injazanoonas | اینجا زنونس

خصوصیات تیپ شخصیتی درونگرا

خصوصیات تیپ شخصیتی درونگرا

خصوصیات تیپ شخصیتی درونگرا

برای آشنایی با خصوصیات تیپ شخصیتی درونگرا با  اینجا زنونس همراه باشید. در موارد بسیاری پیش می آید که افراد به دلیل عدم آشنایی با خصوصیات درونگرایی به اشتباه خود را انسانی درونگرا پنداشته و تلقی می کنند ویا  نمی توانند با یک شخص درونگرا ارتباط خوبی  برقرار کنند. یکی از معیار های تست شخصیت شناسی MBTI  و تست مکمل آن یعنی تست رفتارشناسی DISC درونگرایی و برونگرایی می باشد.خیلی ها فکر می کنند درونگرا ها همان انسان های خجالتی هستند که همیشه با خودشانند و صرفا تنها بودن را به در جمع بودن ترجیح میدهند . اما این درست نیست. در این مطلب توضیحاتی آورده شده که می تواند کمک  کند تا افراد درونگرای اطرافتان بهتر بشناسید.

خصوصیات تیپ شخصیتی درونگرا:

این خصوصیات عبارتند از:

۱) شلوغی باعث ایجاد استرس در اینگونه افراد می شود

کنسرت ها، کنفرانس ها، استادیوم های ورزشی مکان هایی نیستند که افراد درونگرا به آن ها تمایل داشته باشند واین فضا های پرجمعیت باعث استرس این فراد می شود. بنابراین ترجیح می دهند کمتر در این مکان ها وقت بگذرانند.

۲) علاقه ای به دیدار با اشخاص جدید ندارند

این مسئله به این معنی نیست که قادر به دوست یابی نیستند. اما برایشان انرژی زیادی می برد تا بتوانند فرد جدیدی را بشناسند و این بسیار خستگی آور است.

۳) با برونگرا ها دوست می شوند

درون گرا و برونگراها معمولا از کنار هم بودن لذت می برند زیرا مکمل شخصیت های یکدیگر هستند. گاهی اوقات درون گراها نیاز دارند که از پوسته خود بیرون بیایند و در عین حال برون گراها نیز نیاز دارند که زمانی را در خانه بگذرانند.

۴) مصاحبه را در شروع دوست ندارند

درونگراها می توانند در مصاحبه خیلی خوب باشند. در ابتدا ممکن است کمی عصبی شوند اما پس از اینکه فرد مصاحبه کننده را کمی می شناسند با اطمینان می توانند در آن مصاحبه پیروز شوند.


*حتما مطالعه فرمایید: چند نکته روانشناسی برای موفقیت در مصاحبه شغلی


۵) دوستی وفادار هستند

درون گراها بسیار صادق و وفادار هستند. انرژی آن ها از درون بوجود می آید نه از دیگران. بنابراین برای آن ها آسان تر است که با دوست خود صادق باشند.

۶) گاهی اوقات دوست دارند که هیچ کاری انجام ندهند

برای درونگراها بسیار مهم است که زمانی را تنها با افکار خودشان بگذرانند. افراد درونگرا برای لحظاتی تمایل به انجام دادن هیچ کاری ندارند و این باعث آرامش آن ها می شود.

۷) برای پاسخ دادن به پیام ها کمی صبر می کنند

دائما به تلفن همراه وصل نیستند. پیام ها، ایمیل ها و تماس ها را هر وقت که فرصت پیدا کردند پاسخ می دهند.

۸) به راحتی اعتماد نمی کنند

برای درون گراها بسیار سخت است شخصی را پیدا کنند که به شخصیت درون گرای او احترام بگذارد. بنابراین ارتباط برقرار کردن با دیگران برای آن ها کمی زمان می برد و دوستی که انتخاب می کنند باید شخصی باشد که واقعا بتوانند روی او حساب کنند.

۹) نوشتن را دوست دارند

یا رشته ای را انتخاب می کنند که به نوشتن مرتبط است و یا در اوقات فراغت از نوشتن لذت می برند. نوشتن راهی است که درون گراها با خود درونی خودشان ارتباط برقرار می کنند و شارژ می شوند.

۱۰) مودب و خوشرو هستند

درونگراها معمولا بیشتر به جزئیات و اطرافیان خود توجه می کنند و این باعث می شود میزبان مودب و خوشرویی باشند و مردم از در کنار آن ها بودن واقعا لذت ببرند.

۱۱) از پیش برنامه ریزی می کنند

شاید زیاد به این مسئله توجه نکنند اما وقتی کاری را با برنامه ریزی انجام  می دهند همه چیز بهتر پیش می رود. وقتی می خواهند با دوستانشان بیرون بروند برنامه ریزی برای آن ها اهمیت زیادی خواهد داشت.

۱۲) انسان های فهمیده ای هستند

جوانان درون گرا معمولا فهمیده تر از سنشان هستند. درون گراها نمی خواهند که تظاهر به دانایی کنند اما گرایشات آن ها به سمت خرد و کمال است.

۱۳) می دانند که چه می خواهند

وقتی بدانند که چه می خواهند یکسری امتیازات بدست می آورند:

  • از امتحان کردن چیزهای جدید ترس به خود راه نمی دهند
  • هیچوقت وقت با شک و دودلی سد راه دیگران نمی شوید.

۱۴) انسان متعادلی هستند

انسان های درون گرا بین اوقات تنهایی و اوقاتی که در جمع هستند تعادل ایجاد می کنند. با جابجایی در این دو موقعیت بدون فدا کردن زندگی اجتماعی خود همچنان پر انرژی می مانند. این بدین معنی است که بدون اینکه خودشان را خسته کنند هم کار می کنند و هم سرگرمی های خودشان را دارند.


شکیلا فتاحی
شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.