injazanoonas | اینجا زنونس

آشنایی با حلقه مهبلی

آشنایی با حلقه مهبلی

حلقه مهبلی

با ما در اینجا زنونس همراه باشید با مطلبی در مورد آشنایی با حلقه مهبلی یا همان حلقه واژنی برای پیشگیری از بارداری، در بخش پزشکی زنان.

حلقه مهبلی چیست ؟

حلقه مهبلی حلقه ای نازک، شفاف و انعطاف پذیر است که زنان می توانند برای جلوگیری از بارداری آن را داخل مهبل یا واژن قرار دهند.

نحوه استفاده از حلقه مهبلی

در پنج یا هفت روز اول قادعدگی، باید حلقه را در واژن قرار دهید. بعد از هشت روز، حلقه مهبلی اثر خود را در جلوگیری از بارداری نشان می دهد.

برای کاهش احتمال وقوع حاملگی بهتر است در هنگام مصرف حلقه مهبلی، بخصوص در هفته اول استفاده از آن، از کاندوم هم استفاده نمایید.

نحوه قرار دادن حلقه مهبلی

برای اولین بار ممکن است این کار دشوار و ناراحت کننده باشد. با این حال چون حلقه مهبلی یک روش سد کننده نیست، قرار دادن اشتباه آن نیز معمولا اشکالی ایجاد نمی کند.

شما می توانید بصورت نشسته ، ایستاده و یا خوابیده ، این حلقه مهبلی را در مهبل خودتان قرار دهید. ابتدا اطراف حلقه را فشار دهید و سپس آن را به آرامی در داخل مهبل قرار دهید.

حلقه را به اندازه کافی در داخل فرو کنید تا احساس راحتی نمایید و دیگر وجود حلقه را احساس نکنید.

نحوه بیرون آوردن حلقه مهبلی

حلقه مهبلی سه هفته در مهبل باقی می ماند. برای بیرون آوردن حلقه از داخل مهبل، انگشت خودتان را بصورت قلاب در آورید و حلقه را بیرون بکشید. در طی چند روز آینده خونریزی قاعدگی شروع خواهد شد.

هفت روز بعد می توانید یک حلقه جدید در داخل مهبل خود قرار دهید تا برای یک ماه آینده هم از اثر ضد بارداری آن استفاده نمایید.

نحوه عملکرد حلقه مهبلی

عملکرد حلقه مهبلی مانند سایر وسایل پیشگیری از بارداری است. این حلقه هورمون هایی را آزاد می کند. این هورمون ها همان مواد شیمیایی ساخته شده در بدن هستند که کنترل کار قسمت های مختلف بدن ما را بر عهده دارند.

هورمون های موجود در این حلقه استروژن و پروژسترون هستند یعنی همان هایی که در قرص های پیشگیری بارداری وجود دارند.

هورمون های موجود در حلقه های مهبلی مانع خروج تخمک از تخمدان می شوند یعنی هیچ تخمکی برای پیوستن به اسپرم وجود ندارد در نتیجه بارداری رخ نمی دهد. مخاط دهانه رحم را ضخیم تر می کند که این امر مانع رسیدن اسپرم به تخمک می شود.

حلقه مهبلی مناسب چه افرادی است ؟

حلقه مهبلی یک گزینه عالی برای زنانی است که به دلیل مشکلات دستگاه گوارش (استفراغ، اسهال) که باعث کاهش کارآیی قرص ها می شود، نمی توانند قرص ها را مصرف کنند.

این روش برای افرادی که نمی خواهند درمورد روش های پیشگیری از بارداری بطور روزانه نگران باشند مناسب است. شما فقط باید به خاطر بیاورید که ۲۱ روز پس از وارد شدن حلقه آن را از واژن در آورید و یک استراحت یک هفته ای به خودتان بدهید.

این روش پیشگیری از بارداری مناسب است زیرا یک زن می تواند به راحتی یک تامپون، حلقه را وارد واژن و یا خارج کند.

معمولا، شریک جنسی حلقه پیشگیری را احساس نمی کند، اما اگر ناراحتی وجود داشته باشد، می توان آن را به طور موقت حذف کرد. اثرات حلقه واژنی تا ۳ ساعت پس از خارج شدن حلقه حفظ می شود.

قابلیت اطمینان بودن

حلقه های مهبلی در صورت استفاده درست، مطمئن هستند.
در شرایط زیر، می توان به اطمینان حلقه مهبلی شک کرد :

  • استفاده از آنتی بیوتیک یا قرصهای ضد صرع.
  • اگر پس از هفت روز عدم استفاده از حلقه، فراموش کنید از حلقه جدیدی استفاده کنید یا فراموش کنید که حلقه مهبلی را تعویض کنید.
  • در صورتی که حلقه مهبلی بیرون بیاید و بعد از سه ساعت از حلقه دیگری استفاده نکرده باشید.

مدت استفاده از حلقه مهبلی

حلقه مهبلی را می توانید به مدت ۴ ماه پس از خرید از داروخانه استفاده کنید.


سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *