injazanoonas | اینجا زنونس

هرچیزی که راجع به عمل بینی باید بدانید.

هرچیزی که راجع به عمل بینی باید بدانید.

هرچیزی که راجع به عمل بینی باید بدانید.

در این مطلب از اینجا زنونس پرداخته ایم هرچیزی که راجع به عمل بینی باید بدانید. رینوپلاستی یا عمل بینی عبارت است از جراحی تغییر شکل بینی. انگیزه‌ی انجام این جراحی می‌تواند تغییر ظاهر بینی یا بهبود تنفس باشد.با ما همراه باشید.

رینوپلاستی می‌تواند اندازه، شکل یا تناسبات بینی را تغییر بدهد. علاوه‌ بر زیبایی بعضی از مردم به‌خاطر رفع صدمات ناشی از سوانح، اصلاح نقایص مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفسی به انجام این جراحی روی می‌آورند.

خطرات و عوارض عمل بینی چیست؟

رینوپلاستی درست مثل هر جراحی دیگری می‌تواند با عوارضی همراه باشد. از عوارض رینوپلاستی می‌توان به خونریزی بینی، عفونت یا واکنش منفی نسبت به ماده‌ بیهوشی اشاره کرد. سایر خطرات احتمالی و عوارض جراحی بینی عبارت‌اند از:

خون دماغ شدن مکرر
تنفس سخت از راه بینی
بی‌حسی دائمی در داخل و اطراف بینی
احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیر یک دست در بینی
درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی
اثر زخم
سوراخ شدن تیغه‌ بینی.

ملاقات با جراح زیبایی بینی


ملاقات با جراح زیبایی بینی

قبل از تصمیم برای انجام جراحی بینی باید با جراح‌تان درمورد عوامل مختلفی که می‌توانند روی نتیجه‌ی کار تأثیر بگذارند و همچنین عوارض عمل بینی صحبت کنید. هر پزشکی روند کاری خودش را دارد، اما به‌طورکلی جلسه‌ی ملاقات با جراح برای انجام عمل بینی معمولا به‌شکل زیر است:

سوابق پزشکی‌ تان را توضیح دهید.

جراح حتما از شما درباره‌ی انگیزه و هدف‌تان از انجام این کار خواهد پرسید. همچنین باید به سوالاتی درباره‌ی سوابق پزشکی‌ تان جواب دهید. این سوالات احتمالا در مورد سابقه‌ی ابتلا به انسداد بینی، جراحی‌هایی که انجام داده‌اید یا داروهایی که مصرف می‌کنید، خواهند بود.

تحت معاینه‌ بالینی قرار می‌گیرید.

باید تحت معاینه‌ بالینی کامل قرار بگیرید. جراح آزمایش‌ هایی را که باید انجام دهید از جمله آزمایش خون برای‌ تان معلوم و همچنین پوست و داخل و بیرون بینی‌ تان را معاینه خواهد کرد. این معاینات بالینی به جراح کمک می‌کنند تا تغییراتی را که لازم دارید تشخیص دهد و نیز متوجه شود که باتوجه‌ به ویژگی‌هایی مثل ضخامت پوست یا استحکام غضروف بینی‌ تان چقدر می‌توانید بعد از عمل به نتیجه‌ ی دلخواه‌ تان برسید. به‌علاوه جراح با معاینات بالینی می‌تواند تأثیر عمل بینی روی تنفس‌ تان را هم بررسی کند.

مطالب مشابه :
نکات آرایشی مخصوص روی صحنه بودن

از زوایای مختلف بینی‌ تان عکس گرفته می‌شود.

ممکن است لازم باشد که در همان مطب از زوایای مختلف بینی‌تان عکس بگیرند. به‌این‌ترتیب جراح می‌تواند عکس‌ها را به‌ وسیله‌ ی نرم‌ افزارهای رایانه‌ ای دستکاری کند و نتیجه‌ی احتمالی عمل را نشان‌ تان دهد. این عکس‌ها برای مقایسه‌ ها و ارزیابی‌ های قبل و بعد از عمل نیز کاربرد خواهند داشت و اجازه می‌ دهند تا در مورد اهداف جراحی بینی با جراح‌ تان صحبت کنید.

باید انتظارات‌ تان را توضیح دهید.

باید با جراح‌تان در مورد انگیزه‌ ها و انتظارات‌ تان از عمل بینی و همچنین عوارض عمل بینی به‌ طور واضح صحبت کنید. جراح به شما توضیح خواهد داد که می‌توانید از عمل‌ تان چه انتظاراتی داشته باشید و کدام خواسته‌ هایتان شدنی نیستند. شاید برای‌ تان کمی سخت باشد که درمورد ظاهرتان راحت حرف بزنید، اما خیلی مهم است که خواسته‌ها و اهداف‌ تان را روشن به جراح‌ تان بگویید. شاید جراح‌ تان با شما درمورد جراحی بزرگ‌ کردن چانه صحبت کند، چرا که در برخی افراد چانه‌ ی کوچک باعث می‌شود بینی بزرگ‌ تر به‌نظر برسد. نه اینکه جراحی چانه در چنین مواردی الزامی باشد، اما گاهی می‌تواند نیم‌ رخ صورت را متعادل‌ تر کند. پس انتظارات‌ تان را خوب توضیح دهید تا جراح ببیند که از چه راهی می‌تواند کمک‌ تان کند.

وقتی رینوپلاستی انجام شد، چند روزِ اول بعد از بیهوشی شاید دچار افت حافظه، کندی واکنش یا اختلال قضاوت شوید. بنابراین حتما از کسی بخواهید تا چند روزی پیش‌ تان بماند و در انجام کارها کمک‌ تان کند. اگر هم قرار است جراحی سرپایی انجام دهید، باید کسی را همراه داشته باشید تا شما را به منزل برساند.

مراقبت‌های قبل و بعد

از دو هفته قبل از عمل و تا دو هفته پس از آن مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن توصیه نمی‌شود، زیرا این داروها احتمال خون‌ریزی را افزایش می‌دهند. البته در مورد تصمیمات دارویی باید صلاحدید جراح‌ تان را بپرسید. اگر سیگار می‌کشید، سیگارتان را هم کنار بگذارید. شاید برای‌ تان جالب باشد که بدانید سیگارکشیدن روند بهبودِ بعد از جراحی را کند می‌کند و موجب افزایش احتمال بروز عفونت و عوارض عمل بینی می‌شود.

مراقبت‌های قبل و بعد

چگونگی عمل بینی

رینوپلاستی از آن‌دسته جراحی‌ هایی است که در مورد همه‌ی افراد دارای مراحل دقیقا یکسانی نیست. به این معنی که هر عمل بینی در نوع خودش منحصربه‌ فرد است و براساس آناتومی و اهداف خاص همان فرد انجام می‌شود. رینوپلاستی می‌تواند به دو روش باز و بسته انجام شود. جراح برای اینکه بتواند اصلاحات لازم را روی استخوان و غضروف بینی‌ اعمال کند، بسته به روش و پیچیدگی جراحی، فرد باید تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرید.

بی‌حسی موضعی به‌همراه آرام بخش

استفاده از این نوع بیهوشی معمولا در جراحی‌های سرپایی ترجیح داده می‌شود و فقط قسمت مشخصی از بدن را بی‌ حس می‌کند. در این روش برای جلوگیری از احساس درد داروی بی‌ حسی به بافت‌ بینی تزریق می‌شود. داروی آرام‌ بخش را نیز با تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. به‌ این‌ ترتیب حالت بی‌ حالی و سستی پیدا می‌کنید، اما به خواب نمی‌ روید.

مطالب مشابه :
چگونه زیبا بیدار شویم ؟

بیهوشی عمومی

در این روش داروی بیهوشی را از طریق استنشاق یا تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. برای تزریق وریدی لوله‌ ی کوچکی در یکی از رگ‌های دست‌، گردن یا قفسه‌ سینه کار می‌گذارند. بیهوشی عمومی روی کل بدن تأثیر می‌گذارد و موجب ناهشیاری موقتی می‌شود. در این نوع بیهوشی به لوله‌ ی تنفسی نیز نیاز خواهید داشت.

مراقبت های پس از جراحی بینی

بعد از انجام عمل بینی باید در تخت استراحت کنید، آن هم در حالتی که سرتان بالاتر از قفسه‌ سینه قرار بگیرد تا خون‌ ریزی و ورم کمتر شود. شاید به‌ خاطر ورم یا اسپلینت‌ هایی که طی جراحی داخل بینی می‌گذارند احساس گرفتگی و پُری در بینی داشته باشید. در بیشتر موارد پانسمان‌ های داخلی باید یک تا هفت روز بعد از جراحی باقی بمانند. همچنین ممکن است که جراح‌ برای محافظت و حفظ شکل بینی برای‌ تان اسپلینت یا گچ بینی بگذارد که نوعی قالب پلاستیکی است و معمولا باید حدود یک هفته تحملش کنید.

مقداری خونریزی و تخلیه‌ ی مخاط و خون کهنه تا چند روز بعد از عمل یا پس از برداشتن پانسمان‌ ها طبیعی است. شاید جراح برای‌ تان در قسمت زیر بینی پد قطره‌ گیر بگذارد. این پد در واقع تکه‌ ای گاز پانسمان کوچک است که زیر بینی می‌ چسبانند تا تخلیه‌ ها را به خود جذب کند. باید این گاز را طبق دستور پزشک عوض کنید و نباید خیلی هم سفت به بینی‌ تان ببندید.

برای کاهش احتمال خونریزی و ورم و برای اینکه عوارض عمل بینی‌ تان کمتر باشد شاید جراح‌ تان صلاح ببینید که موارد زیر را در هفته‌ های بعد از عمل رعایت کنید:

از فعالیت‌ های شدید مثل ورزش های هوازی و دویدن و به‌ طور کلی جست‌ و خیز شدید خودداری کنید.
زمانی که روی بینی‌ تان پانسمان دارید، در وان حمام کنید و زیر دوش نایستید.
فین نکنید.
مواد غذایی پرفیبر مثل میوه و سبزیجات بخورید تا یبوست نگیرید، زیرا یبوست باعث می‌شود که زور بزنید و به محل جراحی فشار بیاورید.
از ابراز شدید احساسات با صورت مثل لبخند زدن یا خندیدن خودداری کنید.
دندان‌ هایتان را آرام مسواک بزنید تا لب بالایی‌ تان کمتر حرکت کند.

ضمنا نباید تا حداقل چهار هفته بعد از جراحی عینک آفتابی یا طبی روی بینی‌ تان بگذارید، چرا که عینک می‌تواند به بینی فشار وارد کند. درعوض می‌توانید از عینک‌ هایی استفاده کنید که روی پل بینی قرار نمی‌گیرند. یا حتی می‌توانید عینک‌ تان را با یک تکه چسب به پیشانی‌ بچسبانید. ممکن است دو تا سه هفته بعد از عمل بینی دچار ورم یا تغییر رنگ موقتی پلک شوید. اما ورم خود بینی کمی طول می‌کشد تا بخوابد. برای اینکه ورم‌ تان زودتر رفع شود، بهتر است سدیم مصرفی‌ تان را کاهش بدهید.

سوالات رایج در مورد عمل بینی

در این قسمت از اینجا زنونس به بررسی سوالاتی می پردازیم که به طور معمول ممکن است برایتان پیش بیاید.

سوالات رایج در مورد عمل بینی

آیا عمل بینی جراحی ساده‌ای است؟

خیر. جراحی بینی یکی از چالشی‌ ترین اعمال جراحی است، آن هم به چند دلیل. یکی به‌خاطر اینکه بینی حجم سه‌ بعدی پیچیده‌ ای دارد و در وسط صورت واقع است. تغییراتی که در جریان رینوپلاستی ایجاد می‌شوند، اغلب تغییراتی جزئی هستند، اما وقتی همه‌‌ ی این تغییرات کوچک باهم جمع می‌شوند، می‌ توانند تغییر قابل‌ توجهی در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کنند. ضمن اینکه در تغییرات ظریف جای کمی برای خطا وجود دارد. نکته‌ ی دیگر اینکه رینوپلاستی همیشه دارای مراحل یکسانی نیست، زیرا این جراحی بسته به نیازها و ویژگی‌های منحصربه‌ فرد هر بیمار انجام می‌شود.

رینوپلاستی و سپتوپلاستی چه تفاوتی دارند؟

رینوپلاستی به جراحی تغییر شکل بینی گفته می‌شود. ازآنجایی‌ که تنفس و شکل بینی به‌ هم مرتبط‌ اند، گاهی اوقات رینوپلاستی نه فقط به‌ منظور تغییر ظاهر بینی بلکه به‌خاطر تقویت تنفس از راه بینی انجام می‌شود. اما سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی یعنی صاف‌ کردن تیغه‌ ی داخلی بینی برای بهبود تنفس. تیغه‌ی داخلی بینی مسیر تنفسی را به دو قسمت راست و چپ تقسیم می‌کند. وقتی‌که این تیغه کج باشد، تنفس از راه بینی سخت می‌شود. سپتوپلاستی اغلب همراه با رینوپلاستی انجام می‌شود.

دوره‌ نقاهت عمل بینی چقدر طول می‌کشد؟

خودتان را آماده کنید تا یک هفته‌ای از محل کار و مدرسه یا هر مسئولیت دیگری که دارید مرخصی بگیرید. در طول هفته‌ی اول با گذشت هر روز، بهبودی بیشتری احساس خواهید کرد و تا زمانی که نوبت ویزیت هفته‌ی اول‌ تان برسد، به‌مقدار قابل‌ توجهی بهبود خواهید یافت.

بعد از عمل، مقداری ورم خواهید داشت و این ورم ماه‌های زیادی طول می‌کشد تا از بین برود و این مورد از رایج‌ترین عوارض عمل بینی است.

آیا عمل بینی خطر دارد؟

هیچ جراحی‌ای بی‌خطر نیست. خوشبختانه خطرات و عوارض عمل بینی کم است و عوارضش هم به‌ ندرت گریبان‌ گیر می‌شوند. اما حتما از جراح‌ تان درباره‌ی خطرات، عوارض عمل بینی و مزایای عمل بینی بپرسید و قبل از جراحی به جزئیات لازم آگاه شوید.

آیا جراحی بینی دردناک است؟

میزان درد نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد و یکی از عوارض عمل بینی است که می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد. اما رینوپلاستی برای بیشتر افراد آن‌ قدرها هم دردناک نیست. اغلب افراد میزان دردشان را در ویزیت بعد از عمل بین ۰ تا ۴ از ۱۰ ارزیابی می‌کنند.

آیا بینی را می‌بندند؟

ممکن است بسته به نوع عملی که داشته‌ اید، جراح برای‌ تان در داخل بینی اسپلینت‌ های سوراخ‌ دار کار بگذارد تا بتوانید نفس بکشید. شاید لازم باشد که این اسپلینت‌ ها را چند روزی نگه دارید، اما در ویزیت هفته‌ی اول، پزشک به‌راحتی آن را برمی‌دارد.


پردیس صلواتی
من پردیس صلواتی دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع در دانشگاه تهران هستم. تخصص‌ها و سوابق کاری من در زمینه‌های "تولید محتوا، ترجمه ، عکاسی، طراحی گرافیک، سئو سایت، مدیریت شبکه های اجتماعی و تبیلغات آنلاین" است. من همیشه تلاش می‌کنم تا به مسائل جهان اطرافم خلاقانه نگاه کنم و به دنبال کسب تجربه های جدید و ماجراجویانه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *