injazanoonas | اینجا زنونس

خصوصیات تیپ شخصیتی شهودی

خصوصیات تیپ شخصیتی شهودی

خصوصیات تیپ شخصیتی شهودی

سایت اینجا زنونس مطلبی در رابطه باخصوصیات تیپ شخصیتی شهودی با توجه به تست MBTI  برای  شما تهیه کرده است. MBTI  یک تست شخصیت شناسی معتبر در جهان می باشد و مکمل این تست ، تست شخصیت شناسی DISC است که از نتایج این دو در کشورهای بزرگ برای استخدام افراد و کارهای مهم دیگر استفاده میشود.

تست MBTI  دارای ۴ حالت مطابق جدول زیر است که در هر ردیف دو حالت مقابل هم هستند.

درونگرا (I) برونگرا (E)
 شهودی (N) حسی (S)
 فکری (T)  احساسی (F)
 ملاحظه کار (P) منضبط (J)

برای آشنایی بیشتر با تست MBTI  مطلب  تست شخصیت شناسی MBTI ما را از مجموعه مطالب روانشناسی مطالعه کنید.

در این قسمت ما به بیان یک سری از خصوصیات شخصیت شهودی می پردازیم تا در مطالب بعدی شما را با تفاوت تیپ شخصیتی شهودی و حسی آشنا کنیم.

مشخصات افرادی که تیپ شخصیتی شهودی دارند

اگرچه افراد شهودی نیز اطلاعات را از طریق حواس پنجگانه دریافت می کنند ولی بیشتر بر اساس حس ششم خود این کار را انجام می دهند ولی این وضوع الزاما به این معنی نیست که حس ششم قوی دارند. این افراد بیشتر توجه خود را بیشتر به الگو ها و معانی که می توان از عمق داده ها استخراج کرد می دهند.

فکر کردن به جای تجربه

افراد شهودی بیشتر از اینکه به صورت عملی و تجربه واقعی یاد بگیرند این کار را از طریق فکر کردن درباره ی موضوع انجام می دهند.

فکر کردن

آن ها بیشتر به اتفاقات و هر چیزی که در آینده می تواند وجود داشته باشد نسبت به گذشته ها بیشتر علاقه مندند و به آن فکر می کنند.افراد شهودی آنقدر نگاه به آینده دارند، که گاهی نیز برای تغییر دنیا برنامه ریزی می کنند تا اینکه تمایل داشته باشند در دنیای غیر ایده آل کنونی زندگی کنند.

بطور کلی آنها به جای تاکید بر آنچه هست، بر آنچه می تواند باشد تمرکز دارند…

خلاقیت و ایده های نو

شهودی ها بطور کلی انسان هایی خلاق تر هستند و می توانند امکانات تازه و گزینه های بدیل که به راحتی قابل درک و رویت نیست شکار کنند. آن ها از تخیلی بسیار قوی و پر بار برخوردارند.

خلاقیت

افراد شهودی در پیدا کردن ارتباطات بین ایده های به ظاهر مجزا خوب هستند. آنها مفاهیم را در کنار یکدیگر قرار می دهند، تا دیدگاه جدید و یا تفکر جدیدی نسبت به موضوع داشته باشند. از این رو عاشق ایده های جدید  و بسیار خلاق و نوآور هستند و بیشترین نقش را در دنیای کارآفرینی در جهان کسب و کار ایجاد می کنند. به همین دلیل آن ها ار می توان متفکر- برانگیزاننده نیز نامید.

ایده های نو

نحوه کار کردن و حل مسائل

آن ها علاقه دارند با نشانه ها یا تئوری های انتزاعی(مفاهیم مجرد) کارمی کنند، حتی اگر ندانند از این نشانه ها و مفاهیم چگونه استفاده خواهند کرد.آن ها رویدادها را بیشتر به این صورت به خاطر می آورند که مشابه چه چیزی بوده اند یا به چه شکلی بوده اند، تا اینکه بخواهند جزییات یا حقایق آنچه رخ داده است را به ذهن بسپارند.

شهودی ها بیشتر دنبال راه حل هایی هستند که چندان قابل اندازه گیری نبوده و بیشتر بر نظریات و مفاهیمی که جدید، امتحان نشده و ابتکاری هستند تاکید کرده اند.شاید به همین دلیل است که شهودی ها عموما لیبرال و آزادی خواه و حسی ها محافظ کار و سنتی تر هستند.

کلی نگری

افراد شهودی ابتدا تصویر بزرگ را می بینند و بعد از آن به سراغ جزییات می روند.اگر به دوران کودکی افراد شهودی نیز نگاه کنیم، می بینیم که آن ها از آن زمان جذب موضوعاتی تئوریک مانند فلسفه، روان شناسی، جامعه شناسی، و ادبیات می شوند؛ زیرا به امور کلی علاقه ی بیشتری دارند.

نحوه فکر کردن

شهودی ها، بر عکس افراد حسی به ندرت به صورت خطی فکر می کنند و غالبا در افکار خود با پرش های شهودی مواجه هستند.

ویژگی افراد شهودی

به طور خلاصه از موارد زیر می توان به عنوان ویژگی افراد شهودی نام برد:

  • به آینده فکر می کنند و در آینده زندگی می کنند
  • به مفاهیم و فلسفه علاقه دارند
  • دید کلی دارند
  • علم و تئوری گرا
  • تفکرات تازه و جدید
  • رویاپرداز

نقطه ضعف افراد شهودی

از خصایص شهودی ها این است که بیشترین لذت را از الهامات و خلاقیت های خود می برند و نقطه ی ضعف آنان نیز همین نکته است.چون پس از مدتی که مراحل خلاقه و یک کاری طی می شود، دچار خستگی و بی علاقگی می شوند و ترجیح می دهند به سراغ فعالیت جدیدی بروند که چالش های خلاقانه داشته باشد.برخی اوقات آنقدر به آینده و احتمالات آن فکر می کنم که از توجه به اینکه چطور می توان این احتمالات را به واقعیت تبدیل کرد، غفلت می کنم.

*****************

در آینده و پست های بعدی تست شخصیت شناسی MBTI  با ما همراه باشید.

اگر ویژگی های افراد شهودی را در خود ندیدید یا اینکه می خواهید افراد حسی را هم بشناسید پیشنهاد میکنیم مطلب خصوصیات تیپ شخصیتی حسی را از مجموعه مطالب روانشناسی در وبسایت اینجا زنونس مطالعه کنید.


شکیلا فتاحی
شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *