injazanoonas | اینجا زنونس

اهمیت انتخاب اسمی مناسب برای فرزند خود

اهمیت انتخاب اسمی مناسب برای فرزند خود

پسر..

امروز در اینجا زنونس به بررسی اهمیت انتخاب اسمی مناسب برای فرزند خود میپردازیم. همانطور که در مطالب قبلی گفته شد یکی از مهم ترین مسائل خانواده ها بعد از تولد فرزند خود،انتخاب اسمی مناسب است. که در این میان باید به نکاتی توجه کرد. در پست های قبلی اسم های دخترانه اصیل ایرانی برای دختر خانم ها واسم های پسرانه اصیل ایرانی برای آقا پسرها  را برایتان آماده کرده ایم که امیدواریم در انتخاب اسم کمکتان کند. با اینجا زنونس همراه باشید.

نکاتی در مورد انتخاب اسم

  •  اسم هایی را که تلفظشان مشکل است انتخاب نکنید.

بسیار مهم است که در هنگام تلفظ اسم، زبان راحت بچرخد و زمانی که دیگران نام  را صدا می کنند، زیبا و طبیعی باشد. اسمی کوتاه و ساده را برگزینید. با شنیدن یک اسم نباید احساس  درهم و برهم بودن به فرد دست دهد یا تلفظش برای دیگران مشکل باشد.

  • به همراهی اسم با فامیلی توجه کنید.

اسم کوچک باید همخوانی خوبی با فامیلی داشته باشد. توجه کنید که در موقعیت های مختلف مانند مدرسه، محل کار و حتی هنگام ازدواج، اسم در کنار فامیلی خوانده میشود.

  • در انتخاب اسم به نام خواهر و برادرهم توجه کنید.

شما همچنین باید در مورد چگونگی اسم فرزند در کنار یکدیگر فکر کنید. بخش مهمی از رشد با اعتماد به نفس، ایجاد احساس تعلق به یک کانون خانوادگی است. هماهنگی اسم فرزندان با یکدیگر چنین حس تعلقی را ایجاد خواهد کرد.

  • به یاد داشته باشید فرزندتان همیشه کودک نمی ماند.

اسمی که برای فرزند خودانتخاب میکنید  باید این قابلیت را در تمام طول عمرش داشته باشد. نباید از اسم های کودکانه که بسیار شیرین و بامزه هستند برای نامگذاری فرزندتان استفاده کنید، چرا که او در سنین بالا با مشکلات اسمش همواره درگیر خواهد بود.

انتخاب اسم در اسلام

  • معنای لغوی و اصطلاحی اسم:

اسم در لغت به معنای لفظی است که بر حقیقت و مسمائی دلالت کند،این کلمه از ماده (سمه) اشتقاق شده و «سمه» به معنای داغ و علامتی است که بر گوسفندان می زنند، تا مشخص شود صاحب آن کیست و شاید از ریشه و ماده (سمو)گرفته شده باشد که در این صورت به معنای رفغت و بلندی است.

انتخاب اسم خوب برای نوزاد بسیار مهمّ است. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آن را از حقوق فرزند بر گردن پدر می‌داند و می‌فرمود: «بهترین نام‌ها، نامی است که در آن نشان عبودیت خداوند باشد؛ مانند عبدالله».

انتخاب اسم  در اسلام بقدری اهمیت دارد که پیامبر میفرماید: «حتی بچه‌های سقط شده را هم نامگذاری کنید، چون در روز قیامت که مردم را به اسم می‌خوانند، بچه های سقط شده به پدرانشان اعتراض می‌کنند که چرا برای ما اسم نگذاشتید؟!»

  • نکته ی قابل توجه این است که :

امروزه شاهد این هستیم که بعضی از افراد نام هایی برای فرزندانشان انتخاب می کنند که ریشه در افسانه های فرهنگ های مختلف دارد مثلا نام الهه ای در فرهنگ یونانی ،یا نام خدایانی که در گذشته و بین اقوام بت پرست رایج بوده مثلا خدای آب، خدای آتش ، خدای نور و…که با بینش توحیدی ما در تعارض آشکار است در تمام جهان و در تمام اعصار یک خدا بیشتر نبوده است.

شایسته نیست که با این قبیل نام گذاری ها ناخواسته و از روی جهل مرتکب شرک و ترویج فرهنگ هایی شویم که در قرون و اعصار پیامبران الهی برای زدودن آن ها مبعوث شدند عمر گذاشتند و رنج بردند ، بهتر است در نام گذاری فرزندانمان با بصیرت و بینش و آگاهی برخورد کنیم .

  •  حساسیت پیامبراسلام در مقابل اسم های نا مناسب:

سنت حضرت رسول اکرم در مقابله با اسم های نا مناسب این بود که آن ها را تغییر می داد و نام نیک را جایگزین نام های زشت می کرد.

از ابن اثیر نقل شده که شخصی به عنوان نماینده اعزامی خدمت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله)رسید،حضرت فرمود نامت چیست؟گفت: «بغیض(بسیار خشمگین).»حضرت فرمود: «تو حبیب هستی و نامش را در همان مجلس به حبیب تغییر داد.»

در جائی دیگر ابن عمر نقل نموده: که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نام «عاصیه» را به «جمیله»تغییرداد و فرمود تو جمیله هستی. زیرا عاصیه به معنای خلاف کار و جمیله به معنای زیباست.

امیدارم از این بخش لذت برده باشید.


اینجا زنونس
اینجا زنونس مجله ای علمی خبری در حوزه بانوان است که در زمینه های پزشکی زنان، مادران، آشپزی، خانه داری، سرگرمی، چهره ها، ورزش وتناسب اندام، خودآرایی و روانشناسی فعالیت دارد. امیدواریم مقالات ما برایتان کارآمد و مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *