injazanoonas | اینجا زنونس

علت های عفونت قارچی در زنان

علت های عفونت قارچی در زنان

عفونت قارچی
Reading Time: 4 minutes

 

در این مقاله ی اینجا زنونس می خواهیم درباره ی علت های عفونت قارچی در زنان صحبت کنیم.

اگر مشتاق دانستنی های بیشتر در زمینه ی پزشکی زنان هستید سایر مطالب ما را نیز مطالعه کنید.

عفونت قارچی در زنان

عفونت قارچی در واقع نوعی قارچ است به نام کاندیدا candida که همیشه به تعداد کم در واژن وجود دارد. اکثر اوقات وجود این قارچ ها مشکلی به وجود نمی آورد، یک واژن سالم آنقدر اسیدی است که به قارچ اجازه تکثیر و عفونت نمی دهد .

شما حتی بدون سوزش و خارش ترشحات عجیب ممکن است قارچ داشته باشید.  قارچ مکان های گرم و مرطوب را دوست دارد.
به طور طبیعی زنان در معرض ابتلا به این مشکل هستند. تغییر pH واژن منجر به تکثیر قارچ  می شود و به همین دلیل که از هر ۴ زن ۳ نفر در طول زندگی خود دچار عفونت قارچی می شوند.

وقتی یک بار دچار عفونت قارچی می شوید، احتمال دوباره مبتلا شدن به آن افزایش می یابد که پزشکان در مورد علت آن مطمئن نیستند.

علت های عفونت قارچی در زنان

کم خوابی شبانه

کم خوابی تاثیر زیادی بر روی سیستم ایمنی می گذارد. وقتی شب ها به اندازه کافی و به خوبی نمی خوابید، بدن برای مبارزه با عفونت ها و از جمله عفونت قارچی به خوبی تجهیز نشده است.

در حقیقت هر عادتی سلامت شما را تحت تاثیر قرار می دهد  مانند اضطراب، ورزش نکردن و تغذیه نامناسب می تواند بر روی سیستم دفاعی بدن شما تاثیر بگذارد.

مصرف قند زیاد در رژیم غذایی

 

قند در هر ماده غذایی وجود دارد، از سس کچاپ گرفته تا نان و کره بادام زمینی و … .

زمانی که به طور مداوم به میزان زیادی قند مصرف می کنید، بدن خود را میزبان مشکلات مختلف می کنید .  اگر گلوکز بیشتری در بدن وجود داشته باشد، یک منبعی برای قارچ به وجود می آید.

قند خون بالا منجر به مختل شدن سطح pH در ناحیه واژن می شود که این امر به قارچ اجازه رشد می دهد. پس عجیب نیست که افراد مبتلا به دیابت به طور مداوم دچار عفونت قارچی شوند و در برخی موارد عفونت قارچی ممکن است نشان دهنده بیماری دیابت در فرد باشد.

رابطه جنسی محافظت نشده

 

گرچه عفونت قارچی یک بیماری مقاربتی نیست اما ممکن است آن را در حین برقراری رابطه از شریک جنسی خود دریافت کنید. به طور کل عفونت قارچی به این شکل منتقل نمی شود، اما زمانی که خانم ها به طور مداوم بر اثر عود کردن عفونت قارچی به مطب مراجعه می کنند، از شریک جنسی این خانم می خواهیم که تحت درمان قرار بگیرد و نتیجه را بررسی می کنیم.

مردانی که ختنه نشده اند بیش از دیگر مردان عفونت قارچی را منتقل می کنند، زیرا در این افراد پوست قست جلوی آلت تناسلی یک بخش تاریک و مرطوب را ایجاد کرده که قارچ ها به راحتی رشد می کنند. به علاوه داشتن شرکای جنسی متفاوت خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می دهد.

عوض نکردن لباس های ورزشی یا لباس شنا

 

لباس زیر نخی یک انتخاب مناسب و راحت است، اما لباس زیر نخی هم ممکن است رطوبت را در خود نگه دارد. پوشیدن این نوع لباس مانند پوشیدن حوله است. توصیه می شود از لباس هایی با پارچه های جذب کننده رطوبت استفاده کنید که آب و عرق را از پوست دور نگه داشته و خشکی آن را حفظ می کنند. اما مهم تر از انتخاب نوع پارچه برای لباس زیر، حفظ خشکی لباس زیر است، به محض اینکه لباس زیر شما خیس شد، آن را عوض کنید.

هر چه مدت بیشتری لباس های عرق کرده و مرطوب باشگاه و یا لباس شنا تن تان بماند، مدت بیشتری واژن شما با محیطی مرطوب و مناسب برای رشد قارچ احاطه خواهد شد.

مصرف داروهای ضد بارداری

 

گاهی کنترل بارداری باعث تغییر در ترشحات می شود که این امر باعث می شود فکر کنید دچار عفونت شده اید. بنابراین قبل از مصرف دارو یا هر تصمیم دیگری، ابتدا با پزشک در این باره مشورت کنید .

سلول های واژن به استروژن و دیگر هورمون های موجود در قرص های ضد بارداری خوراکی، پچ ها patch و  IUD های هورمونی خیلی حساس هستند. بنابراین زمانی که استفاده از این روش ها را شروع می کنید، احتمالا محیط واژن شما تغییر کند و خطر ابتلا به عفونت قارچی در شما افزایش پیدا کند.

خوشبختانه بررسی ها نشان داده اند که خطر ناشی از این مشکل به مرور زمان کاهش پیدا می کند، بنابراین اگر سال هاست که از این قرص ها استفاده می کنید، احتمال اینکه باعث بروز مشکل شوند خیلی کم است.

IUD یا Intra Uterine Device :وسیله داخل رحمی برای جلوگیری از بارداری. IUD یک وسیله پلاستیکی یا مسی کوچک است که در رحم گذاشته می شود. انواع بسیار زیادی دارد، که برای ۳ تا ۱۰ سال بستگی به نوع آن مؤثر و کاراست IUD  یک روش موثر جلوگیری از بارداری طولانی مدت و قابل برگشت است.

پچ ضدبارداری patch:چسب هایی هستند که روی بدن زن چسبیده می شوند و با آزاد نمودن هورمون های خاصی عملکرد جنسی بدن فرد را تنظیم کرده و از باردار شدن او جلوگیری می کنند.


بیشتر بخوانید : شایع ترین عفونت قارچی واژن

پوشیدن شلوارهای تنگ

 

لباس های شما باید هوا را از خود عبور دهند که اگر عرق کردید، به سرعت رطوبت آن تبخیر شود.: لباس های تنگ باعث می شوند هوا به اعضای بدن نرسد.
هر لباسی که ناحیه واژن و فاق شما را تحت فشار قرار دهد، مکانی تاریک و مرطوب برای رشد قارچ ها ایجاد می کند.

تعویض نکردن تامپون و نوار بهداشتی

 

هر چیزی که در ناحیه واژن قرار می گیرد می تواند تعادل باکتری ها و pH این ناحیه را به هم بزند برای همین مرتبا باید تامپون و نوار بهداشتی را تعویض کنید.

به علاوه در این مدت از دوش واژینال استفاده نکنید، زیرا شرایط را بدتر می کند و زمان زیادی لازم است تا تعادل طبیعی باکتری ها به حالت اول برگردد.

اضافه وزن و چاقی

قارچ ها طرفدار بخش هایی هستند که لایه های پوست روی هم قرار می گیرند و اگر در قسمت پایین تنه خود بخشی وجود دارد که لایه های پوست روی هم قرار گرفته اند و شما هم این قسمت ها را خشک نکنید، محیطی مناسب برای ابتلا به عفونت قارچی هم در داخل واژن و هم اطراف آن ایجاد کرده اید (در این شرایط بثورات پوستی رایج است).


اینجا زنونس
اینجا زنونس
اینجا زنونس مجله ای علمی خبری در حوزه بانوان است که در زمینه های پزشکی زنان، مادران، آشپزی، خانه داری، سرگرمی، چهره ها، ورزش وتناسب اندام، خودآرایی و روانشناسی فعالیت دارد. امیدواریم مقالات ما برایتان کارآمد و مفید باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *