرین اوضاع را به نفع خودشان به پایا ن برسانند. تا مخاطب به خاطر ترسیدن خودش را قانع کند که آنها راست گفته بودند و این اوست که اشتباه کرده است.

۱۵) حالات و حرکات غیر طبیعی صورت

پلک زدن‌های مداوم، مالیدن پلک، نگاه‌های مبهم… همگی اینها نشانه میمیک صورت یک فرد حین دروغ گفتن است. صورت دقیقا احساساتی را که داریم نشان می‌دهد و کنترل عمقی آنها کمی سخت است.


شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *