injazanoonas | اینجا زنونس

خصوصیات تیپ شخصیتی احساسی

خصوصیات تیپ شخصیتی احساسی

سایت اینجا زنونس مطلبی را درباره ی خصوصیات تیپ شخصیتی احساسی  مطابق با تست MBTI  برای  شما تهیه کرده است. MBTI  یک تست شخصیت شناسی معتبر در جهان می باشد و مکمل این تست ، تست شخصیت شناسی و رفتار شناسی DISC است که ازاین دو آزمون در کشورهای بزرگ برای استخدام افراد و کارهای مهم دیگر مثل روانشناسی ازدواج استفاده می شود.

همانطور که در مطالب قبل گفتیم تست MBTI  دارای ۴ دسته فاکتور اصلی مطابق جدول زیر است که در هر دسته دو حالت مقابل هم هستند و با هم مقایسه می شوند . در این مطلب ما به بررسی شخصیت احساسی از سومین دسته فاکتور ها  که در مقابل شخصیت فکری قرار می گیرد می پردازیم.

درونگرا (I) برونگرا (E)
 شهودی (N) حسی (S)
 فکری (T)  احساسی (F)
 ملاحظه کار (P) منضبط (J)

این فاکتور(سومین حالت) در رابطه با این مسئله است که افراد بر اساس چه معیاری تصمیم می گیرند و چگونه قضاوت می کنند و به نتیجه می رسند. بنابراین  این بعد می تواند هم بر زندگی ما هم بر زندگی اطرافیانمان تاثیر گذار باشد.

برای آشنایی بیشتر با تست MBTI  مطلب  تست شخصیت شناسی MBTI ما را از مجموعه مطالبروانشناسی مطالعه کنید.


اگر علاقه مند به آشنایی با اولین دسته ی تست MBTI هستید لطفا به مطالب خصوصیات تیپ شخصیتی برونگرا وهمینطور خصوصیات تیپ شخصیتی درونگرامراجعه کنید.


اگر علاقه مند به آشنایی با دومین دسته ی تست MBTI هستید لطفا به مطالب خصوصیات تیپ شخصیتی حسی وهمینطور خصوصیات تیپ شخصیتی شهودیراجعه کنید.

خصوصیات تیپ شخصیتی احساسی

  • بر خلاف فکری ها که قانون و مقررات حرف اول را برایشان میزند، افراد احساسی بیشتر به ارزش های شخصی، دوستی، محبت و رضایت شغلی اهمیت می‌دهند. تا جایی که در بعضی موارد افراطی ممکن قانون و هنجار های اجتماعی را زیر پا بگذارند حتی اگر بر خلاف ارزش های درونی خودشان باشد.

علاقه به دیگران

  • از دیگر چیز هایی که برای احساسی ها مهم تلقی می شود احساس افراد،کمک کردن و راضی نگه داشتن دیگران است و تا جایی که می توانند تلاش می کنند افراد را راضی نگه دارند که در برخی موارد ممکن است حتی به دروغ مصلحتی هم روی آورند.

در واقع آن ها نمی خواهند به عمد کسی را ناراحت، خجالت زده ویا احساساتش را جریحه دار کنند و این موضوع آن ها را وا می دارد که اغلب نیمی از حقیقت را بگویند یا به کلی از موضوعات ناخوشایند صرفه نظر کنند.

ارزش قائل بودن برای دیگران

به عنوان مثال اگر یک فرد احساسی را مدیر یا مسئول بخشی از شرکت در نظر بگیریم:

چون حس و ذهنیت افراد نسبت به خودش از اهداف و کارهای شرکت (و حتی خودش) مهمتر است،  او به سختی می تواند فردی اخراج کند حتی اگر بهره‌وری پایینی داشته باشد زیرا دلش به حال فرد می‌سوزد.

  • تجربه نشان می دهد که بیشتر احساسی ها جذب مشاغل خدماتی می شوند،می توانند یکی از بزرگترین نیازهای خود یعنی نیاز به کمک به دیگران را ارضا کنند.این نوعی میل ذاتی برای آن هاست که دیگران را درک کنند و عواطف و احساساتشان را بشناسند.
  • این نکته حائز اهمیت است که افراد احساسی بدلیل توجه بیشتر به عواطف و احساسات انسان ها دوست دارند که مهربانی و توجه بیشتری را نیز دریافت کنند. آن ها میل شدیدی به دوست داشته شدن دارند. از این جهت، امکان دارد برای جلب رضایت دیگران به کارهای زیادی دست  بزنند.از چیزهای ساده مانند مهربانی و کمک به دیگران گرفته تا کار های ناسالم.

شخصیت هایی حامی

افراد احساسی اغلب با دیگران همدردی می کنند و خود را در مشکلات مسائل آنان سهیم می دانند. این احساسی ها هستند که نقش شخصیت های حامی را در هر سازمان، شرکت و یا جامعه ای به عهده دارند.

به عموان مثال یکی از نمونه های بارز شخصیت های حامی بطور ساده همان کارمندی ست که باعث ایجاد حمایت عاطفی و کسب آرامش در همکارانش می شود.

گوش کردن به مشکلات دیگران و گاهی دادن اندرزهای خوب، خواه سایرین قدر این شخصیت های حامی را بدانند یا نه، این افراد را تبدیل به خدمت کنندگان بزرگی برای سازمان و جوامع می کنند.

همدردی

سوالاتی که برای احساسی ها در مواجهه با مسئله ای پیش می آید می تواند از این قبیل باشد:

– نسبت به این موضوع چه احساسی دارم؟

– این موضوع روی من و دیگران چه تاثیری دارد؟

– آیا این کار درستی هست یا نه ؟

– آیا با ارزش‌های من هماهنگی دارد یا مخالف است؟

به عبارت دیگر احساسی ها در اغلب موارد موقعیت ها را شخصی می کنند.


****************

در آینده و پست های بعدی تست شخصیت شناسی MBTI  با ما همراه باشید.

اگر ویژگی های افراد احساسی را در خود ندیدید یا اینکه می خواهید افراد فکری را هم بشناسید پیشنهاد می کنیم مطلب خصوصیات تیپ شخصیتی فکری را از مجموعه مطالب روانشناسی در وبسایت اینجا زنونس مطالعه کنید.


شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *