injazanoonas | اینجا زنونس

علل، تشخیص و درمان خونریزی پس از یائسگی

علل، تشخیص و درمان خونریزی پس از یائسگی

یائسگی -0

علل، تشخیص و درمان خونریزی پس از یائسگی مطلبی است که ما در اینجا زنونس آن را مورد بررسی قرار دادیم تا به تمام سوالاتی که درباره خونریزی بعد از یائسگی به ذهن شما می رسد پاسخ داده شود.

خونریزی پس از یائسگی: علل اصلی

شرایط بسیاری وجود دارد که می تواند باعث خونریزی پس از یائسگی شود. شایع ترین علل خونریزی پس از یائسگی عبارتند از :

هیپرپلازی آندومتر

این وضعیت مخالف آتروفی اندومتر است. هنگامی که میزان استروژن شما بیش از حد بالا است و پروژسترون شما خیلی کم است، این امر می تواند ناشی از درمان جایگزینی هورمون باشد. آندومتر ضخیم بیشتر مستعد خونریزی است؛ اگر بدون درمان باقی بماند، سلول های اندومتری می توانند غیر طبیعی رشد کنند و منجر به سرطان شود. با این حال، تشخیص زودهنگام در جلوگیری از سرطان آندومتر بسیار موثر است.

آتروفی واژن

همانطور که سطح استروژن شما کاهش می یابد، بافت ها در مهبل (واژن) شما تغییر می کنند و شکننده، نازک، خشک و ملتهب می شوند. این امر می تواند باعث بروز اختلالات دردناک، علائم ادراری، تخلیه و خونریزی یا پوسیدگی قهوه ای شود.

سرطان

خونریزی واژینال پس از یائسگی یکی از اولین علائم انواع خاصی از سرطان است. شایع ترین انواع سرطان زنان عبارتند از سرطان آندومتر و رحم؛ با این حال، سرطان گردن رحم و واژن نیز بر بسیاری از زنان تأثیر می گذارد.

اگر چه پس از یائسگی لکه بینی یا خونریزی علائم شایع سرطان است، اما تنها ۹ درصد از زنانی که خونریزی پس از یائسگی را تجربه سرطان دارند.

تشخیص زودهنگام می تواند دنیای متفاوت را در درمان سرطان ایجاد کند. بنابراین اگر بعد از یائسگی خونریزی داشته باشید، به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

روش های به تعویق انداختن یائسگی

خونریزی

خونریزی پس از یائسگی: نحوه تشخیص

چندین آزمون و یا روش متفاوت وجود دارد که ممکن است پزشک شما برای تشخیص علت خونریزی پس از یائسگی توصیه کند.

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی باعث می شود تا پزشک شما از هر گونه رشد غیر طبیعی یا جدید داخل رحم شما که ممکن است باعث خونریزی شود، آگاه شود. سونوگرافی ترانس واژینال همچنین می تواند ضخامت اندومتری شما را تعیین کند. این روش با قرار دادن یک پروب سونوگرافی کوچک در داخل واژن انجام می شود. به یاد داشته باشید که اندومتری ضخیم به طور خودکار به این معنی نیست که شما سرطان آندومتر دارید.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپ لوله ای کوچک و انعطاف پذیر است که در انتهای آن نور قرار دارد. پزشک با استفاده از این دستگاه به داخل رحم نگاه می کند و تا هرگونه ضایعات یا رشد های غیر طبیعی را بررسی کند. پزشک شما همچنین ممکن است ابزارهای کوچک جراحی را در لوله هیستروسکوپ وارد کند تا پولیپ ها را از بین ببرد. این روش معمولا با بیهوشی انجام می شود.

بیوپسی آندومتر

اگر دکتر شما آندومتر را باعث خونریزی پس از یائسگی بداند، ممکن است بیوپسی آندومتر انجام دهد. دکتر از یک لوله نازک استفاده می کند تا مقدار کمی از بافت اندومتری را از رحم شما بگیرد. سپس این بافت را به یک آزمایشگاه پاتولوژی ارسال خواهد کرد تا حالت های غیرعادی در نمونه شما را بررسی کند.

سان هیستروسوگرافی

در طی این روش، پزشک شما حفره رحم را با محلول نمک پر می کند. این روش بی خطر و بدون درد است.

D & C (اتساع و کورتاژ)

در طی یک D & C، گردن رحم شما کمی باز خواهد شد. سپس، یک ابزار نازک برای برداشتن یا مکش کردن بافت از اندومتر شما استفاده می شود. این بافت برای تست های دیگر به آزمایشگاه ارسال می شود. این روش نیاز به نوعی بیهوشی دارد، اما معمولا به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود.

یائسگی

خونریزی پس از یائسگی: درمان

گزینه های درمان خونریزی پس از یائسگی تا حد زیادی بستگی به علایم شما دارد. استروژن درمانی می تواند برای درمان بیماری هایی مانند واژینال و آتروفی اندومتری استفاده شود. از سوی دیگر پروژسترون درمانی برای درمان هیپرپلازی آندومتر استفاده می شود.

پولیپ ها را می توان در طول هیستروسکوپی حذف کرد یا ممکن است نیاز به جراحی باشد. سرطان و موارد شدید هیپرپلازی اندومتر ممکن است به هیسترکتومی نیاز داشته باشند. اگر شما در حال ابتلا به بیماری سرطان هستید، دکتر شما چندین گزینه از جمله شیمی درمانی، پرتو درمانی و درمان های هورمونی را برای درمان به شما پیشنهاد می کند.

همانند بسیاری از شرایط دیگر، مهمترین گام در مورد خونریزی پس از یائسگی، تشخیص زودهنگام است. هنگامی که شما می دانید علت چیست، شما و دکتر شما قادر به بحث در مورد گزینه های درمان و تصمیم گیری در مورد بهترین روش برای درمان هستید.


سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *