injazanoonas | اینجا زنونس

با شوهر حسود چگونه رفتار کنیم؟

با شوهر حسود چگونه رفتار کنیم؟

با شوهر حسود چگونه رفتار کنیم؟

در این قسمت از وبسایت اینجا زنونس مطلبی را با مضمون با شوهر حسود چگونه رفتار کنیم؟ به شما ارائه می دهیم. با ما در بخش روانشناسی اینجا زنونس همرا ه باشید.

وجود حسادت ها در زندگی مشترک چیزی معمول است. بدیهی است که هم مردان و هم زنان می‌توانند حسود باشند ، اما حس حسادت آقایان به دلیل ویژگی های متمایزی که دارند می تواند بسیار زیان بار تر باشد. گاهی این حسادت به حالتی بیمارگونه و جنون تبدیل می شود که حوادثی تلخ و وحشتناک را به دنبال دارد. گاهی به نظر می‌رسد که مردان حسود بیش از حد غیرتی هستند، ولی این دو مقوله کاملا با یکدیگر تفاوت دارند.


*بیشتر بخوانید: حسادت جنسی و پیامد های آن در زندگی زناشویی


مطالبی که در این مقاله ی اینجا زنونس می پردازیم عبارتند از:


دلایل حسادت همسر

حسادت بسیار بیش از آن که ربطی به عشق داشته باشد با عزت نفس پایین ربط دارد. عدم اعتماد بنفس و ترس از دست دادن شریک زندگی از مهمترین عوامل حسادت نسبت به همسر است.

در واقع حسودها تصور می‌کنند که جذاب نیستند و در نظر شریک خود چندان باهوش و باارزش به نظر نمی‌آیند و به همین دلیل فرد دیگری که دارای این خصوصیات است را خطری می‌پندارند که می‌تواند زندگی او را از هم بپاشد.

افراد دچار این حسادت مدام با ترس از طردشدن و از دست دادن همسر، دست و پنجه نرم می‌کنند و چون نمی‌خواهند این اتفاق بیفتد با سرک کشیدن در روابط فردی، حریم خصوصی و محدود کردن همسر، سعی در کنترل بیشتر او دارند.


حسادت همسر ریشه در چه چیز دارد؟

 • حسادت معمولا در کودکی ریشه دارد. افراد حسود ممکن است در کودکی خود توجه لازم را از والدین دریافت نکرده باشند و خود را آنقدرها لایق عشق دیگری ندانند.
 • گاهی هم ریشه را باید در روابط پیشین فرد پیدا کرد. شاید شریک پیشین زندگی با فرد دیگری ارتباط داشته و خیانت کرده باشد. حالا که او در رابطه‌ای دیگر قرار گرفته ترس شعله می‌کشد که نکند شریک کنونی ‌نیز او را ترک کند. 

نشانه های یک شوهر حسود

 • علاقه، توجه و خوبی بیش از حد
 • اصرار بر همراهی همیشگی
 • تلفن‌ها و تماس‌های بیش از حد
 • تعهد و نگرانی بیش از حد
 • نیاز به ابراز علاقه مداوم
 • تمام وقت شما را برای خودشان می‌خواهند
 • انتقاد و زیر سوال بردن زندگی شما قبل از ازدواج با او
 • بدگویی از دیگران

نحوه‌ی رفتار با شوهر حسود

در این قسمت نکاتی را در خصوص رفتار با این نوع مردان برایتان بازگو می کنیم:

همه چیز را برای او روشن کنید

 به شوهرتان اطمینان دهید و تکلیفتان را مشخص کنید. آن‌هایی که شوهری حسود دارند باید برایشان روشن کنند که «من دوستت دارم و می‌خواهم در کنار تو باشم. تو خودت مسئول حسادتت هستی. باید کاری علیه آن بکنی و اگر نمی‌توانی باید به درمانگر مراجعه کنی».


*بیشتر بخوانید: چگونه حسادت خود را کنترل کنیم؟


مخفی کاری نکنید

به خاطر حسادت او مخفی کاری نکنید. به خصوص اگر حسادت به یک رفتار آزار دهنده تبدیل شود. انجام این کار فقط شرایط را بدتر می‌کند. این شیوه، روش مناسبی برای برخورد با حسادت نیست. در شیوه صحیح، هر دو طرف باید بدون هیچ کتمان و مخفی‌کاری با یکدیگر رفتار کنند.

قاطع برخورد کنید

وقتی مردتان به شما حسادت کرد، اگر با صحبت و مذاکره بخواهید ثابت کنید که به او وفادارید، بی فایده است. مذاکره و نرمش نشان دادن گاهی کار را خرابتر می کند، زیرا مرد به اشتباه اینطور استنباط می کند که پس حق داشته است حسادت کند، لذا با وی قاطع باشید، یک «نه » بگویید و سکوت موقرانه خود را حفظ کنید.

نگذارید شوهرتان شرطی شود

وقتی حسادتش گل کرد، همان لحظه به او محبت نکنید، زیرا با این ترتیب شرطی می شود. چون به ذهنش اینگونه خطور می کند که اپس از هر حسادتی محبت است ! پس هر بار که حسادت کند، محبت خواهد دید!

لجبازی را کنار بگذارید

وقتی به شما حسادت کرد، برای رفع آن با او لجبازی نکنید چون در چنین مواقعی عاقبت این شما هستید که فدا می شوید ! ابتدا سعی نمایید تا با شیوه های معقول با او مذاکره کنید. 

احساسات او را مسخره نکنید

وقتی حسادت می کند او را مسخره نکنید. اگر احساس او را به بازی بگیرید، عواقب خطرناکی در انتظار شماست. بعضی از زنها به نادرست از این کار مرد خوششان می آید و از مرد خود سوءاستفاده می کنند. برحذر باشید که این کار عاقبت خوشی ندارد و باید متوقف شود.

حواستان به موقعیتتان باشد

وقتی در محلی هستید که متوجه شدید دارد حسادتش گل می کند و ممکن است با شما یا با سایر میهمانان درگیر شود، بهتر است جای خود را عوض کنید یا به بهانه کمک به صاحبخانه به آشپزخانه بروید و خود را مشغول کنید. در صورتی که باز هم به قول معروف به شما «پیله » کرد، محل را ترک گفته و با او قهر کنید ! منتها « قهر قشنگ »، یعنی هم با او حرف بزنید و هم با وی خیلی خوش و بش نکنید.

افرادی که به آن ها حسادت می کند را شناسایی کنید

بیشتر مردها به یکی دو نفر از اطرافیان حسادت می کنند و نسبت به آن ها حساسیت بیشتری نشان می دهند. به عموان مثال این فرد می تواند پسرخاله یا پسرعموی شما، یکی از خویشان و یا یکی از دوستان مشترکتان باشد.

پس از اینکه حساسیت او را نسبت به افراد خاصی تشخیص دادید، سعی کنید تحت هیچ عنوان با آنان خودمانی نشوید و حتی از شوخی های معمولی نیز درگذرید، تا رفته رفته شوهرتان خوشبین شود و نسبت به شما اعتماد کافی پیدا نموده و خودش هم دارای اعتماد به نفس بیشتری بشود. آن وقت است که همه چیز به سیر طبیعی خود خواهد افتاد.

از متخصص کمک بگیرید

اگر پس از تلاش کافی متوجه شدید که بیش از حد عصبی است و شما قادر نیستید او را از خود مطمئن سازید، قبول کنید که بیمار است و باید تحت درمان یک متخصص قرار گیرد.


تشخیص مرد حسود قبل از ازدواج

 • با کسی ازدواج کنید که شما را به خاطر خصوصیات خودتان برگزیده باشد، نه با کسی که میل دارد شما را از چنگال سیل خواستگارانتان درآورد. چنین مردی وقتی به شما دست یافت همه چیز را فراموش می کند. او در واقع در پی ازدواج نیست، بلکه در پی پیروزی است. او فقط به دست آوردن را می خواسته، نه زندگی کردن را.
 • با مردانی که به خاطر حسادت با زنان به خشونت رفتار می کنند و این را جزء افتخارات خود می دانند، ازدواج نکنید. این آدمها از احترام، اعتماد و اطمینان چیزی نمی دانند.
 • در دوران آشنایی هنگامی که با همسر آینده تان صحبت می کنید کمی گوش‌هایتان را تیز کنید و به همه رفتارهای هم دقت کنید. مثلا واکنش همسرتان را در مورد پیشرفت (کاری، تحصیلی و …) ببیند. آیا همسرتان از پیشرفت شما خوشحال می شود و یا سوالاتی مانند حالا منظور رییس ات از این تعریف چی بود؟/ یعنی هیچ کس جز تو توی دانشگاه معدلش بالا نشده؟ از شما می پرسد.شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *