injazanoonas | اینجا زنونس

عفونت های بعد از زایمان و ویژگی های آن

عفونت های بعد از زایمان و ویژگی های آن

انواع عفونت های بعد از زایمان طبیعی

سایت اینجا زنونس  مطلبی را برای درک درست از عفونت های بعد از زایمان و ویژگی های آن برای شما عزیزان قرار داده است تا به کمک آن به راحتی نوع عفونت و علت ایجاد آن راتشخیص دهید و در صورت امکان پیشگیری های لازم را انجام دهید.

علل عفونت های بعد از زایمان

بعد از زایمان، بدن مادر، مستعد ابتلا به عفونت های بعد از زایمان است که توسط باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها ایجاد می شود. عفونت ها می توانند توسط استافیلوکوک ها ایجاد شوند که یک باکتری است که معمولا در حفره دهان نوزاد یا در قسمت داخلی شکم و رحم مادر دیده می شود.

نشانه های عفونت بعد از زایمان

عفونت های پس از زایمان به صورت های مختلف در بدن مادر رخ می دهد. این عفونت ها می تواند به عنوان آبسه در سینه، لرز، تب، تورم بدن و یا درد شکم پس از زایمان بیان شود.

همچنین ممکن است التهاب بر روی سایر قسمتهای بدن وجود داشته باشد و نوعی خارش در اطراف واژن همراه با علائم مزمن دیگر در واژن وجود داشته باشد.

شایع ترین علائم عفونت بعد از زایمان

 • خونریزی بیش از حد و یا تخلیه خون از واژن.
 • بوی ناخوشایند از واژن
 • افزایش یا تورم رحم
 • درد در یک یا هر دو سینه
 • تهوع و استفراغ مکرر
 • پاهای داغ
 • داشتن مشکلات تنفسی
 • داشتن نشانه های آنفولانزا
 • تب شدید
 • مشکل ادرار کردن، ادرار بسیار تیره
 • سردرد شدید

عفونت های بعد از زایمان و ویژگی های آن

عفونت های پس از زایمان را می توان در قسمت های مختلف بدن مشاهده کرد که شامل رحم، شکم، سینه و واژن می باشد. در ادامه چند نمونه از این عفونت ها بررسی شده است.

عفونت اندومتریوز

به عنوان یک عفونت دستگاه تناسلی فوقانی از جمله بافت اطرافش تعریف شده است. یک عفونت بالقوه شدید پس از زایمان است که اکثر آن ها نیاز به بستری دارند. گفته شده که احتمال ابتلا به این عفونت در زایمان طبیعی یک الی سه درصد است و در زایمان سزارین پنج الی ده برابر بیش تر از زایمان طبیعی است .

علت این عفونت :

سزارین

زخم عفونی

در روش سزارین منطقه برش در بدن بعد از زایمان می تواند با حضور باکتری ها در اطرافش آلوده شود. این عفونت که معمولا یک هفته بعد از زایمان ظاهر می شود را می توان با علائم مختلف مانند: قرمزی محل برش، تب، درد کمر پس از زایمان و … شناخت. خراش بر روی زخم می تواند یکی از علت های این عفونت باشد.

عفونت مجاری ادراری

بعد از زایمان، عفونت دستگاه ادراری بسیار رایج است خصوصا اگر در مثانه یا اپیدورال برش ایجاد شده باشد. این نوع عفونت با یک سری ناراحتی همراه است و بستری طولانی مدت دارد باید دقت کرد که مدت آن توسط پزشک معالج مشخص می شود. این عفونت می تواند با استفاده از آنتی بیوتیک های عفونی پس از زایمان درمان شود.

عفونت ورم سینه

از هر ده مادر شیرده، یک نفر تحت تاثیر این عفونت قرار می گیرد و بیشتر در مادرانی که نوک سینه ترک خورده دارند دیده می‌شود و در مادرانی که شیر نمی دهند این عفونت به ندرت دیده می شود و با آنتی بیوتیک های خوراکی (مانند دیکلوکساسیلین) درمان می شود.

درد در ناحیه ی پرینه

این نوع عفونت بر روی پروینوم یا پرینه (به محل بین مدخل واژن و مقعد گفته می شود) تأثیر می گذارد و درجه ی آن از خفیف تا پیچیده است. این عفونت در زنانی که دارای بیماری هایی نظیر دیابت، فشارخون بالا و … هستند بیش تر رخ می دهد. مراجه به پزشک خود به معاینه و تشخیص به موقع کمک خواهد کرد. برای جلوگیری از ایجاد عفونت، درهنگام شست و شوی این ناحیه، حتما خود را از جلو به عقب بشویید.

علت این عفونت :

 • بافت های این ناحیه ممکن است که در طی زایمان دچار کشیدگی و پارگی شده باشند.

سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *