injazanoonas | اینجا زنونس

دلایل ناباروری در زوج ها

دلایل ناباروری در زوج ها

دلایل ناباروری در زوج ها

در این مقاله ی اینجا زنونس می خواهیم دلایل ناباروری در زوج ها را بررسی کنیم و در مقاله ی بعدی راه های درمان ناباروری را به شما عزیزان معرفی کنیم.

خیلی از زوج ها مشکل بچه دار شدن دارند. ناباروری و نازایی از مشکلاتی است که گریبان بسیاری از زوجهای جوان را گرفته است. ناباروریهایی که ناشی از ابتلا به بیماری، زندگی در شرایط پراسترس و تنش، مصرف غذاها و داروهای شیمیایی و ناسالم و فعالیت در محیطهای صنعتی و آلوده است.

 


تعریف کلی ناباروری

زوجی که یک سال به صورت مداوم و بیوقفه بدون استفاده از هیچ وسیله پیشگیری برای بچهدار شدن تلاش کنند و بارداری صورت نگیرد، در این حالت آنها باید نزد متخصص ناباروری بروند تا موقعیت خود را بررسی کنند.

 

!!! دقت کنید !!!

 نمی‌توان به راحتی به زوج یا یکی از زوجین برچسب ناباروری زد.

 

یک زوج باید یک سال به طور مستمر برای بچهدار شدن اقدام کند.

با شروع سیکل قاعدگی خونریزی آغاز میشود و همزمان با ریختن لایههای داخل رحم و ساخته شدن لایههای جدید تغییرات هورمونی نیز در بدن اتفاق میافتد و مکانیسم آماده شدن تخمک در بدن انجام میشود.

 به این ترتیب در هر سیکل قاعدگی ۱۰ تا ۲۰ تخمک بالغ میشود و در نهایت یک تا ۲ عدد از آنها آزاد میشود.

 در این شرایط یک روز بعد از رابطه زناشویی، اسپرم خود را به لولههای رحمی که تخمک در آنجا مستقر است میرساند و سرانجام بارداری شکل میگیرد.

پس از لانهگزینی جنین در رحم شکل میگیرد. اما اگر بعد از ۱۹ روز اسپرم به تخمک نرسید و بارداری شکل نگرفت و این روند ۱۲ بار بعد از سیکلهای قاعدگی زن تکرار شد، باید احتمال نازایی مورد بررسی قرار گیرد.

دلایل ناباروری در زنان و مردان

 • در برخی شرایط اسپرم فعال و محرک وجود ندارد. 
 •  اسپرم در مسیر رسیدن به رحم از بین برود یا امکان رسیدن اسپرم به تخمک وجود نداشته باشد.
 • گاهی ممکن است اسپرم  سالم وجود نداشته باشد یا شکل مناسب را برای باروری نداشته باشد. 
 • در برخی موارد تخمک سالم وجود ندارد یا لولههای رحمی دچار اختلالی هستند که مانع رسیدن تخمک به اسپرم میشود.
 • عوامل مناسب برای لقاح وجود نداشته باشد که در این شرایط باید فاکتورهای مناسب در اسپرم و تخمک وجود داشته باشد.
 • گاهی محیط مناسب برای لقاح وجود ندارد و رحم شرایط لازم را برای باروری ندارد.

 

نگاه کلی به دلایل نا باروری در زوج ها (مردان و زنان)

 

سن زوج مهم‌ترین فاکتور

سن مناسب برای زنان

زوجها باید توجه داشته باشند که میزان باروری زنان در زیر ۲۵ سال بیش از ۸۰ درصد و در زنانی که از مرز ۳۵ سالگی گذشته‌اند به کمتر از ۵۰ درصد میرسد. چرا که در این سن و سال احتمال محدود شدن تعداد تخمکها وجود دارد. عاملی که خود به تنهایی میتواند موجب کاهش باروری و افزایش خطر ناهنجاریهای مادرزادی در جنین و نوزاد شود.

سن مناسب برای مردان

علاوه بر این، مردان بالای ۳۵ سال در مقایسه با مردان کمتر از ۳۵ سال شانس باروری کمتری دارند و احتمال افزایش ناهنجاریهای کروموزومی در فرزندان آنها بیشتر است.

 


چاقی و افزایش ناباروری در زنان

اضافه وزن درمردان و زنان منجر به افزایش میزان هورمونها در بدن آنها میشود و این هورمونها فرآیند باروری را تحت تاثیر قرار میدهند. زنان چاق یا مبتلا به اضافه وزن در مقایسه با زنانی که وزن طبیعی و استاندارد دارند، مدت زمان بیشتری را برای باردار شدن لازم دارند.

در حقیقت ترشح غیرطبیعی هورمونها می‌تواند منجر به افزایش وزن و تاثیرات منفی بر تولید سلولهای جنسی مردان و زنان شود.

تجمع سلولهای چربی در بدن بر تنظیم تخمکگذاری در زنان و همینطور بر تولید اسپرم در مردان ضروری است. و این روند میتواند بر ناباروری آنها تاثیر بگذارد.

 

آلودگیهای محیطی  و صنعتی

آلودگی محیطی، صنعتی و آلودگی هوا  موجب کاهش میزان اسپرم و ضعف آنها در باروری میشود.

زندگیشهرنشینی و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ناشی از رفت و آمد خودروها را در سطح شهر از جمله دلایل کاهش و ضعف اسپرم مردان برای باروری معرفی کردهاند.

 آنها زندگی شهری و بیتحرکی شدید و چاقی را از مهم‌ترین عوامل آسیب رساندن به سلولهای جنسی مردانه میدانند.

 


سیگار کشیدن

این دسته از افراد سخت تر بچه دار می شوند. کشیدن سیگار و دخانیات توسط مردان توان باروری را کاهش می دهد. این اتفاق در شرایطی که مردان در سن باروری قرار دارند و تصمیم دارند صاحب فرزند شوند تاثیر بیشتری دارد. کشیدن سیگار میتواند آسیب جدی به اسپرمها وارد کند و از طرفی با افت توانایی اسپرمها موجب بروز اختلال در باروری زوجین شود.

زنان سیگاری در صورتی که در سنین بالاتر از ۳۰ قرار داشته باشند با هر سیگاری که میکشند احتمال بارداری خود را کم و کمتر میکنند.

نقص عملکرد تخمدان در زنان

یکی از شایعترین دلایل ناباروری نقص تخمکگذاری در زنان است.

این حالت معمولا به دلیل نقص در عملکرد هیپوتالاموس و در نتیجه اختلال در تحریک غده هیپوفیز زنان به وجود میآید.

استرس، تروما، افزایش یا کاهش وزن شدید، بیاشتهایی یا اختلال در خوردن غذا، فعالیتهای ورزشی سخت از جمله عوامل تاثیرگذار در فعالیت تخمدانهاست که با بررسی بیماریهای زمینه‌ای و همینطور اصلاح شیوه و سبک زندگی و مشاوره با متخصص زنان میتوان تا حد زیادی برای درمان و پیشگیری از بروز این اختلال اقدام کرد.


شرایطی که نیاز به درمان فوری است

شرایطی که در صورت بروز آنها نیاز به ۱۲ بار تلاش برای بچهدار شدن به مدت یک سال نیست و زوج ها باید هر چه زودتر برای درمان اقدام کند.

 

افرادی که سابقه ناباروری در خانواده آنها وجود دارد نیز باید مانند گروه‌های قبلی باید زودتر برای درمان اقدام کنند.

 

در مردان

 • اگر رویش موها در بدن مرد به صورت نرمال و طبیعی نباشد.
 • در صورتی که  بیضه مرد دچار عفونت ناشی از جراحی شده باشد یا ضربه خورده باشد.
 • مردانی  که دچار کوتاهی یا بلندی قد مفرط هستند.

 

در زنان

 • زنانی که سابقه جراحی در ناحیه شکم داشتند یا سابقه چسبندگی در ناحیه شکم داشتند نیز در این گروهاند.
 • در صورتی که سن زنی از مرز ۳۵ گذشته باشد یا سن زوج به طور کلی بالا باشد نیز باید سریعتر برای درمان اقدام کند و نیازی نیست تا ۱۲ مرحله را پشت سر بگذارداینجازنونس
اینجا زنونس
اینجا زنونس مجله ای علمی خبری در حوزه بانوان است که در زمینه های پزشکی زنان، مادران، آشپزی، خانه داری، سرگرمی، چهره ها، ورزش وتناسب اندام، خودآرایی و روانشناسی فعالیت دارد. امیدواریم مقالات ما برایتان کارآمد و مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *