injazanoonas | اینجا زنونس

تکنیک های پتینه (پتینه کاری) یا نقاشی دکوراتیو

تکنیک های پتینه (پتینه کاری) یا نقاشی دکوراتیو

در این قسمت از هنر با اینجا زنونس همراه باشید میخواهیم شما را با تکنیک های پتینه (پتینه کاری) یا نقاشی دکوراتیو آشنا کنیم.

دکوپاژ روی شیشه

پتینه بر روی چه سطوحی قابل اجراست؟

این هنر علاوه بر این که پوشش دهنده سقف و دیوارهاست و می تواند نمای بهتری را ایجاد کند،از بین برنده ناصافی ها، موج ها و ترک های دیواری نیز می باشد.قابل اجرا بر روی اغلب سطوح است و با توجه به زیر ساخت می توان از آن برای پوشش دهی استفاده کرد.با داشتن این مهارت می توان انواع مختلفی از طرح های آجری، سنگی، چوبی،گرانیتی و صدها طرح را بر روی ظروف سفالگری ، مجسمه ها ، نقش برجسته ، چوب ، دیوار و … اجرا کرد.

تاثیر پتینه کاری بر دکوراسیون داخلی

با آموختن چند تکنیک ساده می‌توانید دکوراسیونی زیبا برای دیوار اتاق تان درست کنید. دیوارها یکی از موثرترین بخش‌های دکوراسیون منزل هستند. چرا که رنگ آنها تاثیر زیادی در ظاهر خانه و روحیه ساکنان آن ایفا می‌کند. در عین حال آسیب‌پذیرترین سطوح خانه نیز به شمار می‌روند چون نصب تابلوها، دیوارکوب‌ها، پرده‌های زینتی و برخورد وسایل خانه باعث صدمه دیدن آنها می‌شود.

علاوه بر این گاهی هم پیش می‌آید که احساس می‌کنید دکوراسیون منزلتان برایتان تکراری شده و حالت یکنواختی پیدا کرده است. در این صورت نیازی نیست متحمل هزینه‌های زیاد شوید و وسایل خانه‌تان را تعویض کنید. حتی با رنگ کردن دیوارها به تنهایی می‌توانید تغییرات باور نکردنی در دکوراسیون خانه ایجاد کنید.

پتینه

تکنیک های پتینه : ( پتینه کاری )

به هنر نقاشی دکوراتیو هنر پتینه کاری هم گفته می شود این درحالی است که هنر پتینه زیر مجموعه هنر دکوراتیو است و دکوراتیو به تمامی هنر هایی گفته می شود که از آن ها اشیاء دکوری می توان ساخت

پتینه کاری روی چوب
پتینه کاری روی شیشه

پتینه کاری روی سفال

 

تکنیک ترک :

یکی از تکنیک ها ی نقاشی دکوراتیو تکنیک ترک است همان طور که از نام آن پیداست در این تکنیک از ماده ترک یا رنگ ترک استفاده می شود و بعد از خشک شدن رنگ یا ماده ترک ، ترک هایی روی سطح مورد نظر ایجاد می شود.

تکنیک ترک روی سفال و پلی استر

تکنیک ترک روی شیشه

تکنیک ترک روی چوب

تکنیک کهنه کاری :

تکنیک کهنه کاری یکی از تکنیک های نقاشی دکوراتیو است که به منظور آنتیک نشان دادن ظروف چوبی ، شیشه ای و پلی استر استفاده می شود و حالتی قدیمی و کهنه به اشیاء می دهد . در تکنیک کهنه کاری از رنگ های کهنه کاری و پودر کهنه کاری استفاده می شود.

کهنه کاری روی چوب 
کهنه کاری روی سفال  ( کهنه کاری روی پلی استر )

 کهنه کاری روی شیشه

پتینه2

دکوپاژ :

دکوپاژ یکی از تکنیک های نقاشی دکوراتیو است که از چسباندن دستمال کاغذی یا کاغذ دکوپاژ بر روی سطوح مختلفی از قبیل گلدان های پلی استری ، گلدان های سفالی و سطح چوب استفاده می شود.کغذ دکوپاژ یک لایه است ولی دستمال کاغذی های طرح دار ۳ لاه هستند که دو لایه پشتی کار باید از آن جدا شود ، این کاغذها به صورت آماده قابل تهیه هستند و به  دلیل مقاوم نبودن در برابر آب ،باید از یک محافظ استفاده کرد و ما به این منظور از چسب های بیندر ،  دی ام ۵ ، چسپ دستمال کاغذی ، چسب دکوپاژ ،اسپری فیکساتیو و …  می توان استفاده کرد.

دکوپاژ روی چوب

دکوپاژ روی شیشه

دکوپاژ روی سفال

 

استفاده از ترانسفر :

استفاده از ترانسفر هم مانند استفاده از دستمال کاغذی و کاغذ دکوپاژ است با این تفاوت که جنس ترانسفر نایلونی است و در هنگام استفاده باید کاغذ یا شیت گل مرود نظر را در آب قرار دهید تا نایلون آن از کاغذ جدا شود و سپس مانند دکوپاژ عمل می کنیم.

ترانسفر روی شیشه

ترانسفر روی سفال

ترانسفر روی چوب

وقتی تصمیم میگری وسایل خاص و به سلیقه خودت داشته باشی ، خواه نا خواه باید بیای سراغ هنر نقاشی دکوراتیو( پتینه )smiley

پتینه1

پتینه کاری روی سقف

پتینه کاری انواع مختلفی دارد. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    پتینه ورق طلا
•    پتینه  ورق نقره
•    پتینه  کاری روی چوب
•    پتینه روی دیوار
•    پتینه کاری رو آسانسور
•    پتینه کاری روی سقف
•    پتینه طرح مخمل
در این بخش به بررسی پتینه کاری روی سقف می پردازیم.
سقف منازل یکی از محیط های تاثیر گذار در زیبایی ساختمان است. به طوری که امروزه این قسمت در طراحی دکوراسیون داخلی نقش به سزایی را ایفا می کند. در واقع طراحی سقف یکی از پیچیده ترین و مهم ترین قسمت های طراحی و معماری داخلی ساختمان است.

پتینه15

تنوع زیاد تکنیک های این هنر باعث شده همه سلیقه هارو بتونه جذب کنه ، پر استفاده ترین تکنیک ها : دکوپاژ ، کهنه کاری ، ورق طلا و نقره ، ترک و انواع تکنیک های رنگ آمیزی میباشد.

 


2 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

  • خلیل گفت:

    سلام. وقت شما بخیر
    ممنون از سایت مفید و پربارتون

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *