injazanoonas | اینجا زنونس

تفاوت های فکری و رفتاری میان افراد ثروتمند و فقیر

تفاوت های فکری و رفتاری میان افراد ثروتمند و فقیر

تفاوت های فکری و رفتاری میان افراد ثروتمند و فقیر

سایت اینجا زنونس مطلبی را در رابطه با تفاوت های فکری و رفتاری میان افراد ثروتمند و فقیر به شما ارائه می دهد. با ما در بخش روانشناسی همراه باشید.

جدا از این موضوع که همه ی انسان ها با هم برابرند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند، این یک واقعیت پیش رویمان است که خیلی از عقاید، تصمیمات و رفتار های ما بر زندگی مان تاثیر گذار بوده و حتی شاید فقیر یا ثروتمند بودنمان در گرو همین افکار و رفتار ها باشد.

تفاوت میان افکار و رفتار ثروتمندان و فقیران

ما در این قسمت به بازگو کردن برخی از این تفاوت ها می پردازیم:

ثروتمندان معتقدند که خودشان زندگیشان را می سازند ولی افراد فقیر معتقدند که زندگی برای من ساخته می شود و اتفاق می افتد

افراد ثروتمند و موفق ۱۰۰% مسئولیت زندگیشان را به عهده می گیرند، مخصوصا وضعیت مالی و ثروتشان را تحت سلطه می گیرند.

افراد فقیر به جای برعهده گرفتن آن چیزی که در زندگیشان می گذرد، همه چی را غیر منتظره و در دست سرنوشت می بینند ونقش قربانی را به خود می گیرند. افراد فقیر وقتی به این سوال می رسند که چرا پولدار و ثروتمند نشدند، اغلب خودشان را سرزنش یا توجیه می کنند یا دیگران را سرزنش کرده و آن ها را عوامل بازدارنده از تبدیل شدن به یکی از ثروتمند ترین افراد جهان می پندارند.

ثروتمندان به چیز های بزرگ فکر می کنند و فقیر ها به چیز های کوچک

بزرگی تفکر ما نشانگر میزان هنر و کمال ماست. افراد فقیر کوچک فکر می کنند بنابراین کارهای کوچکی انجام می دهند، درحالیکه افراد ثروتمند به چیزهای بزرگ فکر می کنند و کارهای بزرگی انجام می دهند. افکار کوچک و اعمال کوچک راهی به سوی شکست و نا تمام انجام دادن است. افکار بزرگ و اعمال بزرگ راهنمایی برای داشتن هم پول و هم مقصود است.

ثروتمندان با پول بازی می‌کنند تا برنده شوند، فقرا با پول بازی می‌کنند تا آن را از دست ندهند

هدف ثروتمندان این است که دارایی زیادی داشته باشند. بسیاری از ثروتمندان، از دارایی‌هایشان برای کمک به دیگران نیز استفاده می‌کنند. یکی از اصول کسب موفقیت که به مردم آموزش داده می‌شود این است: «اگر ستاره‌ها را هدف بگیرید، دست‌کم می‌توانید ماه را بزنید.» فقرا حتی تلاش نمی‌کنند سقف خانه‌شان را هدف بگیرند و تعجب می‌کنند که چرا نمی‌توانند موفق باشند.

ثروتمندان کاری می‌کنند پول برای‌شان کار کند، درحالی‌که فقرا برای پول کار می‌کنند

ثروتمندان دلار را همچون دانه‌ای در نظر می‌گیرند که می‌توانند آن را بکارند و صد دلار برداشت کنند، سپس آن را دوباره بکارند و هزار دلار دیگر به‌دست آورند. فقرا پول‌شان را سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و تمام طول زندگی‌شان مشغول کار کردن هستند تا پول به‌دست بیاورند.

ثروتمندان بر روی فرصت‌ها، رشد بالقوه و پاداش ها متمرکزند در حالی که فقرا بر روی موانع، شکست‌های بالقوه و خطرها تمرکز دارند

ثروتمندان مسئولیت اتفاقاتی را که در زندگی‌شان می‌افتد، برعهده می‌گیرند و با این ذهنیت عمل می‌کنند: «این به‌خوبی کار خواهد چون وادارش می‌کنم درست کار کند.» یک کار هرقدر هم که به طول بینجامد، ثروتمندان خود را متعهد به انجام آن می‌دانند. آنها درنهایت می‌گویند: «اگر تو این کار را انجام ندهی، پس چه کسی می‌تواند انجامش بدهد؟»

فقرا هرکاری می‌کنند تا از مشکلات دوری کنند

فقرا هنگامی که با یک چالش مواجه می‌شوند، از آن فرار می‌کنند. رمز موفقیت در فرار کردن از مشکلات نیست، شما باید به‌اندازه‌ای رشد کنید که از مشکلات‌تان بزرگ‌تر شوید. اگر در زندگی‌تان با مشکل بزرگی روبه‌رو هستید، تنها معنی‌اش این است که فرد بزرگی نیستید. اگر می‌خواهید یک تغییر پایدار ایجاد کنید، بر بزرگیِ مشکل‌تان تمرکز نکنید، بلکه روی بزرگیِ خودتان تمرکز کنید.

ثروتمندان و افراد موفق راه‌حل‌محور هستند

ثروتمندان وقت و انرژی‌شان را صرف می‌کنند تا برای چالش‌های پیشِ رو پاسخ‌هایی پیدا و سیستم‌هایی خلق کنند و مطمئن شوند آن مشکل دیگر اتفاق نمی‌افتد.

ثروتمندان از مشکلات نه فرار می‌کنند و نه شکایت

ثروتمندان جنگجویان مالی هستند. اگر شما در مدیریت مشکلات و غلبه بر موانع استاد باشید، چه چیزی می‌تواند جلوی موفقیت‌تان را بگیرد؟‌ بله درست است، هیچ چیز! اگر چیزی نتواند جلوی شما را بگیرد، مهارنشدنی خواهید بود.

ثروتمندان خود را متعهد کرده‌اند که ثروتمند شوند، فقرا می‌خواهند که ثروتمند شوند

خیلی از افراد واقعاً خواستار ثروتمند شدن نیستند چون آن ­ها افکار منفی بسیاری در ضمیر ناخوداگاهشان دارند که به آن ها می گوید یه اشتباه و شبهه ای درباره ی پولدار شدنشان وجو دارد. درحالیکه افراد فقیر دلایل بسیار خوبی برای اینکه پولدار شدن مشکل ساز خواهد بود، دارند؛ در حالی که افراد ثروتمند به وضوح بدنبال ثروت هستند. آن­ ها در واقع به­ دنبال بدست آوردن ثروت هستند. آن ها ۱۰۰% همه چیزشان را می دهند تا ثروت را بدست بیاورند.

ثروتمندان با افراد مثبت و موفق ارتباط برقرار می کنند و افراد فقیر با مردم منفی و ناموفق

ثروتمندان با برندگان وقت می گذرانند. فقیرها با بازندگان وقت می گذرانند. این یه دلیلی برای دلداری است و آن ها با هم سطح خود راحت تر خود مانی می شوند و ارتباط برقرار می کنند. ثروتمندان با افراد پولدار دیگر راحت ترند و فقیران با افراد فقیر دیگر راحت ترند و این یک قاعده کلی است.

ثروتمندان سخت تلاش می کنند و به نتیجه ی آن باور دارند

ثروتمندان سخت کار می‌کنند و باور دارند به‌خاطر پشتکاری که دارند و ارزشی که برای دیگران به همراه می‌آورند، پاداش خوبی به‌دست خواهند آورد.

فقرا نیز سخت کار می‌کنند اما چون احساس بی‌ارزش بودن می‌کنند، بر این باورند که برای تلاش‌شان شایسته‌ی دریافت پاداش زیادی نیستند.

تلاش کنید واقعا ثروتمند شوید و به افرادی که فرصت‌های چندانی در زندگی‌شان نداشته‌اند، کمک کنید. اگر وسیله‌ای دارید که می‌توان از آن پول زیادی به‌دست آورد، از آن استفاده کنید. دریافت یک حقوق ثابت هیچ اشکالی ندارد، به شرط اینکه متناسب با توانایی و ارزش‌آفرینی شما باشد.

ثروتمندان علی‌رغم ترس‌شان، دست‌به‌کار می‌شوند، اما فقرا اجازه می‌دهند ترس متوقف‌شان کند

باید بدانید که لازم نیست برای رسیدن به موفقیت، از ترس‌ها خلاص شوید. ثروتمندان و افراد موفق نیز ترس‌ها، شک‌ها و نگرانی‌های خودشان را دارند، اما اجازه نمی‌دهند که این احساسات جلویشان را بگیرند. افراد ناموفق ترس‌ها، شک‌ها و نگرانی‌هایی دارند و به‌خاطر آنها از ادامه‌ی مسیر باز می‌مانند.

ثروتمندان بصورت ثابت یاد می گیرند و پیشرفت می کنند. افراد فقیر تصور می کنند که همچنان اگاهند

ثروتمندان بصورت ثابت یاد می گیرند و پیشرفت می کنند. افراد فقیر فکر می کنند که یادگیری با اتمام مدرسه به پایان رسیده است. افراد فقیر ادعا می کنند که به دلیل کمبود وقت و پول نتوانستند تلاش کنند تا تحصیلات لازم را کسب کنند. اما در صورتی که بنجامین فرانکلین می گوید که اگر فکر می کنید تحصیلات هزینه بر است، درحال انکار و رد آن هستید.

فقرا معمولا پول‌شان را به‌خوبی مدیریت نمی‌کنند یا همه‌ی پول‌شان را تحت کنترل ندارند

این بستگی به آن میزان پولی که بدست می آورید ندارد بلکه آن مقدار پولی که نگه می دارید است که شما را ثروتمند می سازد.تنها دلیل تفاوت میان موفقیت اقتصادی و شکست اقتصادی این است که چه میزان پول خود را مدیریت می کنید. ثروتمندان بخوبی پول خود را مدیریت می کنند درحالیکه فقیران پول خودرا بد مدیریت می کنند.

پیش از اینکه پول زیادی به‌دست بیاورید، لازم است مهارت‌ها و عادت‌های مدیریت پول کم را یاد بگیرید. پول بخش بسیار مهمی از زندگی شماست و زمانی که بتوانید امور مالی را تحت کنترل خود بگیرید، در همه‌ی بخش‌های زندگی‌تان پیشرفت خواهید کرد. این نکته را می‌توان به این صورت بیان کرد: «پول‌تان را کنترل کنید در غیر این صورت، پول شما را کنترل می‌کند.» برای کنترل کردن پول، باید آن را مدیریت کنید.


شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *