injazanoonas | اینجا زنونس

نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه

نقاشی1

در این قسمت از اینجا زنونس میخواهیم با هنر بسیار زیبای نقاشی روی پارچه آشنا شویم.در پست های بعدی توضیحات تکمیلی قرار داده خواهد شد.

کشیدن نقاشی روی لباس از آن چیزی که فکرش را می کنید هم ساده تر است. برخی از رنگ ها برای این کار نیاز به اندکی گرما دارند ، ولی در واقع لازم است که بر اساس دستور العمل روی برچسب رنگ از آن استفاده نمایید.

نحوه کار

برای نقاشی روی پارچه می شود از  رنگ های مخصوص پارچه  ( رنگ پارچه ) و یا رنگ های اکریلیک استفاده کرد. رنگ های مخصوص پارچه نیاز به مکمل ندارند و آماده استفاده هستند.

برای استفاده از رنگ های آکریلیک باید به اندازه یک سوم رنگ چسب بیندر یا دی ام پنج اضافه کنین .و اگر رنگتون سنگین و غلیظ هست  قلم مو رو کمی خیس کنید.

بعد از اتمام هر کار ۲۴ تا ۴۸ ساعت باید زمان بدید تا کاملا” خشک شود .

مرحله بعد اگر از رنگ اکریلیک استفاده کرده اید باید پارچه را اتو کنید که باعث می شود رنگ روی پارچه ثابت و ماندگار شود. اتو باید بدون بخار و با استفاده از یه لایه محافظ نخی باشد.

نقاشی3

 

نقاشی روی پارچه کجاها کاربرد دارد؟

نقاشی روی پارچه شامل نقاشی روی مانتو ، نقاشی روی لباس ، نقاشی روی شال  می شود اما از این نقاشی ها بر روی سایر پوشاک مانند کفش های پارچه ای هم می شود استفاده کرد. و درآن از انواع نقاش  طرح های حاشیه ای بته جقه ای و اسلیمی های زیبا می تواند به سر آستین ها و دور یقه ها جلو های زیبایی دهد. برای نقاشی روی پارچه بهتر است از طرح های بسیار ظریف و ریزه کاری استفاده نکنید. مگر اینکه شما مهارت حرفه ای در توانایی استفاده از  قلم مو های ریز دست پیدا کرده باشید .علاوه بر نقاشی روی پارچه ، چاپ روی پارچه هم انجام می شود که ساده تر وسریعتر از نقاشی روی پارچه است که با شابلون و اسپررنگ پارچه معمولا انجام می شود . و شامل چاپ روی تیشرت ، چاپ روی لباس ، چاپ وری مانتو ، چاپ روی شال می شود.

نقاشی9

 نکات مربوط به نقاشی روی پارچه

اجرای نقاشی روی پارچه باید با دقت و وسواس انجام گیرد. در این هنر امکان تصحیح خطاها کم است پس ابتدا برای شروع طرح مورد نظر را بر روی لباس با مداد ترسیم می کنیم . برای انتقال طرح مورد نظر می توان از کاربن های رنگی استفاده کرد.

در صورتی پارچه ای تیره رنگ را برای نقاشی انتخاب کرده اید بهتر است ابتدا با استفاده از  اورینت  سطرح پارچه را پوشش دهید و بعد آنرا رنگ آمیزی کنید . این کار باعث میشود قدرت پوشانندگی رنگ های روشن بر روی پارچه های تیره بیشتر شود

پارچه یا لباس باید ثابت باشد تا در هنگام کشیدن قلم مو بر روی پارچه، چین خوردگی اتفاق نیفتد. می توانید از یک تکه چوب صاف و هموار استفاده کنید و حتی می شود از چسپ پارچه برای ثابت نگه داشتن لباس نیز استفاده کنید . برای رنگ گذاری بهتر است  از رنگ هایی با تون رنگی پایین استفاده شود تا در صورت بروز اشتباه آن را بتوانید تصحیح کنید.

نقاشی5

نکات مهم در انتخاب پارچه

  • پارچه هایی که در شستشوی آنها از محافظ پارچه و مایع ضد چروک استفاده شده رنگ پارچه را به خود نمی پذیرند.
  • پارچه ای که با دست رنگ آمیزی می کنید نباید از جنسی باشد که نیاز دارد به وسیله خشک شویی شسته شود، باید از جنس پارچه های قابل شستشو باشد.
  • پارچه ای را انتخاب کنید که با رنگتان سازگار باشد (یا برعکس، رنگی سازگار با پارچه انتخاب کنید).
  • اگر می خواهید نقاشی روی لباس صاف و محکم و واضح دیده شود، بهتر است که از پارچه هایی با بافت محکم استفاده کنید. برای افراد مبتدی نقاشی روی پارچه هایی با بافت شل زیاد واضح و دقیق نقش نمی بندد، چون بخشی از رنگ از پارچه بیرون می زند و خوب جذب پارچه نمی شود.
  • رنگ های اکریلیک معمولاً برای هر نوع پارچه ای مناسب هستند، اما بهترین نوع پارچه برای کار با رنگ اکریلیک پارچه های سنگین مانند پنبه ای، پلی استر و جین است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *