injazanoonas | اینجا زنونس

روش های رنگ آمیزی تخم مرغ رنگی برای ایام عید

روش های رنگ آمیزی تخم مرغ رنگی برای ایام عید

روش های رنگ آمیزی تخم مرغ رنگی برای ایام عید

تخم مرغ رنگی از دیر باز در سفره ی هفت سین ما ایرانی ها در ایام نوروز جای داشته است. تخم مرغ رنگی سبب رنگین شدن و جلای سفره ی هفت سین می شود. با توجه به نزدیکی ایام عید نوروز در این مقاله ی اینجا زنونس می خواهیم روش های رنگ آمیزی تخم مرغ رنگی برای ایام عید را به شما عزیزان معرفی کنیم.

 

روش های رنگ آمیزی تخم مرغ رنگی برای ایام عید

 

پوست پیاز

شاید یکی از قدیمی ترین و ساده ترین راه های رنگی کردن تخم مرغ های عید پوست پیاز باشد. برای این کار کافی است لایه خشک، نازک و بیرونیِ پیاز را از آن جدا کنید، با قیچی به تکه های ریز تقسیم کنید.سطح تخم مرغ را با آب مرطوب کنید و تخم مرغ را در پوسته های پیاز، بغلتانید.

تخم مرغ را در پارچه توری بگذارید و آن را جوری گره بزنید، که به تخم مرغ بچسبد. سپس تخم مرغ را در آب بجوشانید.برای رنگ کردن تخم مرغ رنگی، می توانید از رنگ های مایع استفاده کنید. یا اینکه خودتان رنگ اکرولیک را در آب و سرکه حل کنید و از آن استفاده کنید. رنگ های مختلف را روی سطح پارچه توری بچکانید و با هم ترکیب کنید. بعد از خشک شدن رنگ ها، تخم مرغ را از پارچه توری در بیاورید و پوست های پیاز را از آن جدا کنید.

!!! دقت کنید !!!

برای اینکه از زیبایی تخم مرغ رنگی مدت بیشتری لذت برد بدون اینکه فاسد شود و بو بگیرند، آن ها را نمی پزیم، بلکه خالی شان می کنیم. خالی کردنشان یک مقدار پر زحمت است اما به نتیجه اش می ارزد.

تخم مرغ ها را در ظرفی می گذاریم و به نسبت هر یک لیتر آب یک قاشق سرکه اضافه می کنیم و می گذاریم نیم ساعت توی آب بمانند، بعد آن ها را با آب گرم می شوییم. تخم مرغ رنگی آماده است .

تخم مرغ های کهکشانی

برای این کار به رنگ اکرلیک سیاه و سفید، رنگ های دیگر مثل بنفش، آبی، زرد، نقره ای و طلایی و یک تکه ابر و یک قلم مو یامسواک نیاز دارید.

ابتدا تخم مرغ ها را کاملا سیاه کنید.( بهتر است دو دست رنگ بزنید.)

سپس هر رنگی که دارید با سیاه مخلوط کنید و آن را با ابر و به صورت غیر یکدست روی تخم مرغ ها بزنید.

در مرحله آخر رنگ کردن تخم مرغ هم با قلم مو یا مسواک رنگ سفید و طلایی و نقره ای را روی کل سطح بپاشید. بین هر مرحله صبر کنید تا رنگ ها کاملا خشک شوند.

سرکه و رنگ خوراکی

برای این کار به وسایل زیادی نیاز نداری کافی است تخم مرغ ها را بپزید و بگذارید خنک شوند بعد ¾ فنجان های چینی یا پلاستیکی را از آب جوش پر کنید. سعی کنید سر فنجان ها خالی باشد تا موقع گذاشتن تخم مرغ ها، آب به بیرون نریزد. یک و نیم قاشق غذاخوری سرکه سفید به آب اضافه کنید. سرکه باعث می شود تخم مرغ بهتر رنگ بگیرد.یک یا دو قطره از رنگ های خوراکی را به فنجان ها اضافه کنید. هر چه تعداد قطره ها بیش تر باشد، تخم مرغ ها تیره تر و اگر کم تر باشد،تخم مرغ های روشن تری خواهید داشت.بگذارید تخم مرغ ها چند دقیقه داخل آب داغ باقی بمانند. برای رنگ زرد زمان بیش تری اختصاص دهید.برای طراحی بیش تر تخم مرغ رنگی از مداد شمعی استفاده کنید.

نقاشی

با ماژیک ضدآب طرح مورد نظر را روی تخم مرغ نقاشی و بعد طبق میل و سلیقه با آبرنگ یا ماژیک رنگ آمیزی کنید. رنگ که خشک شد از فاصله ۲۰ سانتیمتر اسپری لاک مو را روی تخم مرغ رنگی بپاشید.

راه دیگری هم می توانید امتحان کتید که وقت و حوصله کمتری نیاز دارد. اول تخم مرغ ها را با رنگ مخصوص کاملاً یکدست رنگ آمیزی کنید. حالا داخل یک بشقاب ماسه یا اکلیل بریزید. با چسب مایع روی تخم مرغ نقطه یا خط بکشید و تخم مرغ را توی ماسه یا اکلیل بغلتانید. در آخر اسپری لاک مو روی تخم مرغ رنگی بپاشید.


اینجا زنونس
اینجا زنونس مجله ای علمی خبری در حوزه بانوان است که در زمینه های پزشکی زنان، مادران، آشپزی، خانه داری، سرگرمی، چهره ها، ورزش وتناسب اندام، خودآرایی و روانشناسی فعالیت دارد. امیدواریم مقالات ما برایتان کارآمد و مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *