injazanoonas | اینجا زنونس

خصوصیات دوست خوب و واقعی

خصوصیات دوست خوب و واقعی

خصوصیات دوست خوب و واقعی

سایت اینجا زنونس قصد دارد در این مطلب به ذکر یک سری از خصوصیات دوست خوب و واقعی بپردازد. با خواندن این مطلب در بخش روانشناسی ما را همراهی کنید.

همه ما ممکن است در زندگیمان با افراد زیادی آشنا و دوست شده باشیم ولی فقط تعدادی از آن ها هستند که می توانند نقش یک دوست واقعی را برایتان ایفا کنند. در این مطلب به خصوصیاتی که یک دوست خوب می تواند داشته باشد اشاره شده است. با خواندن آن می تواند دوستان واقعیتان را تشخیص دهید.

در هر شرایطی در کنار شماست

در زمان سختی، یک دوست واقعی هرگز فکرش را هم نمی‌کند که شما را در تاریکی‌ها تنها بگذارد. بلکه هر‌طور بتواند کمک‌تان می‌کند، و دوباره شما را به روشنایی برمی‌گرداند. دوستان جعلی پشت‌تان را خالی می‌کنند، چون فقط وقتی می‌خواهند با شما باشند که اوضاع‌تان بر وفق مراد است، و احساس می‌کنند کمک کردن به شما برای‌شان بار سنگینی است.

شما را با همه ی ایراد هایتان می پذیرد

آن‌ها نمی‌خواهند شما را تغییر دهند؛ همه‌چیز شما را، از عادت‌های عجیب و ایرادها تا بهترین ویژگی‌های شخصیتی‌تان، با آغوش باز می‌پذیرند. معنی‌اش این نیست که هرچیزی را که بگویید دوست دارند یا قبول می‌کنند، اما نکوهش‌تان نمی‌کنند یا حتی سعی نمی‌کنند شخصیت‌تان را تغییر دهند.

در واقع، یک دوست واقعی که به شما اهمیت می‌دهد می‌تواند این نکات را نادیده بگیرد چراکه می‌داند شخصیت شما چیزی فراتر از اینهاست. آنها خود واقعی شما را دوست دارند و می‌توانند شما را همانطور که هستید با همهٔ کم و کاستی‌هایتان بپذیرند.

با او راحت هستید و می توانید خیلی از راز هایتان را به او بگویید

آن‌ها خصوصی‌ترین رازهای‌تان، سرکش‌ترین رویای‌تان، عادت‌های عجیب منحصر به‌فردتان را می‌دانند. این چیزهایی است که فقط با کسانی درمیان می‌گذارید که کنارشان بیش‌ترین احساس راحتی را دارید. آنها همه‌ی جزییات را درمورد عشق زندگی‌تان، بهترین خاطره‌ی کودکی‌تان، و همه‌ی مسائل ناراحت‌کننده می‌دانند که با هیچ‌کس دیگر درمیان نمی‌گذارید. آنها می‌خواهند عمق وجودتان را، نه فقط پوسته‌ی ظاهری‌تان را بشناسند.

به دیگر روابط دوستیتان حسادت نمی کند

دوستان واقعی به اندازه‌ی کافی از دوستی‌تان مطمئن هستند که نیازی به حسادت و کنترل زندگی شما ندارند. آنها شما را آزاد می‌گذارند تا دوستی ها و فعالیت‌های دیگری را در زندگی‌تان پی‌بگیرید، زیرا می‌دانند رابطه‌ی دوستی تان مثل کوه محکم است. آنها درک می‌کنند مجبور نیستید ۷ روز هفته، ۲۴ ساعت با آنها باشید تا دوستی تان را مستحکم کنید.

به عقایدتان احترام می‌گذارد

شاید شما هم دوستانی داشته باشید که بخواهند افکار و عقایدشان را به شما تحمیل کنند و وقتی شما با آنها موافقت نکرده و هم نظر نباشید آنها عصبانی می‌شوند و شروع به انتقاد می‌کنند. یک دوست واقعی برای حفظ رابطه پذیرای اختلافات و نظرات می‌باشد. او به شما گوش می‌دهد و با احترام جواب‌تان را می‌دهد و قضاوت شخصی هم نمی‌کند.

اگر اشتباهی کردید، می‌بخشد و فراموش می‌کند

تقریبا برای همه ما پیش آمده که گاهی از روی بی فکری حرفی بزنیم یا رفتار خاصی انجام بدهیم که دوستمان را بیازارد. بعضی از دوستان هستند که حتی بعد از عذرخواهی کردن هم ماجرا را ول نمی‌کنند؛ آنها گاه و بیگاه موضوع را پیش می‌کنند و از آن به عنوان سلاحی برای آزرده خاطر کردن شما استفاده می‌کنند.

یک دوست واقعی سریع عذرخواهی شما را می‌پذیرد و بدون اینکه به شما احساس گناه و شرمندگی بدهد از خطای شما می‌گذرد. یک دوست واقعی دوست دارد که رابطه را ترمیم کند، مخصوصا زمانی که از ته قلب عذرخواهی می‌کنید.

از موفقیت های شما خوشحال می شود و تبریک می گوید

دوستان جعلی هنگام موفقیت‌های هیجان‌انگیز و جدید شما در زندگی‌تان، احساس حسادت و حقارت می‌کنند، اما دوستان واقعی موفقیت‌های‌تان را با شما جشن می‌گیرند. برای این‌که بفهمید دوستان حقیقی‌تان چه کسانی هستند، کافی است دقت کنید هنگامی که در زندگی‌تان به درجات بالا می‌رسید چه‌کسانی هم‌چنان با شما هستند. بعضی آدم‌ها سعی می‌کنند شما را پایین بیاورند، اما دوستان واقعی زندگی‌تان برای‌تان خوشحال خواهندبود.

به شنیدن حرف هایتان علاقه نشان می دهند

بعضی از دوستان هستند که نسبت به مود و وضع و حال شما بی اهمیت هستند، مثلا اگر راجع به چیزی که شما را اذیت می‌کند صحبت کنید یک جوری بحث را به مشکلات خودشان می‌کشانند یا اصلا بحث را عوض می‌کنند. در واقع بنظر می‌رسد که نه با شما حس همدردی دارند و نه اصلا شما را درک می‌کنند.

یک دوست واقعی دوست دارد که فراتر از یک گفت و گوی سطحی و بی معنا داشته باشید. آنها برایتان وقت می‌گذارند تا به حرف‌هایتان با دقت گوش کنند و بیشتر سر از زندگی‌تان در بیاورند. آنها به حال و اوضاع شما اهمیت می‌دهند و دوست دارند بهتان کمک کنند.

او نیز به طور مساوی برای در ارتباط بودن پا پیش می‌گذارد

لازم نیست هر وقت می‌خواهید دور هم جمع شوید با آنها تماس بگیرید یا پیام بفرستید؛ آنها هم برای دیدار با شما علاقه نشان می‌دهند، و اغلب برای دیدن‌تان با شما تماس می‌گیرند. احساس نمی‌کنید باید دنبال‌شان باشید تا در زندگی‌تان نگه‌شان دارید- آنها به اندازه‌ی شما برای دوستی تان تلاش می‌کنند، و برای دیدن‌تان وقت می‌گذارند. آنها فقط زمان‌هایی به راحتی در دسترس هستید سراغ‌تان را نمی‌گیرند؛ هرطور شده شما را پیدا می‌کنند، چون به عنوان یک دوست واقعا به شما اهمیت می‌دهند و شما را در زندگی‌شان می‌خواهند.

آنها شما را قضاوت نمی‌کنند

همهٔ ما یک سری تصمیمات احمقانه در زندگی گرفتیم و کارهای احمقانه‌ای انجام داده‌ایم؛ آخرین چیزی که در اینجور لحظات احتیاج داریم این است که کسی به ما بگوید« من که بهت گفتم اینجوری میشه» یا احمق بودنمان را یادمان بیاورد. یک دوست واقعی ما را در این لحظات یاری می‌کند، بدون اینکه خجالت بکشد یا بخواهد ما را قضاوت کند. آنها ما را در آغوش می‌گیرند، کمک می‌کنند که از پس مشکل بربیاییم و بعد از پشت سر گذاشتن مسئله همراه با ما به آن می‌خندند. دوستان واقعی ماهیت اصلی ما را می‌شناسند و ایمان دارند که ما دفعهٔ بعد بهتر عمل خواهیم کرد.

آنها وفادار و قابل اعتماد هستند

یک دوست واقعی وفادار و قابل اعتماد است و شما ایمان دارید که او هیچ وقت به اعتماد شما خیانت نمی‌کند، پشت سرتان حرف نمی‌زند و شما را جلوی دیگران ضایع نمی‌کند.


شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *