injazanoonas | اینجا زنونس

شش پایه عزت نفس

شش پایه عزت نفس

شش پایه عزت نفس

برای شناختن شش پایه عزت نفس  با اینجا زنونس همراه باشید. ممکن است برای همه ی ما پیش آمده باشد که کاری را بلد باشیم و یا خواسته ای داشته باشیم ولی جرات انجام دادن و یا بیان کردن آن را نداشته باشیم . یا به خاطر اشتباهی، حتی بسیار کوچک ، که از طرف ما  پیش آمده مدام خود را سرزنش واحساس شرمندگی کنیم. ولی باید بدانیم که همه ی انسان ها در عین تفاوت هایی که با هم دارند ارزشمند هستند . پس باید استعداد ها و  توانایی های خود را هر چه بهتر بشناشیم و آن ها را پرورش دهیم زیرا عزت نفس ماست که به زندگی ما شکل می دهد و شکست یا پیروزی ما می تواند در گرو این امر مهم باشد.

در این مطلب از بخش روانشناسی اینجا زنونس، ما به شما اطلاعات مفیدی در این زمینه یعنی عزت نفس می دهیم. با ما همراه باشید.

عزت نفس چیست؟

کلمه‌ی «esteem» در انگلیسی، که در فارسی «عزت و اَرج‌وقُرب» معادل‌یابی شده است، از کلمه‌ی لاتین «aestimare» به‌معنی «سنجش، ارزش‌گذاری، تخمین یا ارزیابی» ریشه می‌گیرد. بنابراین، عزت نفس یعنی اینکه چقدر خودتان را ارزشمند می‌شمارید. افزون‌براینها، عزت نفس بنیانی احساسی است که به‌طرز فکر، احساسات و نوع برخورد افراد در ارتباط با خودشان و دیگران شکل می‌دهد و به‌عبارتی، مستقیما بر مناسبات فردی و اجتماعی اثر می‌گذارد.

عزت نفس از تجارب زندگی، به‌ویژه در سنین پایین، نشئت می‌‌گیرد. این تجاربِ حساس، تعیین‌کننده‌ی احساس خودارزشی فرد در درازمدت به‌شمار می‌روند.

عزت نفس

۱) خود پذیری

خودتان را همان گونه که هستید بپذیرید و از آنچه هستید احساس شرم و خجالت نداشته باشید چنانچه خودتان را دوست داشته باشید و بپذیرید  اگر اشکالی هم در شما وجود داشته باشد و بتوانید ، ان را برطرف می کینید.تنها زمانی که جای خود باشید می توانید استعداد هایتان را شکوفا کنید و به بهترین و کاملترین خودتان برسید.

۲) مسئولیت پذیری

بر درون و نیاز های خودتان تمرکز داشته باشید نه اینکه بدون توجه به خودتان بخواهید مسئول نیاز های همه باشید و از حال خود غافل شوید. هرکس مشکلات و دغدغه های خاص خودش را دارد و زندگی کردن برای دیگران شما را از شاد بودن  با خودتان و عزت نفس دور  می کند. بگذارید دیگران مسئول خودشان باشد واز طرفی خودتان مسئولیت کار های شخصیتان را به عهده گیرید.

جرات مندی

۳) جرات مندی

هیچکس کامل نیست و همه ممکن است اشتباه  و نقص داشته باشند اما شما بد و ناپسند و بی ارزش نیستید، بلکه شایستگی دارید بهتر شوید پس خودتان باشید ، نترسید و جرات داشته باشید ابراز وجود کنید و خواسته هایتان را قاطعانه و محترمانه بیان کنید و جرات نه گفتن به دیگران را در خو پرورش دهید.

۴) یکپارچگی شخصیتی

هر چه افکار، گفتار و عملتان در یک جهت باشند ، بیشتر به عزت نفس می رسید ان وقت شخصیت شما انسجام بیشتری خواهد داشت زیرا می دانید که هر وقت عهدی با خودتان بستید به آن پایبند خواهید بود. اما اگر هر بار کارهایی می کنید که نباید آن ها را انجام می دادید مثلا به رژیمتان عمل نمی کنید ، درستان را نمی خوانید یا کار هایی انجام میدهید که خوب نیست و … احساس بدی در مورد خود پیدا می کنید و اینگونه است که از اعتبار و انسجام شخصی خود کم می کنید.

۵)  زندگی آگاهانه

در زمان حال زندگی کنید نه در گذشته  یا آینده و نسبت به کار هایی که انجام می دهید تمرکز داشته  با شید . کارهایی که برای شما سودمند و مهم هستند و شما را به اهدافتان نزدیک تر می کنند  را بشناسید. ضمیر و ذهن شما تحت تاثیر کارهایی می کنید و فکر هایی که داری می باشد پس آگاهانه عمل کنید و وقت خود را تلف نکنید.

زندگی هدفمند

۶) زندگی هدفمند

اگر می خواهید به هدفی ارزشمند برسید، چاره ای ندارید که با آن زندگی کنید و تبدیل به آن شوید. خودتان را در شکل هدفتان ببینید و هر روز با این تصور از خواب بیدار شوید و هر روز برای آن با چالش ها و موانع مبارزه کنید. زندگی بدون داشتن هدف و چالش بی معناست و شما با ترسیم اهداف به زندگیتان مفهوم تازه ای برای حرکت و تلاش بیشتر می بخشید.

اهمیت عزت نفس در زندگی

اگر افراد نسبت به خود نظر خوبی نداشته باشند و به نظر ها و تصمیم های خود اطمینان نکنند، دست یابی آنها به موفقیت بسیار کاهش می یابد در این شرایط احتمال آنکه این افراد تحت تاثیر دیگران قرار بگیرند بیشتر می شوند. عزت نفس پایین با رفتارهایی چون مصرف مواد، روابط جنسی پر خطر و غیر مسئولانه و همانند آنها ارتباط دارد.

عزت نفس همچون سایر نیاز ها یکی از نیاز های بسیار مهم برای انسان ها می باشد. افراد دارای عزت نفس سالم و مناسب، واقع بین و خلاق هستند و این نیروی خلاقانه خود را پیوسته به  کار می برند و به تراوشات ذهنی خود توجه دارند و به آنها باور دارند و برای رسیدن به آنها همواره می کوشند.

افرادی که دارای عزت نفس و اعتماد به نفس مناسبی هستند هرگز از این امر که در فعالیت های خود مرتکب اشتباهی شوند هراس شدید ندارند و اشتباهات خود را به صورت واقع بینانه می پذیرند  و برای اصلاح آنها و عملکرد مناسب پیوسته درتلاش هستند و در کوتاه مدت نا امید نمی شوند.


*بیشتر بخوانید: تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟


عزت نفس با مولفه های ابراز وجود، موفقیت و حمایت اجتماعی در ارتباط است. مولفه عزت نفس در مدیریت استرس نیز نقش بسار مهمی را ایفا می نماید. ثابت قدم بودن و صحبت کردن صریح و واضح، تداوم ارتباط چشمی و سخن گفتن قاطعانه نیازمند عزت نفس کافی و مناسب است. سر انجام آنکه اگر فردی نسبت به خود نظر خوب و مساعدی نداشته باشد نمی تواند باور نماید که دیگران خواستار دوستی با او هستند.

روابط اجتماعی

عدم عزت نفس کافی سبب ایجاد مشکلات متعددی در روابط بین فردی می گردد و این امر تاثیر بسیار منفی بر سلامت روانی فرد و موقعیت های اجتماعی آن می گذارد.

دفاع از حقوق خود

نکته دیگر در زمینه اهمیت اعتماد به نفس و عزت نفس این امر می باشد که افرادی که فاقد عزت نفس کافی هستند در بسیاری از موارد نمی توانند در زمان مناسب در مورد حقوق خود صحبت کرده و در بسیاری از زمان ها در درون تند خو و ناراحت هستند.

کنترل خشم

عدم بیان خواسته ها و تمایلات به حق افرا سبب می گردد آنها همچون دیگی جوشان کنترل خود را از دست دهند و با خشم خود، هم به خود و هم به اطرافیان و هم به روابط اجتماعی خود آسیب جدی وارد نمایند. از این رو اهمیت اعتماد به نفس و عزت نفس و نقش آن در کنترل و مهار خشم قابل توجه است.

نشانه های عزت نفس پایین

اگر علائم و خصوصیات زیر را در خود می بینید لازم است در علم به خودتان برای تقویت عزت نفس بازنگری کنید:

 • دیدگاه منفی
 • عدم اعتماد بنفس
 • ناتوانی در ابراز نیازهایتان
 • تمرکز بر ضعفهایتان
 • احساس شرم، افسردگی و استرس
 • اعتقاد براینکه دیگران بهتر از شما هستند
 • مشکل در پذیرش مثبت فید بکها
 • ترس از شکست

نشانه های عزت نفس سالم

اگر در خودتان علائم و نشانه های زیر را می بینید می توان گفت که از عزت نفس برخوردارید:

 • اعتمادبه نفس
 • توانایی نه گفتن
 • دیدگاه مثبت
 • توانایی دیدن کل توانایی ها و ضعفها و پذیرفتن و درک آنها
 • تجربیاتی منفی که دیدگاه کلی را تحت تاثیر قرار نمیدهند
 • توانایی افشای نیازهایتان

شکیلا فتاحی
شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *