injazanoonas | اینجا زنونس

آموزش دو سبزه متفاوت برای نوروز با هویج و شلغم

آموزش دو سبزه متفاوت برای نوروز با هویج و شلغم

هویج5

با این بخش هنر از اینجا زنونس همراه باشید برای آموزش دو سبزه متفاوت برای نوروز با هویج و شلغم .این نوع سبزه  ها میتواند ایده ی خوبی برای نوروز امسال باشد. امسال متفاوت سبزه درست کنید و هفت سین متفاوت داشته باشید.

اگر به دنبال سبزه خاص برای نوروز هستید پیشنهاد می کنیم که مطلب آموزش سبزه عید نوروز به ۳ روش را نیز مطالعه کنید. همچنین می توانید سبزه خود را در تنگ ماهی خود رشد دهید برای این کار به مطلب آموزش کاشت سبزه در تنگ ماهی مناسب عید نوروز مراجعه کنید.

برای سبز کردن این مدل سبزه‌ تنها کافی است سراغ سیفی جات معمولی بروید که داخل سبد آشپزخانه و کشوهای یخچال بیکار افتاده‌اند. هویج، پیاز، پیازچه، سیب زمینی، کرفس، کاهو، سیر و چغندر و حتی زنجبیل بهترین انتخاب‌ها برای ساخت این مدل سبزه‌ هستند. بعضی از این صیفی جات مثل کرفس، کاهو، پیاز، پیازچه و زنجبیل را بهتر است از قسمتی نزدیک به انتها که جایگاه ریشه‌زایی است ببرید و بعضی دیگر مثل هویج، سیر، سیب زمینی و چغندر کوچک را می‌توانید همان‌طور درسته داخل آب قرار دهید.

سبزه ای متفاوت برای نوروز

سبزه شلغم و سبزه هویج

همانطور که می‌دانید آنچه به عنوان شلغم یا هویج مصرف می‌کنید در اصل ریشه شلغم و هویج بوده که دارای مواد غذایی زیادی هستند. برای همین هم گاهی می‌بینید که این‌ها حتی درون یخچال هم جوانه می‌زنند. شما تقریبا با یک گیاه کامل روبرو هستید که برای جوانه دادن فقط نیاز به شرایط مساعد دارد. علاوه بر این جوانه آن‌ها نیز خوراکی است. اگر هم تمایلی ندارید آن را استفاده کنید وقتی که هویج یا شلغم‌تان ریشه داد آن را به گلدان انتقال دهید تا همچنان به رشد خودش ادامه داده و به شما محصول دهد.

هویج

۱- سبز کردن سبزه شلغم

برای داشتن سبزه شلغم شما می‌توانید طبق روش بالا برای سبزه هویج عمل کنید. می‌توانید هم ابتدا شلغم‌تان را یکی دو روز در یک پلاستیک سوراخ‌ شده در دمای اتاق و در مقابل نور نگه دارید تا جوانه بزند. پس از اینکه جوانه زد و جوانه کمی رشد کرد شلغم را به صورت کامل درون آب بگذارید، یا فقط همان بخش جوانه‌ها با کلاهک شلغم را جدا کرده و مانند هویج در آب بگذارید.

شکل جوانه شلغم را می‌توانید در تصویر زیر ببینید:

هویج3

هویج4

 

۲- سبز کردن سبزه هویج

برای داشتن سبزه هویج کافی است فقط یک هویج در اختیار داشته باشید.

  • شما می‌توانید هویج‌تان را کامل داخل آب بگذارید، می‌توانید هم فقط قسمت بالای آن را جدا کنید و در آب بگذارید. به این صورت که کلاه هویج را با نیم سانت پایین‌ترش در اختیار داشته باشید.
  • اگر تمام بدنه هویج را می‌خواهید نگه دارید، به یک ظرف استوانه‌ای بلند برای گذاشتن هویج‌تان نیاز دارید.
  • آب را باید تا جایی بریزید که سر هویج تا نیم سانت بیرون از آب باشد. اگر هم فقط کلاه هویج را جدا کرده‌اید کافی‌ست آن را در یک بشقاب یا ظرف بگذارید به صورتی که دو میلی‌متر آب هم روی سطح وجود داشته باشد. در این سطح نباید بیشتر آب بریزید وگرنه ریشه‌ها می‌گندند.
  • برای نگه‌داشته شدن هویج کامل بالای ظرف می‌توانید مانند تصویر زیر چند خلال دندان در آن فرو کنید.  هویج با تکیه بر این خلال دندان‌ها کامل به درون آب فرو نمی‌رود. هویج1

 

  • فراموش نکنید هویج را در جایی گرم و پرنور قرار دهید. پشت پنجره خانه گزینه خوبی برای این گیاه محسوب می‌شود. این‌ها تصاویری از جوانه زدن هویج است.هویج2

 

برای خوش سلیقه‌ها:

گیاه مورد نظرتان را به کمک نگه‌دارنده و پایه‌ای بالای تنگ ماهی‌ قرار دهید، به این شکل هم ‌سبزه‌ی خاص‌تری خواهید داشت و هم غذای خوبی عاید ماهی قرمزتان خواهد شد.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *