بیشتر والدین به این مساله واقف هستند که دعوا مقابل چشمان فرزندان کار نادرست و ناشایستی می باشد. اما در اکثر مواقع والدین به این مساله توجهی نمی کنند .و جلوی فرزندان خود با یکدیگر جر و بحث می کنند. در زندگی زناشویی عوامل بسیاری وجود دارند. که باعث بروز اختلاف میان زوجین می شود.

مشاجره والدین و آسیب روانی فرزندان

۱-مشاجره والدین:

دعوای والدین باعث می شود تا فرزندان در برابر استرس بسیار ضعیف نشان دهند. و همین امر باعث می شود تا سلامت روانی آن ها تحت تاثیر قرار گیرد. طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان دعوای میان والدین که منجر به طلاق آن ها شود. باعث می شود تا فرزندان از مشکلات روانی رنج ببرند .و در خوشبختی آینده آن ها تاثیر منفی بگذارد.

۲-آسیب روانی فرزندان:

براساس تحقیقات، کودکانی که در معرض منازعات شدید، مداوم و طولانی مدت والدین خود قرار می‌گیرند.می‌توانند به افرادی  خشن بدل شوند. در مواقعی نیز تاثیر مشاجره والدین بر فرزند به صورت کاهش اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی بروز می‌کند. که در بعضی از کودکان می‌تواند حتی تبدیل به روحیه خودکشی شود. علاوه بر این، عملکرد تحصیلی کودک در نتیجه مشاجرات والدین آسیب می‌بیند .که همین امر بر پرورش مهارت‌های عاطفی و اجتماعی وی نیز اثر می‌گذارد.

دعوا در مقابل چشمان فرزند

دانشمندان معتقدند که کودکان در همه سنین تحت تاثیر نزاع‌های میان والدین قرار می‌گیرند. و روابط میان والدین یکی از قویترین تاثیرات را در بهداشت روانی طولانی مدت، خوشبختی و شانس زندگی کودکان در آینده دارد. .در طول زمان خوش بینی خود را در مورد جهان و توانایی‌های خود را برای به دست آوردن هماهنگی و عشق از دست می‌دهند.

دعوانکنید

بچه ها را آگاه سازید

وقتی که دعواها طولانی می‌شود. بچه‌ها به این فکر می‌افتند که پدر و مادرشان همدیگر را دوست ندارند. و شاید می‌خواهند از هم جدا شوند؛.در حالی که معمولا دعوای پدر و مادر این معنی را ندارد. بنابراین لازم است که بچه‌ها بدانند. که بزرگترها هم گاهی درست مثل خود بچه‌ها دعوا می‌کنند. و در موقع دعوا ممکن است که حرف‌هایی زده شود که واقعا منظور آنها نبوده است.

باید دوتایی با هم برای بچه ها توضیح دهید. که گاهی پدر و مادرها با هم مخالف هستند . در این زمان ممکن است. در خانه بحث و دلخوری یا شاید دعوا پیش بیاید. اما این دلیل نمی شود که یکدیگر را دوست نداشته باشند. به کودک بگویید که هردو چقدر دوستش دارید.

مشکلات را حل کنید

موضوعات روابط زناشویی نیاز به بحث و چالش دارند. صدایتان را پایین بیاورید و از مسیر درست به بحث و گفتگو بنشینید. حتی اگر شده به صورت ظاهری، سعی کنید وانمود کنید .که مشکل تان را حل کرده اید .یا این که جلوی بچه ها بگویید: خب بهتر است بحث را تمام کنیم . ما الان عصبانی هستیم بهتر است. بعدا راجع به این موضوع تصمیم بگیریم. نکته اصلی این است. که باید همه جروبحث ها را با یک نتیجه مثبت تمام کنید.

 خود را در موقعیت کودک قرار دهید.

این کار باعث می شود تا کمی از شدت عصبانیت تان یا نحوه بروز آن کم شود.

روش های کنترل خشم و عصبانیت را امتحان کنید.

تنها کسی که شما برآن تسلط دارید خودتان هستید. پس خودتان را کنترل کنید! با این کار هم از یک دعوا جلوگیری می کنید و هم به کودک تان این روش کنترل عصبانیت را یاد می دهید.

از هر روشی برای تخریب طرف مقابل استفاده نکنید.

به یاد داشته باشید. که این فریادها را بر سر پدر یا مادر کودکی می کشید که آنجا نشسته است. و شما را نگاه می کند.

در مقابل چشمان فرزندان خود دعوا نکنید

سعی کنید حداقل جلوی بچه ها این کار را انجام ندهید. حتی اگر شده به اتاق دیگری بروید. در این حالت ممکن است کودک همچنان صدای شما را بشنود .اما آن چهره های برافروخته و چشم های نامهربان را دیگر نخواهد دید.

برای فرزند خود دلیل دعوا را توضیح دهید

اگر می توانید .سعی کنید . با زبان ساده برای کودک شرح دهید  .که چرا با هم اختلاف دارید . و مشکل بین شما دو نفر چیست. سعی کنید طوری ماجرا را تعریف کنید . که کودک خود را علت به وجود آمدن آن دعوا نداند. سعی کنید جوری برخورد کنید  . که کودک مجبور به حمایت از یک طرف و مقابله با طرف دیگر نشود.

اشتباه بودن کار خود را برای کودک توضیح دهید

در پایان برای فرزندان خود توضیح دهید .که این کار شما کار بسیار اشتباه و غلطی بوده است .و حرف هایی که در عوا میان شما ردوبدل شده است .فقط از روی عصبانیت بوده و هیچ معنی و مفهوم خاصی نداشته است.

با همسرتان آشتی کنید.

سعی کنید تمام تلاش تان را برای آشتی با همسرتان و حل مشکلات تان با او را جلوی کودک و حتی با کمک او انجام دهید.

تاثیرات طولانی مدت

  1. الگوهای رفتاری ناسازگار در بچه ها زمانی شکل می گیرد. که می خواهند خود را با دعواها و مشاجرات پدر و مادر وفق دهند. آنها گریه می کنند. علائمی از ترس نشان می دهند. در دعوای والدین دخالت می کنند و فرار میکنند.
  2. بچه ها ممکن است حساس و مضطرب شوند. این خصوصیات رفتاری می تواند . تاثیر بسیار هنگفتی بر اعتماد به نفس، تصویر نفس و عزت نفس آنها داشته باشد. وقتی الگوهای احساسی منفی از زمان کودکی در آنها شکل گیرد. اصلاح و تغییر آنها بسیار دشوار شده و در زندگی آینده آنها خطرساز خواهد شد.
  3. اگر بچه ها بطور مداوم شاهد این دعواها باشند. به ویژه در محیط خانه، این رفتارها را تقلید کرده .و در بازی با دوستانشان و در موقعیت های دیگر همانها را اجرا می کنند. مدل سازی از رفتارهای والدین. پدیده ای رشدی است که اگر دعوا کانون آن باشد. تاثیراتی بسیار مخرب خواهد داشت.
  4. والدین اکثراً سعی می کنند .حرفها و مشاجراتشان را شب ها بعد از اینکه بچه ها به خواب رفتند انجام دهند. تا خطر شنیده شدن آنها توسط بچه ها و ناراحت شدن آنها کمتر شود. توصیه می شود که اگر والدین می توانند احساسات خود را کنترل کنند. بهتر است مخالفت ها و ناسازگاری های خود را به تعویق بیندازند. تا محیط و زمانی مناسب برای خالی کردن آنها پیدا کنند. بهتر است این مشاجرات در محلی به غیر از خانه انجام شود،.
  5. اما برای بسیاری از والدین دور نگه داشتن مشاجرات از خانه، غیرممکن است. خلق و خو به سرعت عوض می شود. و قبل از اینکه حتی خودتان هم متوجه شوید. دعوا را راه انداخته اید.

تاثیرات منفی دعوای والدین روی فرزندان

 

همواره پس از دعوا رفتار طبیعی از خودن نشان دهید و هرگز با هم قهر نکنید.

 

سپاسگذارم از همراهی شما….