injazanoonas | اینجا زنونس

خصوصیات تیپ شخصیتی حسی

خصوصیات تیپ شخصیتی حسی

خصوصیات تیپ شخصیتی حسی

سایت اینجا زنونس مطلبی را جهت آشنایی شما با خصوصیات تیپ شخصیتی حسی  که بر اساس تست شخصیت شناسی MBTI است ،برای شما عزیزان تدوین کرده است. MBTI یکی از تست های شخصیت شناسی مطرح در سطح جهان می باشد و مکمل این تست ، تست شخصیت شناسی یا رفتار شناسی DISC است که از این دو آزمون در کار های بسیار مهمی مانند استخدام افراد و تیم سازی در کشور های رده اول جهان استفاده می شود.

طبق جدول زیر تست MBTI دارای چهار دسته معیار کلی است که در هر دسته دو به دو در مقابل هم قرار دارند و مقایسه می شوند.در این قسمت به بررسی دسته دوم می پردازیم.

درونگرا (I) برونگرا (E)
 شهودی (N) حسی (S)
 فکری (T)  احساسی (F)
 ملاحظه کار (P) منضبط (J)

این بعد (دسته دوم) درباره ی چگونگی و مکانیسم ترجیحی و الویت  اشخاص در نوع اطلاعاتی است دریافت می کنند  و اینکه به کدام نوع  اعتماد بیشتری دارند.این بعد شخصیت شناسی  می تواند بسیار حائز اهمیت باشد زیرا تصمیمات ما انسان ها  بر پایه اطلاعات ماست که شکل می گیرد  و این ترجیح جهان بینی ما را مشخص می کند.

برای آشنایی بیشتر با تست MBTI  مطلب تست شخصیت شناسی MBTI ما را از مجموعه مطالبروانشناسی مطالعه کنید.

اگر علاقه مند به آشنایی با اولین دسته ی تست MBTI هستید لطفا به مطالب خصوصیات تیپ شخصیتی برونگرا وهمینطور خصوصیات تیپ شخصیتی درونگرا مراجعه کنید


افراد حسی

برخی افراد اطلاعات را در وهله ی اول  از طریق توجه به واقعیات فیزیکی و حواس پنج گانه  مثل دیدن، شنیدن، بوییدن، چشیدن و لمس کردن چیزی بدست بیاورند. این گونه است که این اشخاص را حسی تلقی می کنیم.

دریافت اطلاعات بر پایه ی حواس پنجگانه

این افراد اغلب با چیزی درگیرند که اکنون،حقیقی و موجود است به این معنی که:

  • چیز ها را همان گونه که هست می بینند.
  • بیشتر به آن چیزی که هم اکنون در زنگی  در جریان است و زمان حال توجه دارند تا اینکه بخواهند برای تغییر این دنیا برنامه ریزی کنند.

واقیعت و حقیقی

ارزش زیادی برای اطلاعات قائلند

این افراد قبل از هرگونه تصمیم گیری، در جستجوی هرچه بیشتر اطلاعات هستند. آن ها از هرچیزی که پیرامونشان می گذرد آگاه هستند و آن را مو به مو جذب می کنند، تا به عنوان سکویی برای برداشتن گام بعدی استفاده کنند.

 آمار و ارقام را به خوبی درک می کنند

آن ها توانایی خوبی در به خاطر سپردن حجم زیادی از آمار و ارقام و به یادآوردن نکات و جزئیات ریز دارند. می توان  نشانه های این گونه از تفکر را حتی در دوران کودکی افراد نیز مشاهده کرد؛ مثلا یک کودک حسی آمار و اطلاعات مربوط به شخصیت مورد علاقه اش (مثلا یک بازیکن فوتبال)  را به صورت جز به جز حفظ می کند و می تواند آنها را با دقتی فوق العاده فهرست کند.

آمار و ارقام

 توجه و اهمیت زیادی به دانش و تجربه ی خود و دیگران می دهند

از نظر آنها، گذشته همچون پایگاه داده ای است که در آن  آموخته ها و حکمت های زیادی نهفته است که می توان آن ها را استخراج نمود. پس حسی ها معمولا به شواهد تجربی زیادی نیازمندند تا متقاعد شوند که رویکرد یا هدفی تا چه حد قابل دسترس است و دقیقا به همین خاطر بسیار نادر است که از فردی حسی بشنوید که چیزی را بر حسب غریزه یا بصورت یک الهام دریافته باشد.

ترجیح بر حل مساله به صورت گام به گام

به صورتی که از یک مرحله به مرحله دیگر بروند، به همین دلیل ثابت قدم تر به نظر می رسند.

به شیوه خطی فکر می کنند

یعنی یک فکر بعد از فکر دیگر آنها نمی توانند در یک زمان، چند فکر را به صورت موازی پردازش کنند.

محافظ کارند

اگر افراد را بطور کلی به دو دسته ی محافظ کار  و آزادی خواه  تقسیم کنیم، بیشتر محافظه کاران افرادی حسی هستند.دلیل این امر این است آن ها به طور کلی عاشق امور آشنا و از قبل امتحان شده هستند واغلب از ایده ها، فرمول ها و چارچوب های فکری از قبل تعیین شده پیروی کرده  و بر اساس این رویکردها کارهایشان را انجام می دهند. ولی این بدین معنا نیست که آنها به ایده های جدید بی علاقه باشند. در واقع معیار علاقه مندی آنها به ایده های جدید این است که  آیا این ایده ها و افکار جدید در عمل مفید و عملی هستند یا خیر؟به همین دلیل است که نام دیگری که برای حسی ها وجود دارد، گیرنده-انجام دهنده است.

محافظ کار

افراد حسی علاقه دارند تا استفاده کاربردی از اشیا را تجربه کرده و وقتی نحوه استفاده آنها را ببنید، بهتر یاد می گیرند.


************

در آینده و پست های بعدی تست شخصیت شناسی MBTI  با ما همراه باشید.

اگر ویژگی های افراد حسی را در خود ندیدید یا اینکه می خواهید افراد شهودی را هم بشناسید پیشنهاد می کنیم مطلب خصوصیات تیپ شخصیتی شهودی  را از مجموعه مطالب روانشناسی در وبسایت اینجا زنونس مطالعه کنید.


شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *