injazanoonas | اینجا زنونس

حسادت جنسی و پیامد های آن در زندگی زناشویی

حسادت جنسی و پیامد های آن در زندگی زناشویی

حسادت جنسی و پیامد های آن در زندگی زناشویی

سایت اینجا زنونس در این قسمت از بخش روانشناسی با ارائه ی مطلبی شما را با حسادت جنسی و پیامد های آن در زندگی زناشویی آشنا می کند. با ما همراه باشید.

حسادت در زندگی زناشویی یک امر طبیعی است که در اغلب زندگی های مشترک رخ می دهد. ولی باید مراقب بود که از کنترل خارج نشود چون در موارد خیلی حاد ممکن است که به جدایی انجامد. در این قسمت ما قصد داریم در مورد نوع خاصی از حسادت که در میان زوج ها دیده می شود صحبت کنیم.

حسادت جنسی چیست؟

 با اینکه احساس «حسادت» یک تجربه مشترک میان همه ی انسانهاست؛ اما دلیل و واکنش هر یک از ما، در مقابل این احساس کاملاً متفاوت است. 

مطابق با تعاریف روان شناسان بالینی، حسادت جنسی یک واکنش پیچیده است که در برابر احساس تهدید و یا ترس از، از دست دادن و یا فقدان یک رابطه ارزشمند ایجاد می شود، پیچیدگی این واکنش به این علت است که دارای سه مولفه هیجانی، فکری و رفتاری است.

  •  مولفه هیجانی: احساس رنج، خشم، عصبانیت، غم و اندوه، حسادت بردن، ترس، سوگ.
  •  مولفه فکری (شناختی): رنجش، سرزنش خود، رقابت و چشم و هم چشمی با همتایان، نگرانی در مورد تصویر بدنی خود، احساس ترحم و دلسوزی نسبت به خود.
  •  مولفه رفتاری: ضعف بدن، لرزش و تعریق، پرسش دائمی در مورد خود و تلاش برای کسب اطمینان، واکنشهای پرخاشگرانه و توام با عصبانیت.

پیامد های حسادت در زندگی زناشویی

برخی از این اثرات زیان بار را در ادامه برایتان بر می شماریم:

خشم و ناامیدی

حسادت دو نوع منطقی و غیرمنطقی دارد:

  • در نوع منطقی، فرد به هنگام تیره شدن روابط، نگران از دست دادن همسر خود می شود و اگرچه این فکر موجب ناراحتی او می شود اما به خشم و ناامیدی منتهی نمی شود .
  • ولی در حسادت های غیرمنطقی، فرد حسود تصور می کند، بدون همسرش خواهد مرد و لحظه ای نمی تواند نبود او را تحمل کند و به دلیل این افکار افراطی، لحظه ای آرامش ندارد و در نتیجه گرفتار خشم و ناامیدی می شود .

سوء ظن

 حسادت شدید در زندگی ، فرد حسود را دچار بدبینی می کند .او دیگر نمی تواند به همسرش اعتماد داشته باشد و حتی ممکن است تهمت های ناروا مبنی بر خیانتکار بودن، به همسرش بزند .چنین فردی در نهایت گرفتار بیماری پارانوئید شده و همسرش را به شدت می آزارد .

رنجش همسر 

حسادت باعث می شود که فرد به همسرش اعتماد نداشته باشد و با رفتارهای خود باعث شود که همین بی اعتمادی نیز در وجود همسرش شکل بگیرد. همچنین او را به ستوه آورده و می رنجاند .به ویژه این رنجش زمانی شدت می گیرد که همسرش به رفتارهای محدود کننده او پاسخ مثبت دهد .چراکه سرانجام از این همه آزار و اذیت و عدم اعتماد همسر خسته و درمانده خواهد شد .

بحث و جدل مداوم

آنها نمی توانند دست از بحث کردن دائمی بردارند. معمولا یک موضوع ناراحت کننده را پیش می کشند و ساعت ها در مورد آن صحبت می کنند و حسادت شدیدشان، به آنها اجازه نمی دهد که بحث و گفتگو را با منطق پیش ببرند، چراکه آنها به دلیل احساس بدشان، به دنبال دعوا راه انداختن هستند.

جسم و ذهن بیمار 

از آنجایی که فرد حسود، به شدت مضطرب و نگران است، گرفتار بیماری هایی مانند فشار خون بالا، سردرد، کمردرد، مشکلات معده، زخم معده و حتی سکته مغزی و قلبی نیز می شود.

از طرفی حسادت شدید می تواند مشکلات عاطفی و احساسی بسیاری برای فرد به وجود آورد .افسردگی، دمدمی مزاجی، بی خوابی و اشکال در تمرکز فقط چند مورد از مشکلاتی است که این حس مخرب موجب می شود.

دلزدگی از رابطه ی زناشویی

گاهی همسران حسادت خود را با امتناع از برقراری رابطه زناشویی، قهر‌کردن و سردی عاطفی ابراز می‌کنند و در نتیجه بین زن و شوهر فاصله می‌افتد. بدون شک همسر حسود از میزان ارتباطات کلامی و ارتباطات محبت‌آمیز غیرکلامی کاسته و به مرور زمان دلزدگی از برقراری روابط زناشویی ایجاد می‌شود.

گاهی نیز برخی همسران با ترک روابط جنسی از آن به‌عنوان حربه‌ای برای انتقام، تنبیه یا به مالکیت در آوردن طرف مقابل استفاده می‌کنند که این خود باعث نارضایتی جنسی، کینه‌توزی، ستیزه‌جویی، تنفر، گرایش به روابط نامشروع و در نهایت از هم پاشیدگی زندگی و طلاق می‌شود.

نیاز بیش از حد به محبت

افراد حسود مدام به دنبال محبت همسر خود هستند و مانند یک کودک محبت او را می خواهند و چنانچه نیازشان برطرف نشود، به شدت عصبانی می شوند .

فراری دادن همسر

 این افراد به دلیل حسادت های غیرمنطقی شان، همسرشان را از دست می دهند .در واقع با رفتارهای نامناسب شان، کاری می کنند که همسرشان، او راترک کند و دقیقا چیزی را که از آن واهمه دارند، بر سرشان بیاید .

روش های درمان و رفتار با افراد حسود

برای کنترل رفتارهای آزاردهنده افراد حسود، روش هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان رفتار یک فرد حسود را کنترل و حتی او را درمان کرد .

زندگی با همسری که دچار حسادت جنسی است

 زندگی کردن با همسری که گاه ممکن است شما را از حقوق اولیه انسانی تان (مانند تماس تلفنی با اقوام و آشنایان، بیرون رفتن به تنهایی و خرید کردن و…) محروم کند، بسیارسخت و عذاب آور است.

در ادامه توصیه هایی به همسران این دسته از افراد ارائه می گردد: 

  • این مشکل را از منظری دیگر مشاهده کنید به خاطر داشته باشید که حسادت جنسییک نشانه عشق و علاقه همسرتان به شماست.
  • اگر همسرتان به رابطه با شما اهمیتی نمی داد، هیچگاه این مشکلات ایجاد نمی شد. به جای اینکه در مقابل بیماری همسرتان واکنش دفاعی نشان دهید سعی کنید او را درک کرده و از او حمایت کنید.

شکیلا فتاحی
شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *