injazanoonas | اینجا زنونس

گره های لنفاوی زیر بغل

گره های لنفاوی زیر بغل

گره های لنفاوی زیر بغل

گره های لنفاوی زیر بغل (تعداد ۲۰ تا ۴۹ عدد) از جنبه های جانبی سینه، عروق لنفاوی سطحی از دیواره های نازک سینه  و عروق از اندام فوقانی آنها با توجه به موقعیتشان در زیر بغل، به چند گروه تقسیم می شوند. این گره های لنفاوی از لحاظ بالینی در سرطان سینه قابل توجه هستند.در این مطلب از اینجا زنونس به برسی این گره ها به طور کامل میپردازیم.

ساختار

گره های لنفاوی زیر بغل در شش گروه قرار می گیرند:

۱٫ گروه قدامی (گردبادی):

در زیر مرز پایین مچ پا، در قسمت پشتی بزرگتر، این گره ها عروق لنفاویی را از قسمتهای جانبی سینه و عروق سطوحی از دیواره شکمی فوقانی در بالای سطح نافی دریافت می کنند.

۲٫ گروه عقب (Subcapular):

در مقابل عضله زیر انقباضی قرار دارند، این گره ها عروق لنفاوی سطحی را از پشت، تا آنجا که به سطح خلخال ایلایک می رسند، دریافت می کنند.

۳٫ گروه جانبی:

در کنار بخش وسیعی از زیر بغل، این گره ها اکثر عروق لنفاوی اندام فوقانی را دریافت می کنند.

۴٫ گروه مرکزی:

در مرکز آگزیلال در چربی زیر پای چپ، این گره ها از سه گروه فوق دریافت لنف می کنند.

۵٫ گروه  دلتاپرولال (deltopectoral):

این گره ها گره های شدید زیر بغل نیستند زیرا در خارج از محور قرار دارند. آنها در شیار بین عضلات بزرگ دلفی و پورتالیز قرار می گیرند و عروق لنفاوی سطحی از سمت جانبی دست، ساعد و بازو دریافت می کنند.

۶٫ گروه آپیکالی:

در انتهای سینه در ناحیه جانبی لبه  قرار دارد، این گره عروق لنفاوی مایع را از تمام گره های زیر باریک دریافت می کند.

تشخیص گره های لنفاوی

گره های لنفاوی زیر جلدی اغلب به صورت کوچک، زیر پوست احساس می شود و همچنین گاهی اوقات آنها در معرض درد هستند.

دکتر اطراف گردن را برای نشانه های گره های لنفاوی بزرگ و همچنین زیر بازو ی شما را معاینه میکند.

تشخیص گره های لنفاوی زیر بغل

یک سوم از زنان که گره های لنفاوی را  در یک معاینه فیزیکی احساس کنند، بعد از آزمایش بیشتر متوجه گره های لنفاوی سرطانی می شوند. در نتیجه، معمولا بعد از امتحان اولیه فیزیکی، آزمایش های بیشتری انجام می شود.

ارتباط سرطان سینه با  گره های لنفاوی زیر بغل

حدود ۷۵٪ لنف از سینه ها به گره های لنفاوی زیر بغل تخلیه می شود و آنها را در تشخیص سرطان سینه مهم می سازد.  پزشک معمولا بیمار را به  جراح ارجاع می دهد تا تشخیص گره لنفاوی زیر بغل را انجام دهد و ببیند آیا سلول های سرطانی در گره ها به دام افتاده اند یا خیر.اگر سلولهای سرطانی در گره ها پیدا شوند، خطر ابتلا به سرطان متاستاتیک را افزایش می دهد.

یکی دیگر از روش های تعیین گسترش سرطان سینه این است که بیوپسی آندوسکوپی حفره بینی زیر بغل را انجام دهید. این گره پس از آن  بررسی می شود. اگر سرطان وجود نداشته باشد، فرض بر این است که سرطان به گره های دیگر لنفاوی گسترش نیافته است.

امروزه بسیاری از خانمها مبتلا به سرطان سینه هستند.برای آگاهی بیشتر از درمان و علت سرطان سینه بر روی لینک کلیک کنید.

در CT scan یا MRI، لنفادنوپاتی زیر بغل را می توان به عنوان گره های جامد اندازه گیری کرد که بیش از ۱٫۵ سانتی متر طول دارد و بدون لایه چربی  گره های لنفاوی ممکن است تا ۳ سانتی متر طبیعی باشند البته اگر عمدتا از چربی تشکیل شوند.

گره های بدخیمی در سیستم دستگاه گوارش مثل سرطان معده ممکن است به گره لنفاوی زیر بغل چپ متصل شود که به نام “گره ایرلندی” نامیده می شود.

 


پردیس صلواتی
من پردیس صلواتی دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع در دانشگاه تهران هستم. تخصص‌ها و سوابق کاری من در زمینه‌های "تولید محتوا، ترجمه ، عکاسی، طراحی گرافیک، سئو سایت، مدیریت شبکه های اجتماعی و تبیلغات آنلاین" است. من همیشه تلاش می‌کنم تا به مسائل جهان اطرافم خلاقانه نگاه کنم و به دنبال کسب تجربه های جدید و ماجراجویانه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *