injazanoonas | اینجا زنونس

خصوصیات تیپ شخصیتی برونگرا

خصوصیات تیپ شخصیتی برونگرا

خصوصیات تیپ شخصیتی برونگرا

سایت اینجا زنونس جهت آشنایی شما دوستان عزیزبا خصوصیات تیپ شخصیتی برونگرا مطلبی را  ارائه می دهد. لطفا با ما همراه باشید. ما انسان ها دارای ویژگی های شخصیتی مختلفی هستیم، تفاوت این ویژگی ها موجب می شود که ما در موقعیتی یکسان رفتار های متفاوتی از دیگران داشته باشیم و این ویژگی ها هستند که به ترجیحات، الویت ها و نحوه ی تعامل ما با دیگران شکل می دهند.

تست شخصیت شناسی MBIT طبق جدول زیر بر اساس ۴ دسته معیار طراحی شده است که در آن دو ویژگی انسان ها در مقابل هم مقایسه می شوند:

درونگرا (I) برونگرا (E)
 شهودی (N) حسی (S)
 فکری (T)  احساسی (F)
 ملاحظه کار (P) منضبط (J)

یکی از معیار های تست شخصیت شناسی MBTI  و تست مکمل آن یعنی تست رفتارشناسی DISC درونگرایی و برونگرایی می باشد. با توجه به این موضوع ، شخصیت انسان ها به دو  گروه برونگرا و درونگرا تقسیم بندی می شود.

خصوصیات تیپ شخصیتی برونگرا:

این خصوصیات عبارتند از:

۱) برونگرایان اجتماعی و خوشبین هستند

آن‌ها در موقعیت‌های اجتماعی رشد می‌کنند و به دنبال تحریکات اجتماعی می‌گردند. برونگرایان اغلب از معرفی خود به افراد جدید نمی‌ترسند و خجالت نمی کشند و به ندرت از موقعیت‌های ناآشنا بخاطر ترس یا مسخره شدن دوری می‌کنند.خصوصیات افراد برونگرا اغلب به عنوان شاد، مثبت، بشاش و اجتماعی شناخته می‌شود. آن‌ها به احتمال زیاد به مشکلات و سختی‌هایشان فکر نمی‌کنند. درحالی که آن‌ها نیز به اندازه هرکس دیگری با چالش و مسئله روبرو می‌شوند، اما اغلب قادر هستند تا خود را از فکر کردن به مشکلاتشان رها کنند.

۲) اهل عمل و پیشقدمی در کارها

نحوه ی کار برونگراها نیز می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد اینگونه افراد به ما بدهد؛
برونگراها معمولاً ترجیح می‌دهند سریع تصمیم بگیرند، سریع کار کنند و بسرعت از کاری به کار دیگر بروند.این افراد علاقه ی زیادی به کار های گروهی دارند.آن ها به واقع عمل گرا هستند و نیروی محرکه ی آن ها اقدام و عمل است. 

۳) به سهولت دوستان جدیدی یافته و یا با یک گروه خود را وفق می دهد

از خصوصیات افراد برونگرا این است که به سادگی حلقه‌های دوستی جدید تشکیل می‌دهند. این مربوط به توانایی و علاقه آنان به برقراری ارتباط با دیگران و آشنا شدن با افراد جدید است. آنان تمایل به داشتن یک شبکه اجتماعی بزرگ از دوستان و آشنایان دارند. برونگرایان با پیگیری علایق و فعالیت‌های جدید اغلب مشتاق توسعه حلقه‌های اجتماعی خود هستند.

اجتماعی


۴) افکار خود را بیان میکند

نحوه ی فکر کردن برونگراها نیز بسیار جالب است،آن ها عادت دارند با صحبت کردن فکر کنند. به بیانی دیگرآن ها افکارشان را با صدای بلند بیان می کنند. این افراد تمایل زیادی دارند که ابتدا صحبت کنند و سپس به صحبت‌هایشان فکر کنند.

۵) ترجیح می دهند مسائل و مشکلات خود را بیان کنند

درحالیکه درونگرایان احتمالا مشکلات درونی خود را در درونشان نگاه می‌دارند و به آن فکر می‌کنند، برونگرا‌ها برای بحث و راهنمایی مشکلاتشان را به بیرون از خودشان منتقل می‌کنند. آن‌ها تمایل بیشتری به بیان صریح و روشن کردن ترجیحات و یا انتخاب‌های خود دارند.

۶) تنهایی برای وی بسیار آزار دهنده می باشد و از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی میگیرند

در حالی که درونگرایان بعد از یک شب با دوستان بودن یا ملاقات‌های فشرده به خانه یا محل کار فرار می‌کنند، خصوصیات افراد برونگرا به گونه‌ایست که در تنهایی انرژیشان تخلیه شده و برای شارژ دوباره آن نیاز دارند که با دیگران ارتباط برقرار کنند.
۷) اطلاعات شخصی خود را بسادگی با دیگران قسمت می کـنند

برون‌گراها معمولاً اطلاعات و منابع بیشتری از خود را با دنیای بیرون در میان می گذارند و برای شناختن آن‌ها لازم نیست سوالات سخت و پیچیده ای را از آن‌ها بپرسید. در واقع برون گرایان بواسطه ی هم صحبت شدن با شما خودشان را به شما می شناسانند.

۸) ریسک پذیرند و از خطر کردن نمی ترسند

افراد برونگرا بیشتر در رفتار‌های پرخطر شرکت می‌کنند. برخی تئوری‌ها ادعا می‌کنند که مغز آن‌ها طوری برنامه ریزی شده است که با هر موفقیتی به آن‌ها پاداش می‌دهد. یک تحقیق نشان داد که برونگرایانی که ریسک می‌کنند و موفق می‌شوند یک ماده شیمیایی به نام دوپامین در مغزشان به عنوان پاداش ترشح می‌شود.برونگرایان بیشتر به ریسک کردن تمایل دارند چرا که می‌توانند از نتایج شیمیایی آن در مغزشان لذت ببرند.

۹) انعطاف پذیرند

برونگرایان اغلب با هر وضعیتی سازگار بوده و زمانی که مشکلاتی بر سر راهشان قرار می‌گیرد، نوآور هستند. اغلب آنان قبل از انجام کار یا سفر نیاز به یک برنامه ریزی خاص ندارند و تصمیمات ناگهانی هم برایشان می‌تواند خوشایند باشد.

از دیگر خصوصیات آن ها می توان اشاره کرد به:

  •  رنگهای روشن را بیشتر دوست دارند
  • علاقه مند به وقایع پیرامون خود
  •  خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند
  • روراست و معمولا پر حرفند
  •  بیشتر از اعمال دیگران خشمگین میگردند تا خودشان
  • عقیده خود را با عقاید دیگران مقایسه میکند
  •  تنها از روی تجارب زندگی خود درس می گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران
  •  ۵۷ الی ۶۰ درصد از جمعیت را تشکیل میدهند

الــبته خصوصیات فوق هیچ ارتباطی با اعتماد بنفس داشتن فرد برونگرا ندارد یک برونگرا ممکن است اعتماد بنفس پایینی داشته باشد.


شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *