injazanoonas | اینجا زنونس

تامپون و روش استفاده از آن

تامپون و روش استفاده از آن

تامپون و روش استفاده از آن 4

در سری های قبل از اینجا زنونس به برسی انواع محصولات بهداشتی دوران قاعدگی پرداختیم. اکنون نیز به تامپون و روش استفاده از آن به صورت کاملتر میپردازیم. با ما همراه باشید.

تامپون چیست ؟

تامپون (Tampon) وسیله ای با کاربرد مشابه نوار بهداشتی است، با این تفاوت که درون مهبل قرار می گیرد و با جذب خون مانع بیرون آمدن آن از بدن می‌شود.

تامپون با فروکننده و نخ انتهای آن در سال ۱۹۲۹ اختراع و در سال ۱۹۳۱ توسط دکتر ارل هاس (به انگلیسی: Earle Haas)ثبت شد. تامپون‌هایی بر اساس طرح دکتر ارل هاس ساخته شدند در سال ۱۹۳۶ مورد استفاده قرار گرفتند.

شما می توانید از تامپـون در هر سنی استفاده کنید فقط مطمئن باشید که با آن راحت هستید. . برخی از دختران پد و یا نوار بهداشتی را نادیده گرفته و مستقیما به سراغ استفاده از تامپـون می روند بویژه اگر ورزش هایی نظیر شنا و یا ژیمناستیک انجام می دهند.

انواع تامپون

جنس آن معمولاً از پنبه است و با استفاده از یک فروکننده (Applicator) در داخل مهبل قرار داده می‌شود. در انتهای آن نخی وجود دارد که برای بیرون کشیدن آن استفاده می‌شود.

تامپون انگشتی گونه‌ای تامپـون است که بدون فروکننده فروخته می‌شود و با دست در محل خود قرار می‌گیرد.

تامپونها درجات جذب متفاوتی دارند :

ضعیف : ۶ گرم یا کمتر

معمولی : ۶ تا ۹ گرم

خوب : ۹ تا ۱۲ گرم

خیلی خوب : ۱۲ تا ۱۵ گرم

عالی : ۱۵ تا ۱۸ گرم

تامپون و روش استفاده از آن 2

راهنمای خرید تامپون

همانگونه که احتمالا تاکنون در فروشگاه ها دیده اید، تامپونها در انواع و سایزهای مختلف وجود دارند. در اینجازنونس، آنچه که برای اولین بار برایتان بهتر است انجام دهید آمده است.

تامپون هایی که ابزار نصب دارند بخرید.
با اپلیکاتور (ابزاری برای نصب) که یک لوله پلاستیکی بوده که برای شما کمک می کند تامپون را به داخل واژن فشار دهید. به کمک اپلیکاتور، وقتی اولین بار از تامپون استفاده می کنید کار راحت خواهد بود. بنابراین جعبه هایی که دارای اپلیکاتور هستند را انتخاب کنید.

تامپـون با قابلیت جذب درست را انتخاب کنید. قابلیت جذب معیاری است که نشان می دهد چه میزان پنبه جاذب در تامپـون وجود دارد. اغلب زنان از تامپون با قابلیت جذب بالا در روز اول و یا دوم پریودی شان که خونریزی سنگین تر است استفاده می کنند و هر چه به انتهای دوره نزدیک تر می شوند انواع سبک تر تامپـون را به کار می برند.

نوع سبک قدرت جذب کمتری دارد اما استفاده از آن راحت تر است.  شما می توانید در روزهای اول و دوم قاعدگی ار تامپون ضخیم و در روزهای سوم تا پنجم از تامپون باریک استفاده کنید.

روش استفاده از تامپون

 • تامپون ها معمولا دارای بخشی به نام اپلیکاتور هستند که باعث می شوند تامپون راحت در واژن قرار بگیرد.
 • در وضعیت راحتی قرار بگیرید، نسشتن، ‌ایستادن دراز کشیدن یا هر وضعیتی دیگری که باعث احساس رضایت شما می‌شود.
 • تامپون به حالتی درست شده است که ابتدای آن نازک و درون لوله بزرگ تر قرار گرفته است. مطمئن باشید که نخ تامپون وجود داشته باشد.
 • وسط تامپون، در محل تقاطع لوله ای کوچکتر اپلیکاتور با لوله بزرگ تر را بین انگشت شست و انگشت میانی دست خود بگیرید. انگشت اشاره خود را در ته اپلیکاتور جایی که نخ از آن بیرون آمده قرار دهید.
 • با انگشت‌های دست دیگر لب‌های واژن را باز کنید و تامپـون را در سوراخ بکارت بگذارید.
 • به آرامی قسمت ضخیم بالای اپلیکاتور را داخل واژن قرار دهید.
 • کمی باسن خود را به طرف جلو داده وچند سانتی اپلیکاتور را به داخل فشار دهید تا زمانی که انگشتتان گوشت بدنتان را لمس کند.
 • وقتی ابزار وارد کننده (اپلایکاتور) یا لوله بزرگتر وارد واژن شد قسمت نازک تر اپلیکاتور را با انگشت اشاره خود فشار دهید.
 • بایستی احساس کنید که تامپون، چند سانتی وارد بدتان شده است زمانی که بخش نازک تر تامپون به قسمت ضخیم تر رسید توقف کنید.
 • اپلیکاتور را بیرون بکشید. از شست و انگشت وسطی به آرامی و کمی فشار اپلیکاتور را از واژن خود در بیاورید.
 • مطمئن باشید که نخ تامپون خارج از واژن وجود داشته باشد. این نخ برای این است وقتی که قصد خارج کردن آن را دارید با کشیدن نخ تمام تامپون خارج شود.
 • اگر تامپون به درستی وارد شود، دیگر بیرون نخواهد آمد و شما اصلا آن را حس نخواهید کرد. اگر احساس ناراحتی یا درد  می‌کنید احتمالا آن را به درستی وارد نکرده‌اید. تامپون را خارج کرده و با یک تامپون جدید امتحان نمایید.

روش خارج کردن تامپون

 • ممکن است خارج کردن تامپون دردناک به نظر برسد اما در واقع اینگونه نیست چند نفس عمیق بکشید، خود را شل کنید، و به یاد داشته باشید که ممکن است کار راحتی نباشد اما دردناک نیست.
 • به آرامی نخ انتهای تامپـون را بکشید. ممکن است در حین خارج کردن تامپون کمی مالش و یا اصطحکاک به خاطر الیاف پنبه احساس کنید، اما این مسئله ای دردناک نیست.
 • اگر برای دست گرفتن نخ تامپون وسواس دارید می توانید از تکه ای کاغذ توالت استفاده کنید.
 • اگر احساس می کنید هنگام در آوردن تامپون به جایی گیر کرده و مقاومت می کند احتمالا به خاطر خشکی آن باشد برای رفع این مشکل از انواع تامپون با قابلیت جذب کمتر استفاده کنید.

روش پیدا کردن سوراخ واژن

بهترین راه این است که انگشتتان را ار بالای مقعد به سمت آلت تناسلی بکشید.

اولین سوراخی که با آن برخورد کردید سوراخ واژن تان است. چنانچه نمی توانید محل درست واژن را پیدا کنید، در صورتی که قاعده هستید،یک آینه را جلوی آلت تناسلی تان بگیرید و خوب آن را بررسی کنید. قسمتی که کمی به خون آغشته شده یا دارای ترشحات است، واژن شماست. تامپـون را باید در همین قسمت فرو کنید.

چه مواقعی از تامپون استفاده کنیم؟

در موقعیت های عمومی استفاده از نوار بهداشتی بهتر و آسان تر از استفاده از تامپـون است. بهتر است تنها در موارد خاص مثل ورزش کردن یا مهمانی رفتن از تامپـون استفاده کنید.

آیا استفاده از تامپون باعث پارگی پرده بکارت می‌شود؟

در سایت‌ها و مطالب خارجی گفته شده است که استفاده از تامپـون باعث پارگی پرده بکارت نمی‌شود. برخی از پرده‌های بکارت سوراخ بزرگی دارند که به راحتی باعث عبور تامپون می‌شوند اما سوراخ برخی نیز کوچک است.  چنانچه اصرار به استفاده از تامپـون را دارید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا با بررسی سوراخ پرده بکارت به شما بگوید که آیا می‌توانید از تامپون استفاده کنید یا خیر.

توصیه های مهم

 1. تامپون‌ها را مرتب (هر ۶-۴ ساعت) عوض کنید و در شب نوارهای بهداشتی را جایگزین آنها کنید.
 2. اگر تامپون از دست شما بر روی زمین افتاده هرگز از آن استفاده نکنید و یک دانه دیگر را از پلاستیک خارج کنید و آماده استفاده کنید. زیرا تامپون گاه تا ۸ ساعت در بدن می ماند و در صورت آلوده بودن ممکن است شما را دچار عفونت های شدید دستگاه تناسلی کند.
 3. هرگز در طول شب از آن استفاده نکنید.
 4. بعد از زایمان و جراحى‌هاى مربوط به واژن، رحم یا گردنه رحم باید تا بهبودى کامل به‌ جاى تامپون از نوار بهداشتى استفاده کنید.
 5. اگر دچار عفونت پوستی به ویژه نزدیک آلت تناسلی هستید از تامپـون استفاده نکنید.
 6. شما همیشه می توانید تامپـون را با نخ آن از بدنتان بیرون بکشید و یا حتی در صورتی که نخ آن پاره شود با انگشتان دست آن را از بدن خارج کنید.
 7. بدانید که با وجود تامپـون نیز می توانید حمام بروید.

!! دقت کنید !!

اگر در هنگام استفاده از تامپـون یکی از عوارض زیر در شما بروز کرد از ادامه استفاده از آن‌را متوقف کنید:

 • تب بالا
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • از حال رفتن

حمله سمی در اثر استفاده از تامپون

سندروم شوک سمی (Toxic Shock Syndrome – TSS) که ممکن است در اثر دیر تعویض کردن تامپـون ها بروز دهد بسیار نادر است اما به طور بالقوه می تواند نتایج مرگباری بوجود آورد.

اگر تصادفا تامپونی را بیش از ۸ ساعت نگه داشتید و ناگهان احساس تب، جوش های ناگهانی و یا تهوع و استفراغ کردید، تامپون را خارج کرده و سریعا درمان های پزشکی را دنبال کنید.

حمله سمی به ندرت با عفونت‌های باکتریایی اتفاق می‌افتد. وقتی که تامپـون بطور طولانی در واژن قرار گیرد، احتمال مهاجم شدن باکتری‌هائی که قبلا بی آزار بودنده اند وجود دارد که مهمترین آنها استافیلوکوک اورئوس است.

عوامل افزایش خطر حمله سمی :

استفاده مداوم یا طولانی از تامپون‌ها (به ویژه انواع فوق جاذب) در دوره‌های قاعدگی، عفونت‌های استافیلوکوکی.

عواقب مورد انتظار:

بیشتر بیماران با تشخیص زودهنگام و درمان فوری در بیمارستان بهبود می‌یابند ولی برخی موارد کشنده هستند. کف دست و پا غالباً در حین بهبودی پوسته می‌دهد.

عوارض احتمالی حمله:

شوک شدید، نارسایی کلیه، نارسایی احتقانی قلب، زجر تنفسی، ریختن مو و ناخن‌ها، عود شوک سمی، در موارد شدید، مرگ ومیر ممکن است ۱۵٪ باشد.

راه‌های تشخیص حمله :

آزمون‌های تشخیصی می‌توانند شامل بررسی‌های آزمایشگاهی خون و کشت مخاطات باشد. بستری فوری در بیمارستان برای دریافت مایعات داخل وریدی تا آنتی بیوتیک‌ها تجویز شوند و کاهش مایعات و الکترولیت‌ها و کم آبی تصحیح شود و نیز مشکلات کلیوی یا قلبی حل شوند و در صورت نیاز حمایت تنفسی مکانیکی به عمل آید. تامپون‌ها، دیافراگم‌ها یا سایر اجسام خارجی فوراً برداشته می‌شوند.

پیشگیری از حمله

تامپون‌ها را مرتب عوض کنید و در شب نوارهای بهداشتی را جایگزین آن‌ها کنید.
قبل از گذاشتن تامپون، دست‌ها را به دقت بشویید. استافیلوکوک‌ها معمولاً در دست وجود دارند.
برای زخم‌های عفونی فوراً از پزشک کمک بخواهید.


پردیس صلواتی
پردیس صلواتی
من پردیس صلواتی دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع در دانشگاه تهران هستم. تخصص‌ها و سوابق کاری من در زمینه‌های "تولید محتوا، ترجمه ، عکاسی، طراحی گرافیک، سئو سایت، مدیریت شبکه های اجتماعی و تبیلغات آنلاین" است. من همیشه تلاش می‌کنم تا به مسائل جهان اطرافم خلاقانه نگاه کنم و به دنبال کسب تجربه های جدید و ماجراجویانه هستم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *