injazanoonas | اینجا زنونس

مزایا و معایب تاتوی خط چشم

مزایا و معایب تاتوی خط چشم

مزایا و معایب تاتوی خط چشم

تاتوی خط چشم عمل آرایش خط چشم انسان است. امروزه برای این کار روش های مختلف وجود دارد و نظرات مختلفی در مورد ایمنی یا موفقیت این عمل داده میشود. با اینجا زنونس همراه باشید تا در مورد مزایا و معایب تاتوی خط چشم بیشتر بخوانیم.

دلایل تاتو کردن خط چشم

علل یا دلایل تاتو کردن خط چشم برای هر فرد متفاوت است. اکثر افراد این کار را برای تغییر ظاهر زیبایی چشم یا پس از بیماری و حادثه انجام میدهند.

کوفتگی قرنیه (زخم قرنیه که ناحیه شفاف یا نیمه شفاف را روی چشم ایجاد می کند) ممکن است ناشی از لکوما، کراتیت یا آب مروارید باشد. اکثر پزشکان موافقند که این روش فقط در بیمارانی که بینایی خود را از دست داده اند یا انتظار نداشته اند که به بهبودی برسند، انجام شود.

اهداف نوری

گاهی اوقات تاتو کردن خط چشم هنگامی انجام می شود که ممکن است بینایی را بهبود بخشد. به گفته دکتر ساموئل لوئیس زلیگر، علائم درمان عبارتند از آلبینیسم، آنیریدیا، کلوبوما و کراتوکونوس .
تاتو کردن خط چشم ، همچنین بر روی بیمارانی صورت میگیرد که هنوز در معرض تابش خفیف علامتهای ناشی از ایریدکتومی بزرگ یا از دست دادن عضله آسیب دیده اند.

اهداف نوری

آیا برای چشم ضرر دارد؟

با توجه به مجاورت محل تاتو با چشم احتمال آسیب رساندن به آن بسیار بالاست. به جرات می توان گفت از زمانی که کاربرد تاتو در اطراف چشم افزایش یافت، عوارض گزارش شده آن در مقاله های چشم پزشکی هم بالا رفت. چشم عضو بسیار حساسی است و سوزن زدن های مکرر در ناحیه رویش مژه ها و تزریق مواد رنگی می تواند عوارض شدیدی داشته باشد.

عوارض تاتو خط چشم

واکنش های آلرژیک فوری یا تاخیری، ریزش مژه ها یا موی ابرو، گرانولوم (با ایجاد توده در اثر التهاب)، کلویید (آوردن گوشت اضافه) و عفونت موضعی و… به طور کلی می توان گفت بخشی از عوارض مربوط به احتمال انتقال عوامل عفونی، عفونت های ویروسی مانند هپاتیت، ایدز یا عفونت های قارچی و باکتریایی هستند و بخشی از عوارض مربوط به تحریک سیستم ایمنی بدن و بروز عوارض آلرژی مانند کهیر و حساسیت های پوستی و حساسیت به نور خورشید.

مطالب مشابه :
طرز تهیه ی خط چشم طبیعی در خانه

چشم پزشک یا متخصص پوست؟!

حتی انجام تاتو توسط یک فرد مجرب با مواد شیمیایی نسبتا بی خطر و در شرایط استریل و ابزارهای یک بار مصرف هم می تواند با عارضه همراه شود. در ضمن سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز نتوانسته مشخصات یک تاتو بی خطر را قطعا اعلام کند و هیچ رنگ استانداردی تاکنون برای تاتو توسط شرکت های دارویی تولید نشده و موادی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند از مواد رنگی شیمیایی با احتمال آلودگی و ناخالصی بالا و غلظت های های بالایی از مواد سمی مانند مس و کبالت است.

تجدید رنگ یا حتی پاک کردن؟!

مسلما تجدید تاتو عوارضی را که نام برده شد را همراه خواهد داشت. از بین بردن تاتو با مواد شیمیایی یا لیزر نیز همراه با آزاد شدن مواد شیمیایی در بافت های حاوی رنگدانه است که حتی از آسیب ناشی از خود رنگدانه بیشتر خواهد بود.

تجدید رنگ یا حتی پاک کردن؟!

ممنوعیت انجام برای؟!

خانم های باردار، افراد زیر ۱۸ سال، افراد با حساسیت های پوستی، افراد با زمینه بیماری های قلبی، دیابتی و هموفیلی و سایر اختلال های انعقادی، افرادی که دچار مشکلات و بیماری های چشمی هستند و نیز افراد در معرض تماس شغلی با فلزات سنگین و اشعه ماورای بنفش.

مطالب مشابه :
مزایا و معایب تاتوی لب

انواع تاتو خط چشم

اینجا زنونس برای کسانی که قصد تاتو کردن خط چشم دارند بر اساس مدل چشم انواع خط چشم های زیر را پیشنهاد میدهد :

اگر چشمان گردی دارید:

شما باید نیمه ابتدایی چشم را خطی بسیار باریک بکشید و بعد به مرور تا انتها آن را پهن کنید در ضمن بهتر است گوشه خارجی چشم را بکشید تا چشم کشیده‌تر به‌ نظر برسد و گردی آن را بپوشاند.

اگر چشمان درشتی دارید:

تاتو خط چشم پهن کاملا برای شما برازنده است و چشمان شما جذابتر می کند البته اگه می خواهید چشمانتان کوچکتر و گردتر نمایش داده شود بهتر است از تاتو خط مژه که در داخل چشم کشیده می شود استفاده کنید(بهتر است پهنا و اندازه تاتو خط چشم را کمتر از حالتی که به صورت عادی آرایش می کنید انتخاب کنید)

اگر چشمانی از حدقه بیرون زده دارید:

یک تاتو خط چشم پهن در بالای پلک ها می تواند چشمان شما را زیباتر نشان دهد (بهتر است پهنا و اندازه تاتو خط چشم را کمتر از حالتی که به صورت عادی آرایش می کنید انتخاب کنید)

اگر چشمان ریزی دارید:

برای درشت جلوه کردن چشم‌ها بهتر است هم بالای چشم خط بکشید و هم پایین آن؛ چون به‌طور کلی وقتی تاتو خط چشم پایین را انجام می دهید چشم‌ها درشت‌تر جلوه می‌کنند.

اگر چشمان ریزی دارید

اگر چشمان با فاصله دارید:

بهتر است از خط‌چشم‌های گوشه‌دار استفاده کنید، یعنی خط‌چشم از گوشه داخلی چشم بیرون بیاید  این کار باعث می‌‌شود فاصله میان چشم‌های شما کمتر خودش را نشان دهد چون تاتو خط‌ چشم این فاصله را می‌پوشاند.

اگر چشمانی نزدیک به هم دارید:

شما نباید تاتو خط‌ چشم‌ تان را از ابتدا بکشید بهتر است از خط‌چشم نیمه استفاده کنید یعنی از نصف پایانی یا یک سوم انتهایی آن خط چشم بکشید تا فاصله بین چشم‌ها بیشتر جلوه کند.

اگر چشمان گود رفته دارید:

یک  تاتو خط چشم باریک و ظریف می تواند چشمان شما را زیباتر نشان دهد (تاتو خط مژه چشمان شما را کوچکتر نشان می دهد بنابراین گزینه مناسبی برای شما نیست)

مطالب مشابه :
خط چشم مناسب برای چشم‌های مختلف

نکات بعد از تاتوی خط چشم

به مدت یک هفته از رفتن به سونا و استخر خودداری کنید.

تا سه روز بعد از انجام تاتو از شستن چشم ها خودداری کنید.

از روز اول به مدت یک هفته از پماد ویتامین آ چشمی استفاده نمایید ( روزی ۳ بار با استفاده از گوش پاک کن روی چشم ها بمالید)

به مدت ۲۴ ساعت کمپرس یخ بر روی پلک ها بگذارید.برای این کار بهتر است یخ را داخل یک پلاستیک فریزی قرار داده و بعد روی پلک ها قرار دهید سعی کنید یخ را برای مدت طولانی روی چشم قرار ندهید که باعث سردرد شود.

از خاراندن و کندن های ایجاد شده در محل تاتو پرهیز کنید.

از روز اول به مدت یک هفته از پماد هیدروکورتیزون چشمی استفاده نمایید( روزی یک بار با استفاده از گوش پاک کن روی چشم ها بمالید )


پردیس صلواتی
من پردیس صلواتی دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع در دانشگاه تهران هستم. تخصص‌ها و سوابق کاری من در زمینه‌های "تولید محتوا، ترجمه ، عکاسی، طراحی گرافیک، سئو سایت، مدیریت شبکه های اجتماعی و تبیلغات آنلاین" است. من همیشه تلاش می‌کنم تا به مسائل جهان اطرافم خلاقانه نگاه کنم و به دنبال کسب تجربه های جدید و ماجراجویانه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *