injazanoonas | اینجا زنونس

مزایا و معایب ازدواج فامیلی

مزایا و معایب ازدواج فامیلی

مزایا و معایب ازدواج فامیلی

سایت اینجا زنونس قصد دارد تا جهت آشنایی بیشتر شما در این مطلب تعدادی از مزایا و معایب ازدواج فامیلی را بر برشمارد. با ما در بخش روانشناسی همراه باشید.

در برخی از فرهنگ ها و خانواده ها، ازدواج های فامیلی به دلایل مختلفی مورد پسند است و ازدواج کردن با افراد غریبه را خیلی نمی پذیرند.
این نوع ازدواج در جنوب هند، غرب آسیا و شمال آفریقا محبوبیت زیادی داشته و در ایران نیز در یک مطالعه میانگین کلی ازدواج‌های فامیلی حدود ۶/۳۸ درصد تخمین‌زده شده و شایع‌ترین شکل آن ازدواج بین اقوام درجه اول مثل دخترخاله-پسرخاله و دخترعمو-پسرعمو و… است. هیچ کس نمیتواند بگوید این سبک کاملا بد است یا کاملا خوب است. ما در این قسمت مزایا و معایبی را از این شیوه ی ازدواج بازگو می کنیم.

مزیت های ازدواج فامیلی

۱) مهم ترین مزایا ازدواج فامیلی تناسب میان خانواده های طرفین در آداب و ارزش ها است.

۲) از مهم ترین مزایای این نوع از ازدواج شناخت بیشتر و بهتر طرفین از اخلاق، اعمال و رفتار یکدیگر است چون رفت و آمد و معاشرت بیشتری صورت می گیرد. از نظر آسیب های اجتماعی نیز نظیر مصرف سیگار، داشتن ارتباط های نامناسب و … امکان رسیدن به اطمینان بیشتر می باشد.

۳) از مهم‌ترین موارد، تناسب خانوادگی است. مقصود ما شیوه‌ها و سبک تربیتی است که با آن رشد کرده‌اند و از کودکی بنا به سلیقه خانواده و والدین خود تحت قواعد خاصی بوده‌اند. به عنوان نمونه اگر فردی در فضایی بزرگ شده باشد که در آن خانواده خیلی به زن اهمیت نمی‌دهند و مرد قدرت مطلق است، نمی‌تواند با دختری ازدواج کند که در خانواده‌اش زن‌ها همه‌کاره بودند.

۴) ازدواج فامیلی باعث تحکیم پیوندهای خانوادگی و همبستگی بین اعضا و شکل گیری فرصت های عالی برای انتقال ارزش های فرهنگی خانواده و تداوم آن طی نسل های متمادی در خانواده می شود.

۵) در ازدواج های فامیلی به دلیل سازگاری و همخوانی بیشتر بین همسران و خانواده هایشان ثبات زندگی زناشویی بیشتر است.

۶) در ازدواج های فامیلی مذاکرات قبل از ازدواج در مقدمات و لوازم ازدواج مانند مهریه، جهیزیه و مراسم عقد و عروسی به راحتی انجام می گیرد و با تسهیلات و هزینه کمتری همراه است.

۷) ازدواج خویشاوندی اموال و دارایی ها را درون خانواده نگه می دارد و نسل به نسل آن را انتقال می دهد.

معایب ازدواج فامیلی

۱) ازدواج فامیلی ریسک بروز بیماری‌های ژنتیکی فرزندان را تقریبا ۲ تا ۵/۲ برابر می‌کند مثلا اگر ریسک بروز بیماری‌ای در دیگر افراد جامعه ۳-۲ درصد باشد، در فرزند حاصل از ازدواج خویشاوندی، به ۶-۵ درصد می‌رسد. پیشنهاد می شود اگر شما هم طرفدار ازدواج فامیلی هستید در وهله اول قبل از خواستگاری رفتن و ایجاد وابستگی بین شما و طرف مورد نظرتان، همچنین قبل از اینکه به تمام فامیل و بستگان خواستگاری کردنتان را بیان کنید، در ابتدا به یک مرکز مشاوره ژنتیک مراجعه کنید و از نظر ژنتیکی مورد بررسی قرار بگیرید.

۲) در ازدواج های فامیلی احتمال ایجاد اختلالات ژنتیکی حتی اگر در فرزندشان نمایان نشود در نسل های بعدی دیده می شود.


*حتما مطالعه فرمایید: مناسب ترین تفاوت سنی برای ازدواج


۳) مشکل دیگری که وجود دارد عدم تحقیق کردن نسبت به طرف مقابلتان است. یکی از راه هایی که باید طرف مقابل را بشناسیم تحقیق کردن هست. اگر ازدواج فامیلی باشد معمولا این  کار انجام نمی گیرد. زیرا خانواده دختر و پسر یکدیگر را می شناسند و با فضای رشد فرزندشان آشنا هستند بنابراین نسبت به بررسی و ارزیابی این تناسب های مهم نیازی احساس نمی کنند و بی گدار به آب می زنند.

۴) دخالت اطرافیان در زندگی زن و شوهر در ازدواج های فامیلی بیشتر از سایر ازدواج هاست و دامنه این دخالت ها معمولا گسترده تر و فراتر از خانواده های دوطرف است و اغلب به کل فامیل کشیده می شود.

۵) طلاق در ازدواج های فامیلی سخت تر از ازدواج های دیگر انجام می گیرد چراکه با جدایی دو نفر از هم، اغلب کل روابط خانوادگی به هم می ریزد و یک فامیل از هم پاشیده می شود.


*حتما مطالعه فرمایید: مردانی که نباید با آن ها ازدواج کردشکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *