injazanoonas | اینجا زنونس

چگونه با شوهر بی مسئولیت برخورد کنیم

چگونه با شوهر بی مسئولیت برخورد کنیم

چگونه با شوهر بی مسئولیت برخورد کنیم

سایت اینجا زنونس در رابطه با این موضوع که چگونه با شوهر بی مسئولیت برخورد کنیم مطلبی را برای شما آماده کرده است. با ما در بخش روانشناسی همراه باشید.

بی مسئولیتی یکی از از خصلت های ناپسندی است که مرد و زن نمی شناسد و ممکن است برای یک سری از افراد به یک عادت تبدیل شود. این موضوع می تواند بر پایه و اساس زندگی و روابط عاطفی زن و شوهر تأثیر به شدت بدی بگذارد و باعث شود  فقط یکی از طرفین بار وظایف و مسئولیت یک زندگی را به دوش بکشد. اگر شما هم همچین مشکلی با همسر خود دارید پیشنهاد می کنیم که راهکار های ذکر شده در این مطلب را مطالعه کنید.

نسبت به بی مسئولیتی همسرتان بی تفاوت نباشید

حواستان باشد عدم مسئولیت پذیری همسرتان را خیلی بی اهمیت تلقی نکنید، البته نمی گوئیم از این که این مشکل مهم است، هراسی به دل راه دهید بلکه فقط باید آن را جدی بگیرید  و به فکر  چاره کار باشید. چون اگر دلیل عدم انجام وظایف، مسئولیت پذیر نبودن همسرتان باشد، بی شک در مراحل بعدی زندگی و حتی در تربیت فرزندان با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد.

بی تفاوت نباشید

صبوری به خرج دهید

ابندا سعی کنید با این موضوع کنار بیائید و اجازه دهید گذر زمان شما را به هدف تان نزدیکتر کند. البته گذر زمان، لازم است صبری فعال داشته باشید نه صبر منفعل. منظور ازصبر فعال، صبری است که شما را وادار می کند، بجای بی توجهی به این مساله و یا دست رو دست گذاشتن به حل مشکل تان بپردازید. به عبارت دیگر صبورانه رفتار کنید و برای خروج از این وضعیت، به طور مستمر و بی وقفه تلاش کنید.

خواسته خود را به او بگویید

خواسته خود را بدون سرزنش و تحقیر با همسرتان درمیان بگذارید. مثلا با او صحبت کنید و بگویید که دوست دارید کاری تمام وقت داشته باشد تا شما بتوانید به او تکیه کرده و از اینکه پشتیبانی مانند او دارید شب ها با آرامش به خواب بروید. یادتان باشد در زمان صحبت در این موارد سعی کنید همسرتان را مسبب احساسات مثبت خود معرفی کنید و از سرزنش او و اینکه رفتارهای او باعث سلب آرامش شده خودداری کنید.

وظایفی که به عهده ی اوست را انجام ندهید

اگر می بینید که همسرتان تمایل چندانی به برعهده گرفتن مسئولیت های خود ندارد، به هیچ عنوان شما عهده دار وظایف او نشوید. به عنوان مثال با اضافه کار سعی در جبران کاهش درآمد خانواده نکنید. لازم نیست به او بگویید که می خواهید او را متنبه کنید. کافی است تنها به او یادآوری کنید که توانایی های شما محدود است و امکان اینکه جای او را در خانه پر کنید، ندارید!

همه ی کار ها را به عهده نگیرید


حتما مطالعه فرمایید: چگونه شوهرمان را هنگام عصبانیت آرام کنیم


سرکوفت نزنید

اگر فهمیده اید که ایراد کار همسرتان در کجاست درعوض سرکوفت زدن به او سعی کنید از دانش خود برای تشویق او در جهتی درست بهره بگیرید. به عنوان مثال اگر می بینید که او تصور می کند توانایی کار کردن همراه با تحصیل را ندارد، توانایی های او را تشویق کرده و به او این موضوع را که او تواناست القا کنید.

سرکوفت

لجبازی را کنار بگذارید

بی‌مسئولیتی همسرتان را با بی‌مسئولیتی کردن پاسخ ندهید. این کار معنایی جز لجبازی کردن ندارد، بپذیرید با لجبازی کردن کاری از پیش نخواهید برد؛ اوضاع وخیم‌تر می‌شود که بهتر نمی‌شود تا آنجا که ممکن است بازگشت به شرایط قبل نیز امری محال شود. به جای قهر کردن یا مقابله به مثل کردن به دنبال یافتن راهکاری برای حل مشکلات‌تان باشید. یادتان باشد شما هرگز نمی‌توانید در فضای مملو از انتقاد، سرزنش و تحقیر، تغییری در دیگری ایجاد کنید.

مراقب جابه جایی نقش ها باشید

گاهی اوقات زن یا مرد از سر محبت افراطی و یا با اتکا به این فکر اشتباه که همسرش به درستی نمی تواند آن کار را انجام دهد، سعی می کند تمامی وظایف دیگری را تقبل نماید. یکی از نکات مهمی که در ارتباط با مسئولیت زوجین، این است که مواظب باشید، کمک شما در  ذهن همسرتان، به جابه جایی نقش منجر نشود.  مسئله بسیار مهم این است که محبت امروز شما، وظیفه تان تلقی نشود. این مسئله هرگز به معنای بی توجهی به همکاری و کمک زوجین به یکدیگر نیست، چه بسا کمک به همسر،  محبت و مهربانی بسیاری را به دنبال دارد ولی آن چه مهم بوده این است که برعهده گرفتن تمامی وظایف همسر در همه حال ممنوع است.

رفتارتان را تغییر دهید

این حقیقت را بپذیرید که همسرتان مسئولیت پذیر نیست. این شمائید که باید رویه تان را تغییر دهید تا همسرتان مسئولیت پذیر شود. به طور یقین بپذیرید رفتار همسرتان با تغییر رفتار شما تغییر خواهد کرد و شما انعکاس تغییر رفتار خود را در رفتار همسرتان خواهید دید.

قدردان باشید

اگر همسرتان تلاشی حتی اندک می کند، سعی کنید به او نشان دهید که قدر زحمات او را می دانید. یادتان باشد تعریف از همسر و زحمات او نزد بقیه و زمانی که همسرتان هم صحبت های شما را می شنود، می تواند اثری شگفت انگیز بر روی او داشته باشد.

قدردانی


*حتما مطالعه فرمایید: مردانی که نباید با آن ها ازدواج کردشکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *