injazanoonas | اینجا زنونس

تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخصیت شناسی MBTI

سایت اینجا زنونس این مطلب را در رابطه با بررسی اینکه تست شخصیت شناسی MBTI چیست و چه تیپ های شخصیتی را می تواند مشخص کند فراهم ساخته است. آزمون MBTI  یکی از آزمون های شخصیت شناسی مطرح در سطح جهان است که همراه با تست مکملش یعنی تست شخصیت شناسی DISC ، که برای  شناخت الگوی رفتاری انسان ها بکار می رود در بسیاری از کشور های بزرگ در کار های مهمی مثل استخدام افراد، روانشناسی و… استفاده می شود.

جدول زیر۴ دسته معیار کلی تست شخصیت شناسی را نشان می دهد که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شوید.

درونگرا (I) برونگرا (E)
 شهودی (N) حسی (S)
 فکری (T)  احساسی (F)
 ملاحظه کار (P) منضبط (J)

این آزمون به شما عزیزان کمک می کند که تیپ شخصیتی تان را بهتر بشناسید و متناسب با خصوصیات ذاتی خودتان زندگی، شغل و آینده ی موفقی را برنامه ریزی کنید.

MBTI

آزمون روانشناسی تیپ شخصیتی برگرفته از نام پدیدآورندگان آن مایرز- بریگز به اختصار MBTI نامیده می شود که مخفف Myers-Briggs Type Indicator می باشد.این آزمون بر اساس نظریات کارل گوستاو یونگ پایه گذاری شده، و افراد رو به ١۶ تیپ شخصیتی دسته بندی می کند. این ابزار روانشناختی، یک ابزار خودسنجی و پرسشنامه ای بسته؛ شامل ١٠٠ تا ١۶٠ پرسش است که ترجیحات افراد را با ١۶ گروه شخصیتی بیان می دارد. (رابینز، ١٩٩۵ ).
(برگرفته از کتاب شغل مناسب شما – پاول تایگر- باربارا تایگر – ترجمه مهدی قراچه دغی و حسین رحیم منفرد – نقش و نگار)

مایرز بریگز

آزمون تیپ شخصیتی تلاش می کند به چهار سئوال زیر پاسخ دهد؟

 1. شناسایی این که ما با دنیا چگونه تبادل و تعامل می کنیم؟
 2. انرژی خود را به کجا هدایت می کنیم؟
 3. اطلاعات را چگونه جمع آوری می کنیم؟
 4. چگونه تصمیم می گیریم و ترجیح می دهیم در شرایط سازمان یافته فعالیت کنیم یا استقلال بیشتری داشته باشیم؟

آزمون تیپ شخصیتی بر مبنای سئوالات بالا ۴ معیار کلی را در یک پیوستار از صفر تا پانزده پردازش می کند که عدد بیشتر غالب بودن آن گرایش یا کارکرد را نشان می دهد.


۱) برون گرا یا درون گرا بودن؛ گرایش کلی است که تعیین می کند فرد با دنیا چگونه تبادل و تعامل می کند؟ بر این اساس میزان درون گرایی و برونگرایی فرد استخراج می شود.

E. برون گرایی (Extraversion): 

برون گراها افرادی اجتماعی، دوستدار دیگران، باجرأت، فعال، سرخوش، با انرژی، خوشبین، دوستدار هیجان و تحریک و امیدوار به موقعیت هایشان وآینده، کنجکاو و در عمل قاطع، فعال و اهل گفتگو هستند. این افراد علاقمند به تحقیق و پژوهش می باشند.

برای آشنایی بیشتر با مشخصات افراد برونگرا مطلب خصوصیات تیپ شخصیتی برونگرا را در بخش روانشناسی سایت اینجا زنونس مطالعه فرمایید.

I. درون گرایی (Introversion) : 

درون گراها افرادی محافظه کار، مستقل، تکرو، خجالتی، خوددار، یکنواخت و متعادل، کمرو و دوستدار تنهایی هستند.
برای آشنایی بیشتر با خصوصیات افراد درون گرا، خصوصیات تیپ شخصیتی درونگرا را در بخش روانشناسی سایت اینجا زنونس مطالعه فرمایید.
درونگرا و برونگرا

۲) حسی یا شهودی بودن؛ تعیین می کند که فرد چگونه اطلاعات را از محیط اطراف جمع آوری می کند و بر این اساس میزان حسی و شهودی بودن فرد استخراج می شود.

S. حسی (Sensing): 

افرادی که ترجیح می دهند با استفاده از چشم و گوش و دیگر حواس پنجگانه به آنچه که در اطرافشان می گذرد پی ببرند و به ویژه آن ها به هر آنچه که در اطرافشان وجود دارد، توجه می کنند و آن را به خوبی درک می کنند.

حسی

برای آشنایی بیشتر با مشخصات افراد حسی مطلب خصوصیات تیپ شخصیتی حسی را در بخش روانشناسی سایت اینجا زنونس مطالعه فرمایید.

N. شهودی (Intuition):

اشخاصی که ترجیح می دهند با دیدن ” تصویر بزرگ از آنچه هست” و تمرکز بر پیوندها و ارتباطات موجود میان حقایق، اطلاعات را درک کنند و آن ها به ویژه ترجیح می دهند با درک و دیدن امکانات جدید (خلاقیت) و روش های مختلف انجام کارها، اطلاعات را جمع آوری کنند.

شهودی

برای آشنایی بیشتر با خصوصیات افراد شهودی مطلب خصوصیات تیپ شخصیتی شهودی را در بخش روانشناسی سایت اینجا زنونس مطالعه فرمایید.


۳) فکری یا احساسی بودن؛ تعیین می کند فرد چگونه تصمیم گیری می کند و بر این اساس میزان فکری و احساسی بودن فرد استخراج می شود.

T. فکری (Thinking): 

افرادی که در تصمیم گیری از تفکر استفاده می کنند (به نتایج منطقی انتخاب با عمل توجه دارند) آن ها سعی دارند از لحاظ فکری خود را از یک موقعیت جدا کرده و بی طرفانه و به شکل عینی آن را آزموده و علت و معلول را تجزیه و تحلیل کنند.
فکری
برای آشنایی بیشتر با خصوصیات افراد فکری مطلب خصوصیات تیپ شخصیتی فکری را در بخش روانشناسی سایت اینجا زنونس مطالعه فرمایید.

F. احساسی (Feeling): 

به احساسات دیگران توجه می کنند، نیازها و ارزش ها را درک می کنند، احساساتشان را نشان می دهند.
احساسی
برای آشنایی بیشتر با خصوصیات افراد احساسی مطلب خصوصیات تیپ شخصیتی احساسی  را در بخش روانشناسی سایت اینجا زنونس مطالعه فرمایید.

۴) منضبط یا ملاحظه کار بودن؛ گرایش خاصی است که تعیین می کند فرد ترجیح می دهد در شرایط سازمان یافته فعالیت کند و یا استقلال بیشتری داشته باشد :

J. منضبط – داوری کننده (Judgment):

 تابع قانون بوده و بر اساس آن برنامه خودشان را بطور دقیق مشخص کرده و بر انجام آن ها در سر وقت تعیین شده پافشاری می کنند.
با برنامه

P. ملاحظه کار – ادراکی (Perception): 

قوانین را خودشان تعیین می کنند و در انجام کارهایی که از قبل پیش بینی نشده یا فعالیت هایی که به سرعت و واکنش فوری نیاز دارد، موفق هستند.
ادراکی

از آنجا که آزمون MBTI تیپ انسان‌ها را در چهار حوزه می‌سنجد، طبیعتاً انواع تیپ های MBTI شامل شانزده تیپ شخصیتی(ترکیبات مختلفی از ۴ تیپ) مختلف خواهد بود:

شخصیت شناسی

 • تیپ شخصیتی ENFJ
 • تیپ شخصیتی ENFP
 • تیپ شخصیتی ENTJ
 • تیپ شخصیتی ENTP
 • تیپ شخصیتی ESFJ
 • تیپ شخصیتی ESFP
 • تیپ شخصیتی ESTJ
 • تیپ شخصیتی ESTP
 • تیپ شخصیتی INFJ
 • تیپ شخصیتی INFP
 • تیپ شخصیتی INTJ
 • تیپ شخصیتی INTP
 • تیپ شخصیتی ISFJ
 • تیپ شخصیتی ISFP
 • تیپ شخصیتی ISTJ
 • تیپ شخصیتی ISTP-

*********
در آینده و پست های بعدی تست شخصیت شناسی MBTI  با ما همراه باشید.

شکیلا فتاحی
شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *