اینجا زنونس

خصوصیات تیپ شخصیتی منضبط – داوری کننده


اینجا زنونس مطلبی را جهت آشنایی شما با خصوصیات تیپ شخصیتی منضبط – داوری کننده از سری مطالب MBTI برای شما آماده کرده است. تست شخصیت شناسی MBTI و همچنین تست مکمل آن یعنی تست شخصیت شناسی و رفتار شناسی DISC از آزمون های شخصیت شناسی معتبر در جهان هستند. از این دو در امور مهمی مانند استخدام، ازدواج و…  استفاده می شود.

همانطور که در مطالب پیشین گفتیم، تست شخصیت شناسی MBTI ، طبق جدول زیر، ابتدا متشکل از ۴ دسته معیار اصلی است که در هر دسته موارد در مقابل هم قرار گرفته و مقایسه می شوند. در این قسمت به بررسی خصوصیات تیپ شخصیتی منضبط – داوری کننده  از دسته ی چهارم می پردازیم.

درونگرا (I) برونگرا (E)
 شهودی (N) حسی (S)
 فکری (T)  احساسی (F)
 ملاحظه کار (P) منضبط (J)

ویژگی هایی که دسته ی چهارم به ما نشان می دهد در مورد سبک زندگی افراد است . اینکه که شخصی  دوست دارد در یک چارچوب قاعده مند زندگی کند و تصمیم بگیرد ( منضبط و داوری کننده ) یا اینکه تمایل دارد استقلال و انعطاف بالایی داشته باشد و ملاحظه کار باشد.


برای آشنایی بیشتر با تست MBTI  مطلب  تست شخصیت شناسی MBTI ما را از مجموعه مطالبروانشناسی مطالعه کنید.


خصوصیات تیپ شخصیتی منضبط – داوری کننده

 • این افراد در زندگی خود به دنبال نظم و قاعده ی مشخصی هستند و از آن تبعیت می کنند.
 • منضبط ها برنامه ریزی می‌کنند و به اجرای آن حساسند و دوست دارند همه ی کار ها طبق برنامه پیش بروند.

اهمیت به کار

 • اگر کاری خلاف برنامه ی آن ها پیش برود دچار استرس و تزلزل می شوند.
 • این افراد دوست دارند که همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشند به همین خاطر برای هر موردی چارچوب و قاعده خاصی قرار می دهند .
 • این  افراد  تمایل دارند بر اساس اطلاعات جامع و کاملی در اسرع وقت تصمیم گیری کنند . به  همین دلیل در مورد اینکه برای کاری تصمیم قطعی گرفته نشود و کارشان در هوا معلق باشد حس بدی پیدا می کنند.
 • آن ها اتفاقات زندگی را به شکل سیاه و سفید میبینند به این گونه که دوست دارند در مورد همه چیز نظر قطعی بدهند( یا نه یا آره).

یا نه یا آره

 • به کار اهمیت زیادی می دهند و کارنسبت به تفریح برای آن ها ارجحیت دارد. حاضرند از استراحت خود کم کنند تا کارشان را به اتمام برسانند. قابل ذکر است که محل کارشان دارای نظم و ترتیب ویژه ای است.
 • ارزش زیادی برای زمان قائلند.

با ارزش بودن زمان

 • اهداف خود را از پیش تعیین کرده وتا به آن نرسند رهایش نمی کنند. کار هایشان باید مشخص باشد و بدانند چه کاری باید انجام بدهند.

رسیدن به اهداف

 • انسان هایی مسئولیت پذیر هستند.

*****************

در آینده و پست های بعدی تست شخصیت شناسی MBTI  با ما همراه باشید.

اگر ویژگی های افراد منضبط – داوری کننده را در خود ندیدید یا اینکه می خواهید افراد منضبط – داوری کننده را هم بشناسید پیشنهاد می کنیم مطلب خصوصیات تیپ شخصیتی ملاحظه کار – ادراکی را از مجموعه مطالب روانشناسی در وبسایت اینجا زنونس مطالعه کنید.

مطالب مرتبط 

اگر مایلید با دسته های دیگر تست شخصیت شناسی MBTI آشنا شوید مطالب زیر را مطالعه فرمایید.

آشنایی با اولین دسته ی تست MBTI :

آشنایی با دومین دسته ی تست MBTI :

آشنایی با سومین دسته ی تست MBTI :

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:


مطالب مشابه :

→ مطلب قبلی

مطلب بعدی ←

2 دیدگاه

 1. Avatar

  آزاده پیامی

  ممنون از مقاله جالبتون

دیدگاهتان را بنویسید