injazanoonas | اینجا زنونس

تفاوت تیپ شخصیتی شهودی و حسی

تفاوت تیپ شخصیتی شهودی و حسی

تفاوت تیپ شخصیتی شهودی و حسی

سایت اینجا زنونس در این قسمت مطالبی را در رابطه با تفاوت تیپ شخصیتی شهودی و حسی در اختیار شما می گذارد. با ما در بخش روانشناسی اینجا زنونس همراه باشید.

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از تست های معروف در سرار جهان است که به شما در تعیین تیپ شخصیتی تان کمک می کند. در طراحی این تست به چهار دسته معیار توجه شده است که در آن دو ویژگی در مقابل هم مقایسه می شوند. این ویژگی ها عبارتند از:

درونگرا (I)برونگرا (E)
 شهودی (N)حسی (S)
 فکری (T) احساسی (F)
 ملاحظه کار (P)منضبط (J)

ما در این بخش قصد داریم تا شما را با یک سری از خصوصیات تیپ های شهودی و حسی از معیار دوم در زمینه های مختلف آشنا کنیم.

همه ی ما بطور مداوم و پیوسته هزاران هزار تکه از اطلاعات را بطور روزمره دریافت می کنیم و بخش اعظم آنها بصورت ناخودآگاه پردازش می شوند؛ این اطلاعات را اغلب برای تصمیم گیری دریافت میکنیم.

در این میان دو رویکرد کاملا متفاوت در دریافت این اطلاعات وجود دارد که بر همین اساس می توان انسان ها را به دو دسته ی حسی ها و شهودی ها تقسیم کرد.

ویژگی افراد شهودی

اگرچه افراد شهودی اطلاعات را از طریق حواس پنجگانه دریافت می کنند، اما توجه چندانی به ظاهر داده ها ندارند. بیشترین توجه را به مضمون، معانی و الگوهایی دارند که از عمقِ داده ها قابل استخراج است. در واقع بیشتر بر حس ششم اتکا دارند.

آن ها رویدادها را نه بر اساس آنچه واقعا رخ داده است، بلکه بر مبنای مضمون ها و معانی موجود در آنها به خاطر می آورند.

این افراد مسائل را با استفاده از پرسش و بررسی بین ایده ها و احتمالات مختلف حل می کنند. تیپ شهودی، ترجیح می‌دهد بر اساس داستان‌ها و روایات و تصویرها، تصمیم بگیرد و تحلیل کند.

افراد شهودی در پیدا کردن ارتباطات بین ایده های به ظاهر مجزا خوب هستند. آنها مفاهیم را در کنار یکدیگر قرار می دهند، تا دیدگاه جدید و یا تفکر جدیدی نسبت به موضوع داشته باشند. از اینرو افراد شهودی افرادی با خلاقیت زیاد و نوآور هستند. همچنین این موضوع قابل ذکر است که شاید حتی خیلی به عملی بودن ایده هایشان هم فکر نکنند.

آن ها افراد کلی نگر هستند. به عنوان مثال اگر به عکسی نگاه کنند ابتدا تصویر بزرگ را می بینند و بعد از آن به سراغ جزییات می روند.

افرادی به شدت آینده نگر هستند و برخی اوقات آنقدر به آینده و احتمالات آن فکر می کنند که از توجه به اینکه چطور می توان این احتمالات را به واقعیت تبدیل کرد، غفلت می کنند.

ویژگی افراد حسی

از خصلت های آنان توجه به واقعیت فیزیکی، آنچه قابل دیدن، شنیدن، بوییدن، چشیدن و لمس کردن است. افراد حسی بیشتر با آنچیزی درگیر می شوند که واقعی، موجود، اکنون و حقیقی است. آن ها معمولا رویدادها را به صورت تصاویری از آنچه واقعا رخ داده است، به یاد می آورند.

در زمان حال زندگی می کنند. بیشتر به آنچه هم اکنون در زندگی می گذرد توجه دارند، تا اینکه بخواهند برای تغییر دنیا برنامه ریزی کنند. اغلب آنقدر به حقایق در گذشته یا حال دقت می کنند که از احتمالات جدید در آینده غافل می شوند.

آن ها مسائل را به این صورت حل می کنند که واقعیتها، حقایق و اطلاعات را تا زمانی جمع آوری می کنم که مساله را به خوبی بشناسند. اعداد و ارقام و جزئیات، برای تیپ حسی بیشتر از تصویرها و قصه‌ها و روایات جذاب است.

افرادی عملگرا هستم و نتیجه نهایی (مثلا سود یا زیان) برایشان مهم است.

بر عکس افراد شهودی آن ها جزئی نگر هستند. ابتدا از جزییات و حقایق شروع می کنند و سپس تصویر کلی از موضوع شکل می دهند.

من اساسا به تجربه اعتماد می کنم و به گفته ها یا نشانه ها کمتر اعتماد دارم.

تفاوت افراد شهودی و حسی در زندگی روزمره

مثلا ممکن است به یک نفر که شهودی هست به عنوان هدیه عروسک بدهید، او به هدف و نیت شما از این کار توجه خواهد داشت و به معنی این کار شما یا این که هدیه شما چه معانیی را در ذهنش تداعی می کند بیشتر توجه می کند. در مقابل اگر به یک فرد حسی عروسکی هدیه بدهید، به رنگ، ظاهر، و بافت نرم و … آن توجه می کند و به خاطر این مسئله از شما تشکر می کند.

براساس آمارگیری های مختلف، تعداد افراد حسی بیشتر از شهودی ها است. با این حال شهودی ها، در مقایسه با افراد حسی می توانند در زمینه های علمی آگاهتر باشند، و بطور کلی باهوش تر بنظر برسند، درحالی که حسی ها در زمینه های عملی با تجربه تر و باهوش تر به نظر می رسند.

به نظر حسی ها انجام دادن یک کار به شیوه ی استاندارد و تست شده که قبلا نتیجه مناسبی داده بهتر از استفاده از شیوه های نو هست، اما شهودی ها به شیوه های نو که می توانند تغییرات مثبتی ایجاد کنند اهمیت می دهند.

باید به یک نکته مهمی توجه کرد و آن این که هیچکس به طور کامل شهودی یا حسی نیست و همه بطور متعادل از هر دوی استفاده می کنند و در برخی موارد گرایش بیشتری به یکی از این دو مورد دارند. همه ی آدم ها به طور مطلق شهودی یا حسی نیستند.

زبان بدن افراد حسی و شهودی

افراد حسی اغلب بر روی بدن خود و محیط اطرافشان (به‌ویژه حسی‌های برون‌گرا) تسلط زیادی دارند. آن‌ها اغلب در حرکاتشان نوعی ملاحت، وقار، مقاومت و استحکام دارند که سبب می‌شود مهارت‌های ورزشی و بدنی را بهتر و سریع‌تر از افراد شهودی فرا بگیرند؛ گویی آن‌ها با دنیای طبیعی هماهنگی و همگامی بیشتری دارند و به نظر می‌رسد حرکات نرم و وقارشان ذاتی است نه اکتسابی. اما این بحث معمولاً در مورد افراد شهودی صحت ندارد؛ زیرا آن‌ها با تفکر درباره چیزها و نه انجام تجربی آن‌ها به نتیجه می‌رسند.

به همین دلیل افراد حسی، به‌ویژه برون‌گراهای حسی در مقایسه با افراد شهودی زبان بدن قوی‌تری دارند و قدرت تشخیص زبان بدن آن‌ها نیز بالاتر از افراد شهودی است؛ زیرا به دلیل دقت در جزئیات، زبان بدن افراد دیگر را بهتر شناسایی می‌کنند.

شهودی یا حسی؟ کدام بهتر است؟

هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد. در واقعیت، کارکردهای موجود در دنیا به صورت یک کل یکپارچه است. یک کلیت که از سبک ها و رویکردهای متفاوت تشکیل می شود.

این طور بگوییم که در دنیا مسابقه ای بین شهودی ها و حسی ها وجود ندارد، مثل یک بازی تیمی است که برنده ها افرادی هستند که می توانند علیرغم تفاوتها با یکدیگر بخوبی کار کنند.

در زندگی فردی نیز، هر کدام از ما هر دوی این ترجیحات را درون خود داریم. اگرچه تسلط ما بر یکی از این دو بیشتر است و یکی از این ترجیحات در ما غالب می باشد. اما استفاده از هریک در موقعیت مناسب، کاری که انجام میدهیم و هر دوره زندگی می تواند تاثیرات قابل توجهی داشته باشد.


شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *