injazanoonas | اینجا زنونس

کورتاژ

کورتاژ

curettage

با ما همراه باشید با مقاله ی کورتاژ از مجموعه مقالات پزشکی زنان.

حتما نام کورتاژ را شنیده اید ولی با جزییات آن و عوارض و مراقبت ها ی آن آشنا نیستید. در این مقاله ی اینجا زنونس می خواهیم عمل کورتاژ را به همراه جزییات آن شرح دهیم.

 

عمل کورتاژ (D&C)

این عمل برای گشاد کردن دهانه رحم است که در آن از وسیله ای خاص برای تراشیدن پوشش رحم استفاده می شود. این عمل جراحی کوتاه مدت است.

کورتاژ معمولا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد، اما ممکن است تا ۵ ساعت نیز در مطب یا بیمارستان بمانید.

پیش از عمل کورتاژ، باید فرم رضایت نامه را امضا کنید و در خصوص سابقه پزشکی و موارد زیر به پزشک اطلاع دهید.

بارداری

اختلالات خونریزی

مصرف داروی رقیق کننده ی خون

حساسیت به دارو یا لاتکس

 

علل عمل کورتاژ

خونریزی غیر طبیعی رحم

کورتاژ برای درمان خونریزی غیر طبیعی رحم استفاده می شود.  در این عمل نمونه ای از بافت رحم برای بررسی سلول های غیر طبیعی زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.کورتاژ به تشخیص یا درمان بیماری های رشد مانند پولیپ، عدم تعادل هورمونی یا سرطان رحم کمک می کند.

سقط جنین

برای خروج بافت های جفت از رحم در طول سقط و یا پس از سقط جنین استفاده می شود. کورتاژ برای جلوگیری از خونریزی شدید وپیشگیری از عفونت استفاده می شود.

 

شرح کامل عمل کورتاژ

پیش از کورتاژ

باید لباس مخصوص بیمارستان بپوشید، و مثانه ی خود را خالی کنید.

در طول کورتاژ

در طول کورتاژ، به پشت دراز می کشید و پاها را بر روی رکابی مشابه آزمایش لگن قرار می دهید. سپس دکتر یک اسپکولوم را به داخل واژن وارد می کند و دهانه رحم را با گیره می گیرد.

اگرچه کورتاژ شامل سوزن یا برش نیست، اما پزشک دهانه رحم را با یک محلول ضد عفونی پاک می کند.

کورتاژ شامل دو مرحله اصلی است:

مرحله اول (گشاد کردن دهانه ی رحم)

شامل باز کردن دهانه قسمت پایین رحم (دهانه رحم) به منظور وارد کردن ابزار. پزشک ممکن است قبل از شروع یک لوله نازک (لامیناریا) وارد دهانه کند و یا قبل از انجام این عمل از دارو استفاده کند تا دهانه رحم را نرم کند و باعث باز شدن آن شود.

مرحله دوم (برش پوشش رحم)

کورتاژ شامل برش پوشش رحم و برداشتن محتویات رحم با ابزار قاشق شکل (یک کورت) است. دکتر همچنین ممکن است از یک کانول برای مکش هر ماده باقی مانده از رحم استفاده کند. این کار باعث گرفتگی عضلات می شود. نمونه بافت سپس برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

گاهی اوقات جراحی های دیگر همراه با کورتاژ انجام می شود. به عنوان مثال، پزشک ممکن است یک دستگاه باریک برای مشاهده داخل رحم وارد کند.

 

کورتاژ

 

انواع بیهوشی ها برای انجام عمل کورتاژ

بیهوشی نخاعی

در این بیهوشی که اپیدورال یا منطقه ای نیز گفته می شود ، از کمر به پایین را حس نخواهید کرد.

بیهوشی عمومی

در این بیهوشی در طول انجام عمل بیدار نخواهید شد.

بیهوشی موضعی

در این بیهوشی بیدار خواهید بود و اطراف دهانه رحم بی حس خواهد بود.

 

عوارض انجام کورتاژ

عوارض شایع کورتاژ

خطرات مرتبط با بیهوشی مانند واکنش نامطلوب به دارو و مشکلات تنفسی

عفونت در رحم یا سایر اندام های لگن

لکه بینی یا خونریزی خفیف

خونریزی شدید یا طولانی یا لخته شدن خون

گرفتگی

سوراخ شدن رحم

شکستن یا تضعیف دهانه رحم

ترشحات بدبود از مهبل (واژن)

حساس شدن شکم

تب

درد

عوارض نادر کورتاژ

زخم رحم یا زخم دهانه ی رحم یا بافت زخم (چسبندگی) ممکن است در داخل رحم ایجاد شود. این بیماری باعث ناباروری و تغییر در جریان قاعدگی می شود. جراحی می تواند این مشکل را برطرف کند، بنابراین حتما هر تغییر غیر طبیعی قاعدگی را پس از کورتاژ گزارش دهید.

عوارض دیگری مانند گردن آسیب دهانه رحم و سوراخ شدن رحم یا مثانه و عروق خونی بسیار نادر است. اما در صورتی که علایم زیر را پس از کورتاژ داشتید، حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 

موارد دیگری که نیاز به عمل کورتاژ وجود دارد

کورتاژ اغلب به عنوان یک روش جانبی برای هیستروسکوپی استفاده می شود.

در موارد زیر نیز از کورتاژ برای درمان استفاده می کنند:

سرطان آندومتر

کورتاژ و هیستروسکوپی برای علائم بیمارهای خاص ایجاد شده در اثر سرطان رحم یا تغییرات پیش سرطان انجام می شود. البته، تشخیص سرطان در مراحل اولیه و قابل درمان آن بسیار مهم است.

کورتاژ در خونریزی نامنظم یا بیش از حد

خونریزی نامنظم شامل لکه بینی یا خونریزی بین دوره ها است. خونریزی با دوره های طولانی و سنگین و یا خونریزی پس از یائسگی می تواند نشانه مشکلات زیادی باشد. در کورتاژ پوشش رحم برداشته می شد و بافت آن زیر میکروسکوپ بررسی می شود. این عمل می تواند باعث ایجاد خونریزی غیرطبیعی شود. علل خونریزی نامنظم یا غیر طبیعی عبارتند از : سرطان آندومتر ،فیبرید ها و پولیپ ها،عفونت لگن و…

عفونت لگن

در صورت داشتن عفونت، این احتمال وجود دارد که ابزار جراحی عفونت و باکتری را از واژن و دهانه رحم به رحم منتقل کند. همچنین احتمال آسیب به بافت آلوده وجود دارد. به همین علت پزشک ممکن است تا زمان برطرف شدن عفونت به وسیله آنتی بیوتیک صبر کند.

فیبریدها و پولیپ ها

این شرایط بسیار رایج هستند. تومورهای فیبرینی به دلیل رشد غیر سرطانی سلول ها می باشد که در رحم ظاهر می شوند. بعضی حتی از دیوار رحم بر روی ساقه رشد می کنند. فیبریدها می توانند باعث درد مزمن و خونریزی شدید شوند. پولیپ ها، مانند فیبروئید، باعث رشد غیرسرطانی سلول ها می شوند و علت رایجی برای خونریزی نامنظم هستند. پولیپ ها و فیبروئید ها علائمی شبیه به سایر علل خونریزی شدید دارند.

اختلالات لخته شدن خون

پزشکان بر توانایی طبیعی بدن برای لخته شدن برای متوقف کردن خونریزی پس از کورتاژ توجه دارند. زنان با اختلالات خون مشخص معمولا این جراحی را انجام نمی دهند.

کورتاژ درمانی

کورتاژ اغلب به عنوان درمانی برای مشکلات شناخته شده استفاده می شود. یک حالت سقط جنین ناقص یا حتی زایمان کامل است، که در آن ، بافتی از جنین یا جفت در داخل رحم مانده باشد. اگر بافتی در رحم باقی مانده باشد خونریزی شدید اتفاق می افتد که می تواند باعث مرگ شود. پزشک در صورت موارد زیر از انجام کورتاژ اجتناب می کند مگر ضروری باشد:

مشکلات پزشکی جدی

برای مثال، در بیماری قلبی و ریه بیهوشی عمومی و بعضی اوقات موضعی می تواند خطرناک باشد.

 

مراقبت های پس از کورتاژ

پس از کورتاژ، یک پوشش جدید در رحم ایجاد خواهد شد. دوره قاعدگی بعدی ممکن است در زمان منظم رخ ندهد. ممکن است زود یا دیر شود.

پس از کورتاژ، باید به کمک فردی دیگر به خانه بروید. اگر از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، مدت زمان زیادی احساس خستگی می کنید و حالت تهوع و استفراغ دارید. شما می توانید پس از یک یا دو روز به فعالیت های منظم خود بازگردید. در عین حال، در خصوص محدودیت ها از پزشک خود بپرسید. همچنین ممکن است چند روز لکه بینی و گرفتگی عضلات داشته باشید. این حالت طبیعی است. ممکن است بخواهید از پد بهداشتی برای لکه بینی استفاده کنید و برای کاهش درد نیز می توانید مسکن مصرف کنید.

مقاله لکه بینی و راه های درمان آن را ببینید.

تا زمانی که دهانه رحم به اندازه طبیعی خود برسد، باکتری از واژن می تواند وارد رحم شود و باعث عفونت شود. در این زمان هیچ چیزی وارد مهبل نکنید. در خصوص زمان مناسب برای نزدیکی جنسی یا استفاده دوباره از تامپون از پزشک بپرسید.

احتمالا تغییری در زمان قاعدگی بعدی شما اتفاق می افتد. ممکن است قاعدگی زودتر یا دیرتر دیده شود. برای جلوگیری از ورود باکتری ها به رحم، در خصوص زمان مناسب برای استفاده از تامپون و رابطه جنسی با پزشک صحبت کنید.

طبق برنامه به ملاقات پزشک بروید. اگر بافتی برای بیوپسی فرستاده شده است، در خصوص زمان دریافت نتایج از دکتر بپرسید. نتایج معمولا ظرف چند روز در دسترس هستند.

اگر هر یک از موارد زیر را داشته باشید، باید با پزشک خود تماس بگیرید:

خونریزی شدید از مهبل (واژن)

تب

درد در ناحیه شکم

ترشحات بدبو از مهبل (واژن)

 

ضرورت کورتاژ برای سقط جنین؟

حدود ۵۰٪ از خانم هایی که سقط جنین دارند کورتاژ انجام نمی دهند. خانم ها می توانند در خصوص سقط جنین قبل از هفته دهم بارداری تمام مشکلات را به تنهایی حل کنند. پس از هفته دهم بارداری، سقط جنین به احتمال زیاد ناقص خواهد بود و نیاز به کورتاژ دارد. انتخاب استفاده از کورتاژ یا فرایند طبیعی انتخاب شخصی است که بهتر است پس از صحبت با پزشک تصمیم گیری انجام شود.

بعضی از خانم با سقط جنین در منزل راحت تر هستند. برخی معتقدند این مرحله قسمتی از فرآیند بهبود به حساب می آید. همچنین بسیاری از خانم هایی که سقط جنین دارند سابقه سوء تغذیه دارند و نمی خواهند عوارض ناشی از کورتاژ باعث مشکلات بعدی شود. برای اکثر سقط جنینهای سه ماهه اول، مدیریت انتظار یک گزینه مناسب است.

برای برخی از خانم ها عواقب عاطفی انتظار برای سقط جنین طبیعی، بیش از پیش غیر قابل پیش بینی است و به سختی می توانند آن را مدیریت کنند. بهبود برای آنها فقط با عمل کورتاژ امکان پذیر است. کورتاژ برای خانم هایی توصیه می شود که بعد از هفته ۱۰ تا ۱۲ بارداری سقط جنین یا بیماری داشته اند که نیاز به مراقبت های ویژه دارد.


اینجا زنونس
اینجا زنونس
اینجا زنونس مجله ای علمی خبری در حوزه بانوان است که در زمینه های پزشکی زنان، مادران، آشپزی، خانه داری، سرگرمی، چهره ها، ورزش وتناسب اندام، خودآرایی و روانشناسی فعالیت دارد. امیدواریم مقالات ما برایتان کارآمد و مفید باشد.

5 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

 • Avatar Mattiet گفت:

  Thank yo for your posts

 • Avatar سمانه گفت:

  مقاله خوب و کاربردی بود سپاس

 • Avatar آلبیا گفت:

  ممنون خیلی مقاله مفیدی بود.

 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *