injazanoonas | اینجا زنونس

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی 1

یکی از شایعترین ترین بیماری های جنسی زگیل تناسلی است.با اینجا زنونس همراه باشید تا علت و درمان این بیماری را شناسایی و درمان کنید.

زگیل تناسلی

یکی از شایعترین بیماری های انتقال یابنده از طریق رابطه جنسی سالم یا رابطه مقعدی زگیل تناسلی است.که بوسیله ویروس HPV ایجاد می شود.  ویروس بیش از ۱۰۰ سروتایپ دارد که برخی از آنها عامل زگیل تناسلی و برخی عامل سرطان می باشند. زگیل تناسلی در زنان بیشتر از مردان بروز می کند. در زنان زگیل ناحیه وولو ، دیواره های داخلی واژن ، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و معقد ، کانال آنال و دهانه رحم را می تواند در گیر کند. در مردان در ناحیه تنه پنیس ( آلت تناسلی )- بیضه و مقعد بروز می کند. و نیز در هر دو جنس در صورتیکه رابطه جنسی دهانی داشته باشند در دهان و گلو بروز می کند.

علایم بیماری

۱- بروز برجستگی های کوچک گوشتی و یا خاکستری در ناحیه تناسلی شما.
۲- ضایعات گل کلمی شکل که از بهم پیوستن تعداد زیادی زگیل ایجاد می شود.
۳- احساس ناراحتی و خارش در ناحیه تناسلی.
۴- خونریزی حین نزدیکی.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما و یا پارتنرتان برجستگی یا وارت در ناحیه تناسلی پیدا کردید ، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

عامل زگیل تناسلی

عامل آن ویروس HPV است. بیش از ۴۰ نوع از HPV ها صرفاً منطقه تناسلی را تحت تاثیر قرار داده و ایجاد wart میکند. راه انتقال ارتباط جنسی می باشد.در بیشتر موارد سیستم ایمنی شما HPV را از بین می برد و شما هرگز علائم wart را پیدا نخواهید کرد.

عوامل خطر

عواملی که خطر ایجاد Wart را افزایش می دهند.
۱- داشتن رابطه جنسی بدون محافظ با افراد متعدد.
۲- ابتلا به یکی دیگر از انواع بیماریهای انتقال یابنده از طریق ارتباط جنسی ناشناخته.
۳- داشتن ارتباط جنسی با پارتنری که سابقه ارتباط جنسی نامشخص داشته است.
۴- شروع ارتباط جنسی در سن پایین

زگیل تناسلی

عوارض

۱- HPV عامل سرطان (دهانه رحم) است.برخی انواع آن ایجاد ( سرطان وولو ،سرطان مقعد، سرطان پنیس، و نیز سرطان دهان و حلق می کنند. HPV همیشه منجر به سرطان نمی شود ولی خیلی مهم است که در صورتیکه به HPV مبتلا هستید ، حتماً معاینات مکرر و پاپ اسمیر دوره داشته باشید.خصوصاً اگر به انواع پر خطر HPV مبتلا هستید.
۲- عوارض حین بارداری و زایمان
گاه ضایعات WART آنقدر بزرگ می شوند که مانع بر سر زایمان طبیعی ایجاد می کنند. ضایعاتی که در جدار واژن وجود دارند می توانند قدرت اتساع واژن را کاسته و یا خونریزی شدیدی ایجاد کنند و در ترمیم زخم پس از زایمان مشکل ایجاد کنند. بندرت نوزادان متولد شده از مادران دارای وارت دچار زگیل در حلق می شوند که برای حیات نوزاد می تواند خطرناک باشد.

تست های تشخیصی

چوت تشخیص Wart فقط با دیدن گاه مشکل است.ممکن است پزشکتان اسید استیک ضعیف روی بدن شما بمالد و زیر یک دستگاه تخصصی بنام کولیوسکوپ شما را معاینه کند.

تست پاپ اسمیر

برای خانم ها خیلی مهم است که تست پاپ اسمیر بصورت Thin Prep ( در مایع) و معاینه منظم لگن داشته باشند. پاپ اسمیر، سرطان دهانه رحم ( که از عوارض محتمل HPV) است را در مراحل اولیه تشخیص می دهد.

تست HPV

تنها تعدادی از سروتایپ های HPV میتوانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند ، که با تست HPV میتوان انواع پر خطر HPV را مشخص و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام داد.درمان به روش های مختلف داروئی و جراحی طبق صلاحدید پزشک شما انجام خواهد شد.


پردیس صلواتی
پردیس صلواتی
من پردیس صلواتی دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع در دانشگاه تهران هستم. تخصص‌ها و سوابق کاری من در زمینه‌های "تولید محتوا، ترجمه ، عکاسی، طراحی گرافیک، سئو سایت، مدیریت شبکه های اجتماعی و تبیلغات آنلاین" است. من همیشه تلاش می‌کنم تا به مسائل جهان اطرافم خلاقانه نگاه کنم و به دنبال کسب تجربه های جدید و ماجراجویانه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *